וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הדתיים זועמים: אל על ופרס צפויים לחלל שבת

1.12.2006 / 13:58

המשנה לראש הממשלה אמור לשבת באחת הטיסות שעתידות לנחות בישראל במהלך השבת. הסיעות הדתיות והחרדיות מאיימות באי אמון

המשנה לראש הממשלה השר שמעון פרס צפוי לשוב מביקורו בארצות הברית לישראל באחת מהטיסות שאמורות לנחות בנמל התעופה בן גוריון במהלך השבת, כתוצאה מאי הסדרים בנמל התעופה שנגרמו עקב השביתה הכללית במשק השבוע. בסיעות הדתיות והחרדיות זועמים על חילול השבת בידי אישיות נבחרת, ויו"ר האיחוד הלאומי-מפד"ל אורי אריאל פנה לשר אלי ישי (ש"ס) בבקשה למנוע את חילול השבת על ידי פרס.

במכתבו לישי טוען אריאל כי "לא ייתכן שאישיות ציבורית, שנסעה לביקור רשמי, תחלל את השבת" ח"כ אברהם רביץ מיהדות התורה אמר בתגובה, כי "פרס תוקע סכין בגבה של ש"ס, שותפתו למממשלה. חילול שבת בפרהסיה יגרור תגובה הולמת של יהדות התורה".

מכתבו של אריאל טרם זכה לתגובה מטעם ש"ס. בקול ישראל דווח, כי בסיעת ש"ס שוררת מבוכה נוכח חילול השבת של אחד מחברי הקואליציה שבה היא שותפה.

לפני כן הגיב אריאל לאפשרות שחברת אל על תטיס מטוסיה בשבת, כתוצאה משיבושים שנגרמו מהשביתה. אריאל אמר, כי "המצב שאל על טסה בשבת הוא מצב חמור ביותר. מדובר בהפרה של ההסכמות בחברה הישראלית". בגלי צה"ל דווח, כי אריאל אמר שמי שמתחיל לקרוע את החברה הישראלית, גם על הרקע הזה, שלא יתפלא שהקרע הזה יתרחב. הוא דרש מהממשלה למלא את התחייבויותיה לציבור הרחב.

סיעת האיחוד הלאומי-מפד"ל תגיש הצעת אי אמון בממשלה אם זו תפר את הסטטוס קוו ותאפשר לאל על לטוס במהלך השבת.

דגל התורה הודיעה אמש כי אם מטוסי אל על יחללו השבת, היא תשקול הגשת הצעת אי אמון בממשלה. ח"כ יעקב ליצמן (יהדות התורה) דרש לבטל טיסות אל על שצפויות לחלל השבת. ליצמן נימק את דרישתו בכך שלמרות שמדובר בחברה פרטית, מרבית הציבור החרדי טס לחו"ל איתה, ולכן עליה להתחשב בציבור נוסעים זה.

"ועדת הרבנים למען השבת" הודיעה אתמול בשידור ברדיו של העדה, קול חי, כי אם אכן תחולל השבת על ידי החברה, תקרא הוועדה להחרים החברה. בוועדה אומרים, כי ישנן חברות אחרות המוכנות למלא את מקום אל על כחברה המועדפת על החרדים.

מ[[אל על]] נמסר בתגובה, המטוס ממיאמי נועד לחלץ נוסעים שנתקעו בארץ בגלל השביתה וכי נמצאו פתרונות עבור הנוסעים שומרי השבת. "מאז ומעולם נהגה החברה לעשות ככל שביכולתה על מנת להביא את הנוסעים ליעדם בזמן ובמועד המתוכנן. במידה שחלים עיכובים בטיסות, עקב אילוצים כגון השבתת המשק ביום רביעי, השיקול המרכזי של החברה היה ונשאר הבאת הנוסעים ליעדם בזמן ובמועד המתוכנן. החברה מפעילה אתמול והיום 70 טיסות יוצאות ונכנסות".

טיסה למיאמי ממריאה חצי שעה לפני כניסת השבת

מוקדם יותר דווח בעיתון מעריב כי הציבור החרדי זועם, בשל חילול השבת הצפוי על ידי חברת אל על בסוף השבוע הקרוב. המפלגות החרדיות דרשו אתמול מהחברה לדחות את כל הטיסות שצפויות לחלל את השבת ואף איימו להגיש הצעת אי אמון בממשלה. בעבר כבר נפלה ממשלה בשל פרשת נחיתות מטוסים בשבת, אלא שאז לא היה מדובר במטוסי נוסעים.

בשל השביתה במשק שהתקיימה השבוע, לוח הזמנים של החברה צופף בסוף השבוע הקרוב, וצפוי לגרום לחילול השבת. נוסעים דתיים רבים התרעמו על השיבוש הצפוי בלוח הזמנים וכפועל יוצא מכך -הם יאולצו לחלל את השבת.

העובדה שחברת התעופה מנסה להשלים את מכסת הטיסות שלה, יחד עם הנתון ששעון החורף מקצץ את מספר השעות בהן יכולה החברה לטוס ביום שישי, הופכת כמעט בוודאות חלק מהטיסות המתוכננות להיום לבעייתיות בנושא של שמירת שבת.

בכיר בציבור הליטאי שהיה אמור לטוס אמש למיאמי, התקשר לחברה לברר את מועד הטיסה החדש. מאל על נמסר לו כי הטיסה תצא היום בשעה 15:30, כחצי שעה לפני כניסת השבת. הוא העביר את המידע ל"ועדה למען השבת" ולחברי הכנסת החרדים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully