וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

פז השלימה גיוס לפי שווי של כ-4.1 מיליארד שקל

שרון שפורר

24.11.2006 / 7:11

הופכת למועמדת אפשרית לכניסה למעו"ף. הנפקת האג"ח נסגרה ככל הנראה בריבית המינימום של 4.7% ובהקצאה חלקיתאחת ההנפקות הגדולות בהיסטוריית החיתום הישראלית יצאה היום לדרך. חברת פז של צדיק בינו גייסה היום במכרז המוסדי 758 מיליון שקל במניות ו-100 מיליון שקל בכתבי אופציות למניות. במקביל, גייסה החברה גם 800 מיליון שקל בהנפקה של איגרות חוב למשקיעים מוסדיים. למעשה מדובר באחת מהנפקות האקוויטי הגדולות שנעשו בשוק הישראלי.

לאחר פתיחת המעטפות, התברר כי החברה זכתה להצלחה עצומה כפי שהיתה גם בהנפקה של איגרות החוב של פז לפני פחות מחודש. למכרז בהנפקת איגרות החוב, התקבלו ביקושים של למעלה מ-3 מיליארד שקל. ההקצאה נקבעה על 20% והמכרז נסגר על ריבית מינימום של 4.7%.

המניות בהנפקת פז זכו לביקושים של 2.5 מיליארד שקל וההקצאה נקבעה על שליש. המחיר בהנפקה נקבע על מחיר המקסימום המשקף לחברה שווי של 950 מיליון דולר אחרי הכסף. שווי זה מציב למעשה את פז כמועמדת אפשרית לכניסה למדד המוביל של תל אביב - המעו"ף. זאת, כששוויה נושף בעורף השווי של אי.די.בי אחזקות (4.3 מיליארד שקל) או הראל השקעות (4.6 מיליארד שקל) וגבוה מהשווי של כור (3.6 מיליארד שקל), אם כי האחרונה היא המועמדת הטבעית ליציאה מהמדד בעדכון הקרוב שכן כיום נסחרות בו 26 מניות בעקבות הכניסה האוטומטית של וריפון למדד.

את ההנפקה מובילים חברת החיתום של הבנק הבינ"ל, בו שולט בינו, המנוהלת על ידי אריה קאופמן; לאומי ושות' חתמים של בנק לאומי, המחזיק בכ-20% מפז והמנוהלת על ידי קובי סיט ורינה הורנשטיין.

גם בפעם הראשונה שבה פנה בינו לשוק ההון עם חברת פז לפני כחודש, הוא רשם הצלחה גדולה. חברת פז שבשליטתו השלימה בסוף אוקטובר גיוס של כ-2.2 מיליארד שקל בהנפקה פרטית של איגרות חוב למשקיעים מוסדיים שדורגו על ידי חברת הדירוג מעלות בדרוג (- AA) אחרי שביקשה רק שליש מהסכום וזכתה לביקוש של כ-3 מיליארד שקל.

איגרות החוב שהוצעו היו צמודות למדד, בעלות מח"מ של 4.8 שנים ונשאו ריבית שנתית בשיעור של 5% ובתוספת של 0.2% לשיעור הריבית השנתית שתשולם עד לרישום למסחר בבורסה של איגרות החוב, אם יירשמו.

הגיוסים הגדולים של בינו נועדו לממן את רכישת בז"ן אשדוד שהושלמה בסוף ספטמבר. על פי הערכות, הכנסות פז במחצית הראשונה של 2006 מסתכמות בכ-4.5 מיליארד שקל לעומת כ-8 מיליארד שקל בכל 2005. אם להכליל את בית הזיקוק, הרי שההכנסות מגיעות לכ-7 מיליארד שקל במחצית הראשונה של השנה לעומת כ-13.5 מיליארד שקל בכל 2005. על פי הערכות, הונה העצמי (פרופורמה) של פז מסתכם במעט למעלה ממיליארד שקל, כולל בית הזיקוק.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully