וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

עובדי בנק ישראל נטשו את עמדותיהם

טל לוי

21.11.2006 / 15:55

העובדים פתחו בעיצומים והלכו הביתה מבלי לקבוע שער יציג לדולר. התוצאה: פגיעה בעסקאות דולריות כגון שכר דירה ומחירי בתים

בניין בנק ישראל בירושלים עומד ריק בשעה זו לאחר שעובדי הבנק צייתו להחלטת ועד העובדים שהכריז על עיצומים. מחר צפוי הוועד להתכנס ולהכריז על צעדיו העתידיים. בין עובדי בנק ישראל להנהלה קיים סכסוך עבודה מוכרז בנוגע להסכמי שכר ועד העובדים אכן הודיע בהודעתו כי הסיבה לנטישה היא הסחבת בגיבוש הסכם השכר החדש. סיבה נוספת, אם כי נלווית, היא החלטתו של נגיד בנק ישראל להשעות בכירים בבנק בחשד להדלפה.

אחת התוצאות המיידיות היא העובדה שבנק ישראל לא פירסם היום את שערם היציג של המטבעות הזרים - שער המשמש לקביעת עסקות דולריות כמו מחירי בתים, שכר דירה ועוד. כרגע לא ברור האם יפרסם הבנק שער יציג מחר אם כי בבנק מביעים תקווה כי הנושא יסודר עד מחר.

נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, זימן אתמול לשיחה את המפקח על הבנקים, יואב להמן; את המשנה שלו, אבי וישנביץ; ואת ראש צוות הביקורת בפיקוח הילה קונפורטי. הרקע לשיחה היה ההדלפה, לפיה הפיקוח על הבנקים עומד לפרסם בקרוב דו"ח ביקורת על מחלקת האשראי בבנק דיסקונט, בראשותו של רוני חזקיהו. חזקיהו הוכתר אתמול כמועמדו של פישר לתפקיד המפקח הבא על הבנקים, במקומו של להמן שאמור היה לפרוש מהתפקיד בתחילת 2007.

ההערכות בבנק ישראל היו כי מי שהדליף את הידיעה הם גורמים בפיקוח שמטרתם לסכל או לעכב את מינויו של חזקיהו לתפקיד. בפגישה שהתקיימה אתמול הטיל הנגיד את האשם על הדלפת דו"ח הביקורת לתקשורת על להמן, וישנביץ וקונפורטי. לפיכך, החליט לנקוט צעדים חריגים ביותר בבנק ישראל, באופן מיידי. למעשה, פישר שלח את המפקח על הבנקים הביתה. הוא הורה ללהמן להודיע כי הוא יוצא לחופשה עד לסיום תפקידו ובפועל, להמן חדל, החל מהיום, לשמש כמפקח על הבנקים. את וישנביץ וקונפורטי החליט פישר להשעות מתפקידם.

בשנים 2005-2003 פרשו מבנק ישראל תשעה עובדים, רובם אינם בכירים, עם מענק פרישה של שני מיליון שקל. עוד 19 עובדים, רובם אינם בכירים, פרשו עם מענק של 2-1.5 מיליון שקל. כמעט כל הפורשים (להוציא אלה שישבו על הדרגה הבכירה בבנק) קיבלו עם פרישתם העלאה בשתי דרגות, כנהוג בבנק ישראל, לצורך הגדלת הגמלה החודשית שלהם.

מבנק ישראל נמסר בתגובה כי הנהלת הבנק פועלת בכל הצעדים לחתימה מהירה על הסכם שכר ולכן החלטת הוועד לפתוח בעיצומים תמוהה. במיוחד לאור מעורבותם המלאה והפעילה של חברי הועד במו"מ על הסכם השכר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully