וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הילד התפתח מאוחר? ייתכן שיהיה כדורגלן

16.11.2006 / 15:43

מחקר חדש מעלה שילדים שהתפתחו מאוחר יחסית יוכלו להיות כדורגלנים מצטיינים בעתיד, בזכות היכולות הפסיכולוגיות שרכשו

ילד שמתפתח מאוחר עשוי לגדול ולהפוך לכדורגלן מצטיין, כך עולה ממחקר שנערך בחוג לחינוך באוניברסיטת חיפה. המחקר עקב אחר התפתחותם של 301 כדורגלנים צעירים ומצא שהקושי של ילדים שהתפתחו מאוחר עשוי להעניק להם יתרון.

"ההורים והמאמנים יכולים לתרום רבות לתחושת הביטחון העצמי של מתבגרים צעירים שמאחרים להתפתח", אמר מחבר המחקר ד"ר יובל חיגר. "אסור לשלוח אותם הביתה, אלא לטפח אותם ולהעניק להם הרבה תמיכה. דווקא הם יכולים לגדול ולהפוך לכדורגלנים המצטיינים ביותר".

ד"ר חיגר גילה, שרבים מהילדים שהתפתחו מאוחר נשרו מפעילות ספורטיבית עם תחילת תקופת ההתבגרות, למרות שחלקם היה מוכשר מאוד. גם למאמנים היה חלק בתופעה, מפני שרבים מהם שלחו הביתה את הילדים שהתפתחו בצורה איטית יותר והעדיפו לטפח את החזקים שהתפתחו במהירות רבה יותר.

ד"ר חיגר מדגיש שלילדים שמתפתחים מוקדם יש יתרון פיזי על האחרים, אבל ככל שהם גדלים - נמחקים הפערים הפיזיים. הקלות שבה הצליחו ילדים אלה בגיל צעיר יותר פוגעת בהם מאוחר יותר מכיוון שהם לא פיתחו כישורי התמודדות.

"דווקא הילדים שהתפתחו מאוחר לא נשרו מהפעילות הספורטיבית, ושכללו את היכולות הקוגניטיביות הייחודיות לענף הספורט. הם פיתחו יכולות פסיכולוגיות שהעניקו להם יתרון עצום בהתמודדות לעבר המצוינות", אמר ד"ר חיגר. "בגיל 18 הם משלבים את הכישרון, את היכולת הגופנית שהתפתחה מאוחר ואת החוסן המנטאלי שלהם. כך, למרות גילם הצעיר, הם כבר בעלי ניסיון בהתמודדות עם קשיים, התמודדות שמעניקה להם יתרון על פני הילדים שהתפתחו מהר יותר".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully