וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

"הפרסום על כוונת חלוץ להתפטר - ספקולציה"

15.11.2006 / 11:57

צה"ל מכחיש הפרסומים על כוונת הרמטכ"ל להתפטר אם הוועדות יקבעו אחריותו למחדלים: "הוא עסוק בהכנת הצבא למשימות הבאות"

בדובר צה"ל הבהירו היום, כי כל הפרסומים בנוגע לאמירות של מקורבי הרמטכ"ל דן חלוץ לגבי כוונותיו להתפטר, הן "ספקולציות בלבד". בהודעת דובר צה"ל נאמר, כי "הדברים אינם מייצגים את עמדתו של הרמטכ"ל, העסוק בימים אלו בסיכום תחקירי המלחמה וביישום לקחיהם. זאת, על מנת להכין את הצבא למשימות ולאתגרים העומדים בפנינו".

כתב "הארץ" ניר חסון:

הרמטכ"ל, דן חלוץ, יפרוש מתפקידו אם וכאשר יקבעו ועדות הבדיקה, כי הוא נושא באחריות למחדלי המלחמה; כך עולה מהתייעצויות שקיים חלוץ בימים האחרונים.

חלוץ ישקול לפרוש אם תקבע ועדת החקירה לבדיקת אירוע החטיפה, בראשות האלוף דורון אלמוג, כי הוא נושא באחריות למחדלים שהובילו לחטיפה. אלמוג התבקש על ידי חלוץ להמשיך ולחקור את אחריות הדרגים הבכירים בצבא, כולל המטכ"ל ואגף המודיעין לאירוע. בשבועיים-שלושה הקרובים אמור אלמוג להגיש את המלצותיו הסופיות. מידיעה שפורסמה אתמול על ידי רוני דניאל בערוץ 2 עולה, כי מקורבי חלוץ העלו אפשרות כי הוא יתפטר גם אם הוועדה בראשותו של הרמטכ"ל לשעבר דן שומרון, שבוחנת את התנהלות המטכ"ל במלחמה, תייחס לו מחדלים של ממש בניהול המלחמה.

שר הביטחון, עמיר פרץ, יכנס היום את אלופי המטכ"ל במטרה "לייצב את המערכת", לנוכח הדרישות להתפטרות חלוץ. "אסור שתהליך התחקיר והבדיקה של אירועי הצפון יפגע בהערכה הבסיסית לתרומתם של החיילים והקצינים לביטחון המדינה", אמר אתמול פרץ.

פרץ העניק אתמול גיבוי פומבי לרמטכ"ל, ודחה את הקריאות לפיטוריו. "אני מתכוון לתת גיבוי מוחלט לרמטכ"ל, לאלופים, למפקדים ולחיילים", אמר בעת ביקור שערך עם חלוץ בבסיס האימונים של צה"ל בצאלים.

"אני אומר בצורה שאינה משתמעת לשתי פנים: הגיע הזמן להפסיק עם מחול השדים הבלתי אחראי סביב הרמטכ"ל, האלופים וסביב צה"ל כולו", אמר פרץ. "מה זה, משחק ילדים?! לא מבינים במה אנחנו עוסקים?! התקשורת הפכה להיות הגוף השופט, המבקר והמוציא לפועל. יש ועדות שנקבעו, יש צוותי חקירה, מעולם צה"ל לא בדק את עצמו וחקר את עצמו כפי שהוא עושה היום. תנו להם לעשות את העבודה", הוסיף שר הביטחון.

חלוץ שב ודחה באותו אירוע את הקריאות להתפטרותו. "אני מתמודד בעשייה", אמר, "יש כאלו שקוראים ויש כאלו שעושים, ואנחנו בצד של העושים".

לגבי חילוקי הדעות בינו לבין הרמטכ"ל בנושא המינויים בצבא אמר פרץ: "יש בצבא הליך מקובל, הרמטכ"ל יקבל את התחקירים, יעשה את הסיכומים, נקיים דיון ונקבל החלטות".

"אני רגיל שבמערכת הפוליטית מותר לנסות ולייצר סכסוכים ועימותים שלא היו ולא נבראו", אמר פרץ. לדבריו, "זאת מערכת עבודה, על כל המשמעויות שלה, גם אם ישנם חילוקי דעות.

"...אנו לא יכולים להרשות לעצמנו את הלוקסוס ששאלות כאלה ישפיעו על העבודה המשותפת. מה, מישהו נפל על הראש? הגיע הזמן להפסיק עם הפסטיבל הלאומי שעיקרו להשתלח, להכפיש את צה"ל, את המפקדים ואת החיילים. די עם העניין הזה תנו לנו לעבוד. זאת משימת קודש", אמר פרץ.

אולמרט הבהיר כי מגבה את חלוץ

גם ראש הממשלה, אהוד אולמרט, הבהיר אתמול שהוא נותן גיבוי לחלוץ. שלשום אירעה לאולמרט, המבקר בוושינגטון, מעידה מביכה. מתשובותיו בתדרוך לעיתונאים שלשום, אחרי פגישתו עם נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, אפשר היה להבין שהוא לא נותן גיבוי לרמטכ"ל מול הקריאות להתפטרותו. אולמרט נשאל על כך, בעקבות התפטרות תא"ל גל הירש, אך התחמק מתשובה ישירה והסתפק באמירה לפיה לא יגיב "לקריאות אנונימיות" שאינו מכיר.

הנוסח המעורפל עמד בניגוד לשבחים המפליגים שאולמרט העתיר על הירש, והכתבים שנכחו בתדרוך הבינו שרה"מ מסרב לתת גיבוי לרמטכ"ל. הבוקר הבינו בפמליית רה"מ, שאולמרט נקלע לבעיה ציבורית. "היתה לנו תקלה חמורה", אמרו מקורות בפמליה, "אנחנו בהלם. לא הבנו כך את דברי ראש הממשלה".אולמרט מיהר להתקשר לחלוץ, ולפי הודעת פמלייתו, "הבהיר שמבחינתו, לדברים אין שחר, הוא נדהם לראותם וזו לא כוונתו. יחסי העבודה עם הרמטכ"ל ימשיכו להיות מצוינים".

(אלוף בן)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully