וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הבנקים מזהירים: להתרחק מהאפיק הצמוד הקצר

שרון שפורר

10.11.2006 / 14:31

מספקים תחזיות אנמיות מעט: "מומנטום חיובי בשוק המניות" מחד אבל גם "זהירות מהסיכון הגדל" מאידך

כמדי שבוע, גם השבוע מפרסמים שני הבנקים הגדולים סקירת סיכום בשוק ההון, ומנסים לספק במסגרתה תחזיות. אלא שגם השבוע - כשהבורסה ברמות שיא כל הזמנים - מתקשים בבנקים לספק יותר מתחזית אנמית שאינה מחדשת למעשה כמעט דבר למשקיעים - גם המתחילים שבהם - בשוק.

"חודשים נובמבר-דצמבר הינם חודשים הידועים בתשואה החיובית", כותבים בלאומי, ומציינים כי השנה החל ראלי סוף השנה מוקדם יותר, כשכבר באוקטובר רשמה הבורסה עליות חדות.

הערכות להורדת ריבית פעם נוספת עד לסוף השנה, בשילוב דו"חות כספיים טובים והמשך המומנטום החיובי בשווקים מעבר לים, צפויים לתרום למומנטום החיובי בשוק המניות המקומי, אומרים בלאומי, אך גם לא שוכחים לנקוט בכל הזהירות האפשרית: "לנוכח העליות החדות יש לזכור שגם רמת הסיכון באפיק נמצאת במגמת עלייה, ומחירי המניות המשתקפים אינם זולים, כך שיש צורך לקחת בחשבון אפשרות של מימוש רווחים בטווח הקצר".

גם כלכלני הבנק הגדול במדינה, הפועלים, לא שוכחים אף לא לרגע לאזן את האופטימיות עם משנה זהירות: "אנו עודנו סבורים כי ניתן להמשיך ולהחזיק בחשיפה מנייתית גבוהה בתיקים", הם מצהירים, אבל מיד מוסיפים: "תוך שימת דגש כי נוכח העליות האחרונות רמת הסיכון בתיק עלתה".

בכל הנוגע לשוק הסולידי, מנסים בשני הבנקים הגדולים להיות מעט יותר פרטניים: בלאומי מעריכים כי האפיק השקלי ימשיך להיות מעניין מזה הצמוד למדד, ובפרט לנוכח הירידה המשמעותית בציפיות האינפלציוניות של גופים מרכזיים בשוק. לנוכח הציפיות להפחתת הריבית במשק ועל רקע גידול בפערי התשואות בין אגרות החוב לטווח הקצר והבינוני, הם סבורים, כי האטרקטיוויות של אגרות החוב השקליות לטווח הבינוני עודנה גבוהה. השקעה בשחר לטווח בינוני נראית להם מעניינת.

באשר לאפיק הצמוד, כותבים בבנק כי ההשקעה באפיק זה לטווחים בינוני עד ארוך - יכולה להילקח בחשבון כמספקת הגנה במקרה של עליית מחירים במשק, שיכולה לבוא בשל עלייה במחירי חומרי גלם וגם לנוכח התרחשויות בלתי צפויות בזירה הבטחונית והמדינית ושינויים בשע"ח, בפרט על רקע המחסור הקיים בשוק למכשירים צמודים.

על אג"ח קונצרני הם ממשיכים להמליץ כהשקעה ארוכת טווח, וסבורים כי לנוכח הצפי להרחבת פערי התשואה, ישנה עדיפות להחזקת איגרות חוב בעלות דירוג גבוה, והתייחסות להשקעה זו כארוכת טווח.

בטווח הארוך צופים התייצבות

בבנק הפועלים ממליצים הכלכלנים על המק"מ, שמגלם הורדת ריבית אחת ומומלץ לדעתם להשקעה. הם מציינים כי מק"מ 817 מניב תשואה גבוהה יותר (5.23%) ממק"מ 1117 (5.17%), ומצדיק קיצור המח"מ.

על הגילונים כותבים בבנק כי תוספות התשואה בהן הם נסחרים מצדיקות השקעה בהם, כאשר אלו הגילונים הפטורים עדיפים על הגילונים החייבים.

באשר לשחרים אומרים כלכלני הבנק כי כפי שניתן היה לצפות, התשואות באפיק הסולידי מתקשות לרדת מעבר לרמתן הנוכחית. כל עוד אין שינויים דרסטיים בסביבה הכלכלית/ביטחונית וברמת התשואות בארה"ב, הם מעריכים כי העקום השקלי ימשיך להיסחר סביב רמתו הנוכחית וממליצים להתמקד במח"מ הבינוני.

בנוסף ממליצים בבנק להתרחק מהאפיק הצמוד הקצר וזאת, בשל שני המדדים הקרובים הצפויים להיות שליליים, ובהתחשב ברמת התשואה בה הוא נסחר (כ-4.1%). לעומת זאת, הם ממליצים על הצמודים הבינוניים.

תשואת הצמודים הארוכים מגלמת בראייתם ציפייה לאינפלציה ארוכת טווח ברמה של 2.2%, אך נראה להם שרמה זו נמוכה מדי, וצפויה לעלות.

אבל אם בשוק הסולידי מצא המשקיע מעט הכוונה הרי שהוא שוב עשוי למצוא עצמו ללא עצה של ממש באשר להתנהגות הרצויה בשוק המט"ח.

"בטווח הקצר, אנו צופים כי ללא התפתחויות מהותיות במישור הביטחוני והגיאופוליטי ימשיך הדולר להיסחר מול השקל סביב הרמות הנוכחיות כשהמסחר יושפע ממגמות המסחר בעולם", כותבים בבנק לאומי, וממשיכים: "בטווח הבינוני, מעבר אפשרי לפער ריביות שלילי בין ישראל לארה"ב והגדלת החשיפה של המשקיעים המקומיים לשווקי חו"ל עשויים לקזז את השפעת שווקי העולם והמשך ההשקעות הריאליות".

בבנק הפועלים כותבים, כי "בטווח הקצר השקל צפוי להיסחר במגמה מעורבת, אך בטווח שערים צר יחסית". השבוע נרשם פיחות, הם ממהרים להצהיר, ושוכחים כי הדולר נותר למעשה ללא שינוי מול השקל בעקבות יום המסחר האחרון בשבוע - יום ששי.

בטווח הארוך צופים בבנק התייצבות, לאור ההערכות כי כלכלת ישראל תמשיך לשמור על האטרקטיוויות בעיני המשקיעים הזרים. הם גם צופים הורדות ריבית במהלך 2007 בישראל ובארה"ב, כך שפער שלילי לא יישאר לאורך זמן לדעתם.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully