וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ארועי מחאה בעקבות הרג האזרחים בבית חנון

8.11.2006 / 14:40

ארגון בצלם פנה לפצ"ר בדרישה להורות על חקירה פלילית נגד האחראים להרג האזרחים בבית חנון. סערה במערכת הפוליטית

ארגון זכויות האדם "בצלם" פנה היום לפרקליט הצבאי הראשי בדרישה להורות לאלתר על פתיחת חקירה פלילית נגד האחראים להרג 19 האזרחים הפלסטינים בבית חנון, ובמידת הצורך להעמידם לדין. בפנייתו אמר בצלם כי מכלול נסיבות ההרג בבית חנון, לרבות העובדה כי ירי הפגזים לא נועד במובהק לצורכי הגנה, מעלה חשד כבד כי מדובר בפשע מלחמה.

לטענת הארגון, ירי ארטילרי, שמטבעו אינו מדויק, בסמיכות לאיזור מאוכלס בצפיפות, יוצר סיכון גבוה לפגיעה באזרחים. לפיכך, טענת צה"ל לפיה לא הייתה כוונה לפגוע באזרחים אינה אלא היתממות ומס שפתיים. ארגוני זכויות האדם הישראליים התריעו מפני הסכנה לחיי אזרחים, ואף עתרו לבג"ץ נגד צימצום "טווח הביטחון" להפגזות על הרצועה. בג"ץ נמנע עד כה מדיון בעתירה.

בתוך כך, הודיעו ארגונים שונים על צעדי מחאה שינקטו כנגד אירועי הבוקר בבית חנון. קואליצית ארגוני השלום נגד המצור על עזה הודיעה, כי תקיים היום הפגנה משותפת עם תנועת "שלום עכשיו" מול שערי משרד הביטחון ברחוב קפלן בתל אביב. הפגנה נוספת תתקיים הערב בחיפה, בפינת הרחובות אלנבי ואל-ג'בל. המפגינים אמרו כי "אנו דוחים בשאט נפש את ההתנצלויות המגומגמות של דוברי הממשלה. גם אם לא היתה כוונה מפורשת לבצע הבוקר טבח מסיבי באזרחים שלווים וילדים הישנים בבתיהם, הטבח הזה היה תוצאה בלתי נמנעת של ההשתוללות המופקרת של הצבא, בגיבוי מוחלט של הממשלה".

ארוע מחאה נוסף שהתקיים היום בצהריים, הוא משמרת מחאה של פורום המשפחות השכולות מול משרדו של ראש הממשלה אהוד אולמרט בתל אביב. הורים, אחים ואחיות, בנים ובנות ממשפחות שכולות קראו לראש הממשלה ולשר הביטחון לקחת אחריות על מה שהם מגדירים "שפיכות הדמים המיותרת בבית חנון ולפעול באופן מידי להפסקת אש".

בועז כיתאין, המנכ"ל הישראלי של הפורום ואב שכול, אמר "אנחנו מסמלים את התוצאה הכואבת ביותר של הסכסוך. בכל פעם שאנחנו שומעים על הרוג נוסף בצד הישראלי או הפלסטיני, לבנו נישבר. אנחנו דורשים הפסקת אש מיידית משני הצדדים. בשלב זה, הפסקת אש היא הפיתרון המיידי והידברות הוא הפתרון לטווח ארוך. חלד אבו עווד, המנכ"ל הפלסטיני של הפורום ואח שכול, אמר כי "משפחות שלמות נהרסות בגלל שהיד קלה מדי על ההדק. אזרחים נפגעים מירי כזה או אחר בשנתם. אנו מקווים כי קול המשפחות השכולות יוביל להפסקת אש מיידית."

טיבי: על פרץ להתפטר

סדר הגודל של התקיפה, עורר תגובות סוערות במערכת הפוליטית בישראל, ח"כ אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל) קרא לשר הביטחון עמיר פרץ להתפטר "משום שצה"ל מבצע תחת שרביטו פשעי מלחמה". ח"כ טאלב א-סנע (רע"מ-תע"ל) אמר כי "אירועי הלילה מוכיחים שממשלת ישראל מבצעת פשעי מלחמה נגד אזרחים, ילדים ונשים פלסטינים, הנרצחים בבתיהם ועל מיטותיהם. אולמרט, פרץ וחלוץ הם פושעי מלחמה שנכשלו במלחמה הראשונה ומבצעים פשעי מלחמה בשניה". א-סנע קורא להפסיק את "הטבח המתמשך והמיותר, כי בטנקים אי אפשר להרוג חלום של עם השואף לעצמאות וחירות".

אחרים גינו את הפעולה הקשה וקראו להפסיק את שפיכות הדמים, "אלו פשעי המלחמה שבוצעו בידי ממשלת ישראל, באמצעות כוחות הכיבוש שלה ברצועת עזה" אמר יו"ר חד"ש ח"כ מוחמד ברכה והוסיף כי "המראות הקשים של הטבח מעידים על האכזריות הפושעת של ממשלה זו שחותרת כל הזמן לעוד מלחמות, ושפיכות דמים בתמיכת מקור הטרור העולמי שנמצא בבית הלבן בוושינגטון". ברכה קורא לממשלה להפסיק את פשעיה ולסגת באופן אמיתי מרצועת עזה מיד.

ח"כ דב חנין (חד"ש) מזהיר שבעקבות ההרג הבוקר עלולים להיהרג שוב אזרחים ישראלים. בגלי צה"ל דווח שחנין קרא לממשלה לשוב למשא ומתן מדיני עם הפלסטינים, לאחר שלדבריו שיטת "הפעלת הכוח המוגזם" נכשלה. ח"כ נדיה חילו (העבודה) אמרה "ממשלת ישראל התעוררה לבוקר שחור".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully