וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מהו שכר מינימום ראוי?

ד"ר אפרים דוידי

5.11.2006 / 10:00

אפרים דוידי מזכיר לנו שככל ששכר המינימום לא מתעדכן, נפגעות הכנסותיהם של מאות אלפי עובדים ובני משפחותיהם

הממשלה, באמצעות הצעת התקציב וחוק ההסדרים הנלווה לתקציב, רוצה להקפיא שוב את שכר המינימום. זה לא חדש. שכר המינימום הוקפא עמוקות במשך שנים באמצעות חוק ההסדרים. שכר מינימום שאינו עולה פירושו העמקת העוני בקרב העובדים. בעיירות פיתוח רבות וברוב היישובים הערביים כמעט מחצית השכירים משתכרים עד שכר מינימום - והדגש הוא "עד שכר מינימום". קל להבין מהי המשמעות של הקפאת שכר המינימום בפריפריה ולא רק לשכירים עצמם, גם לבעל המכולת בשכונה, לחוגים הנלמדים בית הספר, לרשות המקומית, לתנועת הנוער...

בישראל, על פי החוק, שכר המינימום שווה ל-49.5% מהשכר הממוצע המחושב על-ידי המוסד לביטוח לאומי. יצוין שהשכר הממוצע עפ"י המוסד לביטוח לאומי נמוך בין אחוז ל- 2% מהשכר הממוצע בהתאם לחישובי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס). שכר המינימום באוקטובר אשתקד היה שווה ערך ל- 46.5% מהשכר הממוצע בהתאם לדיווחי הלמ"ס. ככל ששכר המינימום לא מתעדכן על פי חוק, נפגעות הכנסותיהם של מאות אלפי עובדים ובני משפחותיהם, ומספרם של עובדים אלה - העובדים העניים - רק גדל מדי שנה.

כזכור, לפני מספר חודשים סלע המחלוקת במו"מ הקואליציוני בין קדימה למפלגת העבודה הייתה שאלת שכר המינימום. מפלגת העבודה הציעה לקבוע יעד לגובה שכר המינימום: אלף דולר. אם הצעת התקציב תאושר כפי שהיא, יעד זה הולך ומתרחק. האם אלף דולר זה הרבה או מעט? אם לשפוט על פי הוצאות המשפחה בישראל (כ- 11 אלף ש"ח בחודש למשפחה בממוצע), זה לא הרבה. יחד עם זאת, בכל העולם נוטים שלא לקבוע "יעד מספרי" לעדכון שכר המינימום, אלא דווקא להצמיד את שכר המינימום לשכר הממוצע - אבל בשיעורים גבוהים יותר ממה שמקובל בישראל.

חוקרים באירופה, בה גם מתנהל דיון ער בשאלת שכר המינימום, מציעים דווקא שיטה שונה של עדכון שכר המינימום. החוקרים מגרמניה, צרפת ושוויץ שהציגו באחרונה "תזות למדיניות שכר מינימום אירופאית" מציעים שכל מדינה תקבע שכר מינימום בשיעור 60% מהשכר הממוצע באותה מדינה. כך, ששכר המינימום לא יקבע במונחי מטבע או צמוד לסכום כלשהו. ככל שהשכר הממוצע במדינה מסוימת יעלה, כך יעלה שכר המינימום. יצוין שעתה שכר המינימום הנהוג באירופה הוא נמוך בהרבה מן הצעת החוקרים הוא נע (על פי נתונים משנת 2004) בין 29% ל- 51% מהשכר הממוצע.

עכשיו נעשה את החשבון של השכיר הישראלי. אילו שכר המינימום היה צמוד לדולר, והדולר בירידה לעומת השקל בחודשים האחרונים, הוא היה מסתכם בכ- 4,288 ש"ח. אבל שכר המינימום יעלה לכ- 4,722 ש"ח אילו היינו מצמידים אותו בשיעור של 60 אחוז מהשכר הממוצע. אבל כל אלה חלומות, כי שכר המינימום כעת בישראל לאחר העדכון האחרון בחודש ספטמבר הוא 3,335 ש"ח.

כאשר אנו בוחנים במונחים מוחלטים את שכר המינימום בישראל כפי שהוא כיום ביחס למדינות מערב אירופה, הוא נמצא בתחתית הטבלה. בין כל מדינות אירופה המערבית רק בספרד שכר המינימום בערכים מוחלטים נמוך מאשר בישראל. בשנת 2004 שכר המינימום החודשי בבלגיה היה 6,776 ש"ח, בצרפת 7,202 ש"ח, באירלנד 6,625 ש"ח, בהולנד 7,083 ש"ח ובבריטניה: 6,445 ש"ח. בספרד, כאמור, היה נמוך הרבה יותר: 2,748 ש"ח לחודש. זאת כאמור, לעומת 3,335 ש"ח בישראל. כך, שאין להתפלא שישראל נמצאת בראש מדרג אי-השוויון בשכר בהשוואה למדיניות האיחוד האירופאי. וזו איננה כל הבעיה: המחירים בישראל נוטים להיות "אירופאים", שכר העובדים נוטה דווקא לכיוון העולם השלישי. אי-עדכון שכר המינימום מהווה תרומה להעמקת הפערים החברתיים בישראל. אבל מהי העמקת הפערים לעומת שמחת המעסיקים החוגגים ככל השכר הנמוך יותר?

* ד"ר אפרים דוידי הוא המנהל האקדמי של המכללה החברתית-כלכלית.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully