וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הנפקת השיא של אג"ח ישראלי בשווקי חו"ל

מוטי בסוק

2.11.2006 / 22:14

החשב הכללי באוצר ירון זליכה גייס בשוק הגלובלי מיליארד דולר. ההנפקה היא ל-10 שנים בריבית של 5.582%

הנפקת השיא של אג"ח ישראלי בשווקי חו"ל - מיליארד דולר - נחתמה בניו יורק, בשוק הגלובלי. ההנפקה היא ל-10 שנים בריבית של 5.582%.

הנפקת שיא של אג"חים של ממשלת ישראל, שבוצעה בו זמנית בארה"ב, אירופה ובמזרח הרחוק, נוהלה ע"י החשב הכללי, ירון זליכה. בהנפקה היו מעורבים שלושה צוותים בכירים של החשב הכללי. התשואה לפדיון של האג"ח, 5.582%, מגלמת מרווח של 98 נקודות בסיס בלבד מעל לריבית ממשלת ארה"ב (Treasury Bond) ל-10 שנים.

הביקושים לאג"ח הישראלי היו גבוהים מאוד והגיעו ל-5.5 מיליארד דולר. הם התקבלו מ-200 משקיעים מ-17 מדינות. מדובר בביקושים הגבוהים ביותר להנפקת אג"חים של ממשלת ישראל בחו"ל. זליכה ואנשיו נפגשו בניו יורק עם עשרות רבות של משקיעים והיו בקשר עם מאות משקיעים נוספים.

ההנפקה העצמית נעשתה במסגרת התוכנית הרב-שנתית של האוצר שמטרתה להוביל את ישראל לעצמאות מימונית בגיוס מט"ח בחו"ל. כל זאת במקביל לקיומן של הערבויות האמריקאיות, המאפשרות לישראל לגייס מט"ח בחו"ל תחת ערבות ממשלת ארה"ב. לאחרונה, אישר הממשל בארה"ב לישראל לפרוס את הערבויות עד ל-2011.

שר האוצר, אברהם הירשזון, אמר בתגובה להנפקה המוצלחת: "זוהי הבעת אמון של המשקיעים הזרים בכלכלת ישראל ועדות נוספת לחוסנו של המשק. אני שמח כי מכירים בכך בכל העולם. ההנפקה המוצלחת צפויה לאפשר לגופים עסקיים וחברות מישראל לגייס הון בחו"ל במחיר נמוך מבעבר". ירון זליכה אמר, כי ניתן היה לגייס בקלות סכום גבוה ממיליארד דולר. לדבריו, הגיוס הגבוה, בתנאים הנוחים, יאפשר לישראל להחליף הלוואות יקרות בהון הזול יותר שגויס.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully