וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

עתירה: ניגוד עניינים בחניון בכיכר רבין

דוריה למפל

2.11.2006 / 13:02

בעתירה נטען, כי הגורם החיצוני שהמליץ על הקמת החניון היה עובד עירייה ומקורב לתומכי החניון, בהם חולדאי ומהנדס העיר

מזה שש שנים מתנהל ויכוח בעניין הקמת חניון תת קרקעי ב[[כיכר רבין]]. בימים אלה מתכננת עמותת אומ"ץ (אזרחים למען מנהל תקין וצדק חברתי ומשפטי) לעתור לבג"ץ באמצעות עו"ד משה זינגל. לטענת העמותה, הארכיטקט דני רז, מי שהמליץ כחוקר חיצוני על הקמת החניון היה בעצם עובד עירייה, וקשור למהנדס העיר דאז דני קייזר, שהיה בין הגורמים הבולטים הפועלים למען החניון. לאור ניגוד העניינים, העמותה דורשת שלא לקבל את המלצתו של רז.

ב- 2004 עתרו מהנדס העיר לשעבר ישראל גודוביץ' והמשורר נתן זך המתגורר בקרבת הכיכר נגד הקמת החניון. בעתירה זו, נקבע כי הכיכר היא "כיכר לאומית", וככזו, על עיריית תל אביב ובראשה רון חולדאי, לקיים שימוע עירוני בעניין, שעל פיו תוכרע הקמת החניון.

הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה, שבראשה מכהן ראש העיר עצמו, מינתה חוקר שתפקידו לתת המלצה בסוגיית החניון לאחר השימוע. החוקר אמור להיות מקור חיצוני ובלתי תלוי, שישמע מדגם מההתנגדויות ולפיהן יחווה דעתו בעניין. למשרת החוקר מונה האדריכל דני רז. למרות ההתנגדות הרבה בשימוע שערך רז, הוא החליט לתת המלצה התומכת בהקמת החניון. כהרגלן של ועדות במדינתנו, המלצתו של רז התקבלה מבלי שנבדקה.

לפיכך, תמוהה בחירתו של רז להמליץ על הקמת החניון, שעה שהשימוע הציבורי, שהיה אמור להכתיב את המלצתו, הבהיר שיש התנגדות נחרצת. לדברי גודוביץ' ועו"ד זינגל, לפני שמונה לחוקר, מונה רז לממלא מקומו של מהנדס העיר דאז, דני קייזר. רז החליף את קייזר בדיונים בהם היה חשש לניגוד עניינים מצדו של קייזר.

לטענת גודוביץ' ועמותת אומ"ץ, אין מקום לספק כי רז מונה לחוקר בשל הקשר שלו לקייזר ועברו בקרב גורמים בעירייה שפועלים להקמת החניון. לדברי גודוביץ', "כיצד יכול היה אותו מחליף (רז) שלא להיות מושפע מרצונותיו של המוחלף (קייזר), אשר ניסה בכל כוחו לקדם את תכנית חניון ככר רבין והארובות להוצאת העשן על פני הכיכר? יש חשש לכך שבמסגרת אותו ניגוד עניינים, המלצותיו, אשר אומצו על ידי הוועדה לתכנון, היו נגועות".

עו"ד זינגל סיפר, כי בכוונת אומ"ץ להבהיר שמינויו של רז היה פסול. לדברי זינגל, בשיחה שקיים אתמול עם רז, ביקש ממנו לחשוף את חוזה ההעסקה שלו כחוקר, היות והתפקיד הינו תפקיד ציבורי; רז סירב. לדברי עו"ד זינגל, "סירובו של רז אומר דרשני. מי שלא מגלה מסמך שאמור להיות גלוי, מנסה להסתיר משהו". גם עיריית תל אביב סירבה לחשוף את החוזה עם רז.

בשיחה שקיים עם וואלה! חדשות, אמר רז כי "אין שום קשר בין החלפתי את קייזר למשרת היועץ בוועדה". רז הוסיף, כי "לקייזר היו פרוייקטים שמשרד הפנים ביקש שאני אטפל בהם בזמן שהוא היה מהנדס העיר. את העבודה שלי בפרוייקטים של קייזר סיימתי הרבה לפני שהתחלתי לעבוד על החניון". לדברי רז, בין החלפתו של קייזר למינויו לחוקר עברה כשנה. בעניין חשיפת חוזה ההעסקה שלו, אמר רז כי "החוזה שלי לא אמור להיות גלוי, זה ביני ובין משרד הפנים. אני אדם פרטי ולא גוף ציבורי, אני לא עומד לביקורת ציבורית".

לדברי זינגל, עמותת אומ"ץ תסיר את העתירה, אם יוכח שרז לא עבד באותה תקופה שבה שימש חוקר, וכן שלא היו לו קשרים עם מהנדס העירייה דני קייזר. בהנחה שטענת העמותה נכונה, הרי שלא תהיה ברירה אלא לבטל את המלצתו של רז, מה שעשוי לפסול את כל התכנית.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully