וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מבקר המדינה: אמשיך להיאבק בנגע השחיתות

2.11.2006 / 11:09

המבקר הגיב למכתב הפרופסורים שטענו כי בהתנהלותו פולש משרד המבקר לתחום עיסוק המשטרה והפרקליטות וחורג מסמכותו

ממשרד מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס נמסר כי אין בכוונתם להגיב לביקורת הקשה שהוטחה בהם במכתב הגלוי שפירסמו היום פרופסורים בכירים. עם זאת, נמסר כי "משרד המבקר ימשיך ללא חת, במקצועיות, בהגינות וללא משוא פנים את המאבק למען טוהר המידות ומיגור השחיתות".

במכתב ציבורי שפורסם היום בעיתונות הארצית טענו חתני פרס ישראל הפרופסורים שלמה אבינרי ואמנון רובינשטיין, ועמיתיהם הפרופסורים יואב דותן, יפה זילברשץ ואריק כרמון, כולם מתחום המשפט ומדע המדינה, כי התנהלותו של מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס פוגעת בסדרי השלטון בישראל.

לטענתם, משרד מבקר המדינה פולש תדיר לתחום העיסוק של המשטרה, הפרקליטות והיועץ המשפטי לממשלה, ובכך מטשטש את הגבול בין ביקורת לבין שיטור. הם הוסיפו כי הדבר מנוגד להליכים במדינות הדמוקרטיות בעולם, והזהירו מפני השלכותיה של התנהלות זו. במודעתם קראו כותבי המכתב למעקב אחרי פעילות משרד המבקר ולהעלאת הסוגיה לסדר היום הציבורי.

האקדמאים טענו עוד כי ממשרד מבקר המדינה מודלף חומר סודי בטרם מוצו תהליכי החקירה והובררו מושאי החקירה עד תום. לדבריהם, פעולות אלה משבשות את כושר הפעולה של ראש הממשלה ופוגעות בדיון הציבורי בישראל.

במכתבם הדגישו הכותבים כי "ברור כי על המבקר למצות עד תום בדיקת אי-סדרים וחשד לחריגות ופגיעה בטוהר המידות של נבחרי ציבור ומבצעי מדיניות", אולם ההתמודדות עם נגע השחיתות "מחייבת ואפשרית רק באמצעות שיתוף פעולה נחוש של כלל הגורמים. המבקר איננו, ולא יכול להיות, ראשון".

בראיון לגלי צה"ל אמר פרופסור רובינשטיין כי "אנחנו רואים את זה כחלק מדה לגיטימציה של השלטון הנבחר. מבקר המדינה הוא לא שוטר ולא שופט. הוא צריך להגיש דו"חות, הוא בכלל זרוע של הכנסת, את זה שוכחים. הוא לא רשות רביעית. הוא חייב לדווח לכנסת וגם לראש הממשלה, לא לעיתונות, במפורש לא לעיתונות".

ח"כ רן כהן (מרצ) גינה את המכתב, ואמר כי "חבל שהפרופסורים המכובדים בוחרים לתקוף את המבקר הלוחם בשחיתות במקום את השחיתות עצמה". לדבריו, רק מבקר חזק ואגרסיבי, המשתמש בכל הכלים העומדים לרשותו, כולל התקשורת, יוכל לנצח את נגע השחיתות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully