נושאים חמים
ברוב של 110 ח"כים הכנסת אישרה בקריאה טרומית את פיזורה 
22.06.22. ערוץ הכנסת

הצעת החוק לפיזור הכנסת אושרה בקריאה ראשונה, תוספת המימון למפלגות תוקפא

הכנסת תפוזר לכל המאוחר עד יום רביעי בחצות. עוד יוסכם כי "חוק הנאשם" וחוק המטרו לא יקודמו, ותקנות יו"ש יוארכו אוטומטית. תאריך הבחירות טרם סוכם, אך לפי הערכה יהיה ב-1 בנובמבר

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
  • בכנסת הקפיאו את הגדלת מימון הבחירות, הוועדה הציבורית תגבש החלטה מחדש

   לאחר הביקורת - הקואליציה והאופוזיציה סיכמו כי הוועדה הציבורית לקביעת מימון הבחירות תקבע עד מחר בצהריים את גובה יחידת המימון לכל מנדט בבחירות הקרובות, זאת בכפוף להתייעצויות עם נציגי הסיעות בכנסת.

   רק לאחר ההחלטה של הוועדה הציבורית - חברי הכנסת יקבלו החלטה על גובה המימון. את ההודעה מסרו בוועדת הכנסת חברי הכנסת דוד ביטן מהליכוד, בועז טופורובסקי מיש עתיד וניר אורבך מימינה.

   מוקדם יותר יו"ר הוועדה הציבורית השופטת אילה פרוקצ'יה אמרה כי "הכנסת ראתה לנכון למנות גורם חיצוני שיפקח על עבודתה, כדי שיבטיח שלא יפגע האינטרס הציבורי, וזה היה הרעיון מאחורי הקמת הוועדה הציבורית ועל נושא מימון המפלגות. מה שעולה מהצעת החקיקה הזאת זה בעצם לעקוף את הוועדה הציבורית. בלוח הזמנים הזה - לא היה לוועדה שום אפשרות לשמוע נתונים ולשמוע חוות דעת ולקבל מידע ממחלקת המחקר. הכנסת עצמה לא מכבדת חוק שהיא עצמה חוקקה והתהליך הזה יעורר ביקורת ציבורית מוצדקת. מבינה את אילוצי המפלגות, אך אפשר להמתין מספר ימים עד שהוועדה הציבורית תדון במהירות רבה בנושא על בסיס הליך תקין".

   מאחורי הקלעים פעלו חברי הכנסת רם שפע מהעבודה, איתן גינזבורג מכחול לבן ויבגני סובה מישראל ביתנו לדחיית ההחלטה על הגדלת המימון, זאת במטרה לאפשר לוועדה הציבורית לקבוע את עמדתה

  • ח"כ מוסי רז: "אין לעלות את יחידת המימון בבחירות"

   חבר הכנסת מוסי רז ממרצ אמר בדיון כי אין לעלות את יחידת המימון בבחירות וכי "זה לא נכון, לא צריך לעלות למרות שאנחנו במערכת בחירות חמישית". עוד אמר כי "סוף מעשה במחשבה תחילה, רציתם להקדים את הבחירות בלי שיש לכם איך לשלם? מה חשבתם?".

   חבר הכנסת יואב קיש הגיב גם הוא לביקורת הציבורית ואמר: "רוצים לחסוך מיליונים? תפטרו את כל חברי הכנסת הנורווגים, ותחסכו לפחות 22 מיליון שקלים לחצי שנה הקרובה על חברי כנסת שלא יעבדו בכלל בתקופה הזאת של הבחירות". חברת הכנסת מיכל רוזין ממרצ שנכנסה לכנסת מכוח החוק הנורווגי צעקה לעברו חזרה: "עבדתי יותר מכל 119 חברי הכנסת, אז על מה אתה מדבר?".

  • מיכאלי על חוק המטרו: "תקעו אותו על פוליטיקה"

   שרת התחבורה התייחסה לעיכוב בחוק המטור ואמרה כי "תקעו אותו על פוליטיקה". לדבריה, "‏מי שאומר שחוק המטרו ייתעכב רק 'בקצת' אם לא יעבור, פשוט לא מבין אותו. בלי החוק לא יקודמו הליכי קבלת החלטות, לא יקודם תאום תשתיות בלוח זמנים סביר, ולא יופעלו מנגנוני מימון שיביאו ל-150 מיליארד שקלים להשקעה בפרויקט".

  • "‏מי שאומר שחוק המטרו ייתעכב רק 'בקצת' אם לא יעבור, פשוט לא מבין אותו". מיכאלי (צילום: ראובן קסטרו)
  • ביטן על הדרישה לתוספת במימון מפלגות: "עלייה מינורית בהתאם לנסיבות"

   ח"כ דוד ביטן מהליכוד התייחס לביקורת על הדרישה של המפלגה להוסיף מיליוני שקלים למימון הבחירות של חברי הכנסת והמפלגות, וטען כי המפלגה בקשיים אחרי ארבע מערכות בחירות. "יש לנו הוצאות נוספות שקשורות בדמוקרטיה כמו פריימריז. אנחנו צריכים להוציא 10 מיליון שקלים רק על זה. מדובר פה רק ב-240 אלף שקל למנדט - זה לא הרבה, זאת עלייה מינורית בהתאם לנסיבות. אי אפשר להגיד אין תרומות אבל גם אין מימון של המדינה. כל המפלגות מקבלות ומי שרוצה לוותר שיוותר - למה לתקוף אותנו?".

  • בקואליציה מפעילים לחץ לקידום חוק המטרו

   מפלגת העבודה מפעילה לחץ על האופוזיציה ועל הקואליציה, עקב אי קידום חוק המטרו שהובילה השרה מרב מיכאלי. יו"ר ועדת החוקה, ח"כ גלעד קריב מהמפלגה מעכב הבוקר את כינוס הוועדה שאמורה לדון בחוק הבחירות עד להגעה להסדר. בינתיים, אין מו"מ בין הקואליציה לאופוזיציה, אך בעבודה מדגישים כי הציפייה שהעניין יפתר.

  • האופוזיציה מסרבת לקדם את החוקים שנוגעים לפטור מוויזות לארה"ב

   באופוזציה מסרבים להצביע לפני פיזור הכנסת על שני חוקים של שרת הפנים איילת שקד הנוגעים לתוכנית הפטור מוויזיות לארצות הברית - כך נמסר הבוקר (שלישי). מדובר בחוקים שמסדירים את הגישה של ארצות הברית למאגרי המידע של היוצאים והנכנסים לישראל, שהם תנאי סף להיכללות בתוכנית הפטור מויזות.

  • גורמים בקואליציה: למיכאלי הייתה שנה לקדם את החוק מול האופוזיציה

   גורמים בקואליציה תקפו את שרת התחבורה מרב מיכאלי הטילו עליה את האשמה בקשיים להעברת חוק המטרו. "היתה לה שנה להגיע לסיכומים אל מול התמנגדים באופוזיציה. שנה שאף שהיא לא הצליחה לקדם את החוק ועכשיו נוח לה לזרוק את זה על הקואליציה. שנה שהיא גוררת רגליים", אמרו.

   "כמו עם חוקי יו"ש וחוק ממדים ללימודים - גם הפעם האופוזיציה היא זו החליטה להתעקש ולהפיל את חוק המטרו. היא זו שבחרה לשים וטו ואמרה שאם המטרו יעבור, כל ההסכמים מתפוצצים. שוב הם פוגעים בציבור. במפלגת העבודה בוחרים לתדרך ולירות בנגמ"ש במקום לשים אצבע על מי שבאמת אשם שהחוק לא עובר - האופוזיציה ששמה וטו".

  • חוק פיזור הכנסת עבר בקריאה ראשונה

   מליאת הכנסת אישרה בקריאה ראשונה את החוק לפיזור הכנסת ה-24. הדיונים ימשיכו בשעה 12:00. ההצעה אושרה בקריאה ראשונה פה אחד - ללא מתנגדים או נמנעים. פיזור הכנסת עשוי להסתיים עד יום רביעי.

  • ועדת הכנסת אישרה לקריאה ראשונה את החוק לפיזור הכנסת

   ועדת הכנסת בראשות ח"כ ניר אורבך אישרה לקריאה ראשונה את הצעת החוק לפיזור הכנסת. ההצעה תעבור להצבעה במליאה.

  • 27.06.2022
  • חוק המטרו לא נכלל בהסכמות שהושגו על החקיקה שתעלה עד פיזור הכנסת

   חוק המטרו, שנועד לתקצב את הקמת מערך הרכבת התחתית בגוש דן, לא נכלל בהסכמות שהושגו הערב בין הקואליציה והאופוזיציה על החקיקה שתעלה עד לפיזור הכנסת. בסביבת שרת התחבורה מרב מיכאלי הביעו זעם על יו"ר הקואליציה בועז טופורובסקי ויו"ר יש עתיד יאיר לפיד ש"הפקירו את החוק" במהלך המו"מ מול האופוזיציה, ואמרו כי היא תמשיך לנסות לקדם כעת מול סיעות הקואליציה והאופוזיציה באופן עצמאי את החוק לפני פיזור הכנסת.

  • בעקבות פיזור הכנסת עד רביעי: תקנות יו"ש יוארכו אוטומטית

   בעקבות פיזור הכנסת עד רביעי בחצות - תקנות יהודה ושומרון שהיו שנויים במחלוקת בתוך הקואליציה - יוארכו אוטומטית. בנוסף, בהתאם להסכמות בין הצדדים - יחידת מימון הבחירות לח"כ תגדל מ-1.388 מיליון שקלים ל-1.66 מיליון שקלים - סך תוספת של עשרות מיליוני שקלים.

  • הקואליציה והאופוזיציה סיכמו: פיזור הכנסת יאושר סופית עד יום רביעי בחצות

   הקואליציה והאופוזיציה הסכימו על אישור פיזור הכנסת עד לכל המאוחר ביום רביעי בחצות. בנוסף, חוק הנאשם לא יקודם.

  walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully