נושאים חמים
ברוב של 110 ח"כים הכנסת אישרה בקריאה טרומית את פיזורה 
22.06.22. ערוץ הכנסת

הקואליציה והאופוזיציה סיכמו: הכנסת תפוזר לכל המאוחר עד יום רביעי בחצות

במסגרת ההסכמות תקודם חבילה של עשרות הצעות חוק מטעם הקואליציה והאופוזיציה, אך חוק הנאשם לא יקודם. ההצבעה בקריאה ראשונה תתקיים הלילה או מחר בשעות הבוקר המוקדמות. תאריך הבחירות טרם סוכם אך לפי הערכה יהיה ב-1.11

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
  • חוק המטרו לא נכלל בהסכמות שהושגו על החקיקה שתעלה עד פיזור הכנסת

   חוק המטרו, שנועד לתקצב את הקמת מערך הרכבת התחתית בגוש דן, לא נכלל בהסכמות שהושגו הערב בין הקואליציה והאופוזיציה על החקיקה שתעלה עד לפיזור הכנסת. בסביבת שרת התחבורה מרב מיכאלי הביעו זעם על יו"ר הקואליציה בועז טופורובסקי ויו"ר יש עתיד יאיר לפיד ש"הפקירו את החוק" במהלך המו"מ מול האופוזיציה, ואמרו כי היא תמשיך לנסות לקדם כעת מול סיעות הקואליציה והאופוזיציה באופן עצמאי את החוק לפני פיזור הכנסת.

  • בעקבות פיזור הכנסת עד רביעי: תקנות יו"ש יוארכו אוטומטית

   בעקבות פיזור הכנסת עד רביעי בחצות - תקנות יהודה ושומרון שהיו שנויים במחלוקת בתוך הקואליציה - יוארכו אוטומטית. בנוסף, בהתאם להסכמות בין הצדדים - יחידת מימון הבחירות לח"כ תגדל מ-1.388 מיליון שקלים ל-1.66 מיליון שקלים - סך תוספת של עשרות מיליוני שקלים.

  • הקואליציה והאופוזיציה סיכמו: פיזור הכנסת יאושר סופית עד יום רביעי בחצות

   הקואליציה והאופוזיציה הסכימו על אישור פיזור הכנסת עד לכל המאוחר ביום רביעי בחצות. בנוסף, חוק הנאשם לא יקודם.

  • בנט: ממשלת ביבי-בן גביר-סמוטריץ' לא טובה לישראל

   ראש הממשלה נפתלי בנט אמר כי "ממשלת ביבי-בן גביר-סמוטריץ' לא טובה לישראל, אסור לאפשר לזה לקרות, ואני אומר זאת כאיש ימין. גם הפוך זה לא טוב". כך אמר בפגישה עם פעילי מפלגתו בכנסת, בה הודה על התמיכה במפלגה עם כניסתה לקואליציה לפני כשנה ולאורך תקופת הכהונה שלו.

  • ועדת הכנסת בראשות אורבך קבעה: הוועדה תדון ב-11 הצעת לפיזור הכנסת

   ועדת הכנסת בראשות ח"כ ניר אורבך קבעה כי ועדת הכנסת תדון ב-11 הצעות חוק התפזרות הכנסת ה-24 ותכין אותן לקריאה ראשונה. אורבך הביע צער על כך שעל אף הרצון הטוב משני הצדדים, לא הגיעו להסכמות על תאריך הבחירות ולא על הצעות חוק שהאופוזיציה מבקשת לאשר. ח"כ בועז טופורובסקי הגיש רביזיה על האישור.

  • מסתמן: הכנסת תתפזר ביום רביעי; תאריך הבחירות ייקבע בהצבעה במליאה

   מסתמן הסכמות בין קואליציה לאופוזיציה, לפיהן הצעות החוק לפיזור הכנסת יעלו הערב להצבעה בקריאה ראשונה, ויאושרו סופית ביום רביעי הקרוב. בין הקואליציה לאופוזיציה אין הסכמות על תאריך הבחירות, ולכן התאריך הסופי יוכרע בהצבעה במליאה - או ב-25 באוקטובר או ב-1 בנובמבר.

  • בכנסת מעריכים שפיזורה הסופי של הכנסת יתעכב להמשך השבוע

   בקואליציה ובאופוזיציה לא הגיעו עד כה להסכמות על מועד הבחירות וסוגיות נוספות לקראת פיזור הכנסת, ומעריכים כי פיזורה הסופי של הכנסת ה-24 יתעכב להמשך השבוע. ועדת הכנסת תתכנס לדיון בשעה 17:30.

  • בנט ולפיד במליאה לקראת הדיון על פיזור הכנסת, היום (צילום: ראובן קסטרו)
  • כץ מהליכוד: אם לא תושג הסכמה עם הקואליציה, נעכב את הפיזור עד לשבוע הבא

   בווידאו: ח"כ אופיר כץ מהליכוד בריאיון לטל שלו ויקי אדמקר לקראת פירוק הכנסת (צילום: רוני כנפו, הפקה: יפעת רוזנברג ושי ורקר)
  • גנץ: "נעשה הכול למנוע ממשלחה חלופית בראשות נתניהו"

   יו"ר כחול לבן השר בני גנץ אמר בפתח ישיבת סיעתו: "לצערי מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם החמישית בתוך פחות מארבע שנים. נעשה את הכל כדי שלא תקום ממשלה חלופית בכנסת הנוכחית בראשות נתניהו".

  • בווידאו: גנץ מבהיר שיעשה הכל כדי למנוע הקמת ממשלה בכנסת הנוכחית (צילום: ערוץ הכנסת)
  • סמוטריץ': "נהפוך כל אבן כדי להקים ממשלה בכנסת הנוכחית"

   יו"ר הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ' אמר בישיבת סיעות בכנסת כי ראשי האופוזיציה יעשו הכול כדי לדחות את פיזור הכנסת לשבוע הבא. "אנחנו נהפוך כל אבן כדי להקים ממשלה עוד בכנסת הנוכחית", אמר סמוטריץ'.

   סמוטריץ' הוסיף: "אני ישן 3 שעות בלילה כדי לפצח את האתגר הזה ולהקים ממשלת ימין, ציונית ולאומית עוד בכנסת הזו. אני אומר ללפיד ולניר אורבך תנו לתהליכים האלה להבשיל. זה אפשרי".

  • בווידאו: סמוטריץ' קורא להקים ממשלה עוד בכנסת הנוכחית (צילום: ערוץ הכנסת)
  • "כולם עמוק בתוך הקמפיין". אביגדור ליברמן בישיבת הסיעה, 27 ביוני 2022

   בווידאו: שר האוצר ליברמן מתייחס לעלות הבחירות ולתסריטים האפשריים (צילום: ערוץ כנסת)
  • הורוביץ: "היה צריך לעשות מאמץ לשמור על הקואליציה"

   יור מרצ ניצן הורוביץ התבטא היום בישיבת סיעת מרצ נגד בנט ואמר כי "היה צריך לנסות לעשות עוד מאמץ כדי לשמור על הקואליציה. לא הייתה דחיפות לכך והדברים התגלגלו אחרת. מדובר בקואליציה סופר חשובה והיסטורית, והיה צריך להמשיך אותה".

   לדבריו, "בשנה האחרונה, אחרי הרבה מאוד זמן, ראינו איך נראית ממשלה שעובדת. המדינה מתפקדת אחרי שנים שהוחזקה בת ערובה של ראש ממשלה נאשם בפלילים. בפעם הראשונה מאז קום המדינה יש נציגות אמיתית של כלל החברה הישראלית, ואנחנו גאים בנוכחות של מרצ בממשלה. את ההישגים שמרצ הביאה בשנה האחרונה יכולנו רק לדמיין: זכויות אדם, בריאות, סביבה, סוציאל דמוקרטיה, זכויות נשים, קהילה גאה. זאת שנה מפוארת של המון הישגים. מרצ עשתה את הויתורים הכבדים ביותר כדי שהממשלה תחזיק".

   הורוביץ איחל הצלחה ליאיר לפיד, שייכנס השבוע לתפקיד ראש הממשלה. "אנחנו מתכוונים לעמוד לצידו", אמר הורוביץ.

  • ליברמן: עלות הבחירות תגיע ל-2.4 מיליארד שקל

   יו"ר ישראל ביתנו השר אביגדור ליברמן בפתח ישיבת סיעתו בכנסת כי ביקש מאגף התקציבים באוצר לבצעה הערכה של עלות הבחירות. לדבריו, ההערכה היא שהבחירות יעלו 2.4 מיליארד שקל. ליברמן: "מי שאחראי לכך, ולפיזור הכנסת, אני מקווה שישלם את המחיר בבחירות הקרובות".

   בעניין האפשרויות השונות העומדות כרגע על הפרק לאחר פיזור הכנסת אמר ליברמן כי להערכותו, כל תסריט דמיוני הוא אפשרי. "אנחנו כנראה בבחירות. לפי ההתנהלות בכנסת. כולם עמוק בתוך הקמפיין. לא רואה ממשלה חלופית אבל אי אפשר לפסול שום דבר", אמר ליברמן.

   שר האוצר אמר גם כי לדעתו, הציונות הדתית היא מפלגה אנטי ציונית מובהקת שדוגלת במדינת הלכה. "אנחנו רוצים קואליציה ציונית. נשב עם ש"ס ויהדות התורה? פשוט לא . שתי המפלגות האלה נמצאות בשלטון מ-77 ועשו הכל כדי לדכא את הציבור החרדי".

  • היום שאחרי בנט: מי ינהיג את ימינה?

   בווידאו: סגן השר קארה בריאיון לטל שלו ויקי אדמקר מתייחס ליום שאחרי בנט (צילום: רוני כנפו, הפקה: יפעת רוזנברג ושי ורקר)
  • מי ישלוט בקידום חוק פיזור הכנסת - הקואליציה או האופוזיציה ומתי ייערכו הבחירות?

   ועדת הכנסת בראשות ח"כ ניר אורבך מתכנסת כעת כדי לדון איזו ועדה תדון ב-11 הצעות לפיזור הכנסת ה-24 - הוועדה בראשותו או ועדת החוקה בראשות ח"כ גלעד קריב מהקואליציה. באופוזיציה רוצים לעכב עוד את הפיזור על מנת למצות את המגעים להקמת ממשלה חלופית בכנסת הנוכחית, למרות שהסיכוי לכך נמוך ובקואליציה מעוניינים לסיים את הליך הפיזור בהקדם, ולכל המאוחר ביום רביעי הקרוב.

  • איתן גינצבורג: "הקצוות פוררו את הממשלה, אבל זה החל מהימין"

   בווידאו: ח"כ איתן גינזבורג בריאיון לטל שלו ויקי אדמקר לקראת פיזור הכנסת ה-24 (צילום: רוני כנפו, הפקה: יפעת רוזנברג ושי ורקר)
  • מאחורי הקלעים מתנהל בין הצדדים ויכוח על תאריך הבחירות - בקואליציה מעוניינים לקיים את הבחירות בתאריך ה-1.11 אך באופוזיציה מתנגדים בטענה כי מדובר בתאריך סמוך ליום הזיכרון יצחק רבין והוא ינוצל בשמאל לטובת הבחירות. באופוזיציה מציעים במקום לקיים את הבחירות ב-25.10. עם זאת, בסיעות החרדיות מסכימים עם התאריך שהציעה הקואליציה לאור העובדה כי מדובר בימים ספורים לאחר חזרת בני הישיבות ללימודים ויהיה קל יותר לשנע אותם לקלפיות

  • מושכים זמן ודוחים דיונים: לידה קשה למהלך פיזור הכנסת

   בווידאו: טל שלו ויקי אדמקר מדווחים מהמרוץ לפזור הכנסת ה-24 (צילום: רוני כנפו, הפקה: יפעת רוזנברג ושי ורקר)
  • בקואליציה נחושים לסיים את הליך החקיקה עד יום מחר, ואומרים כי לא יסגרו את מליאת הכנסת עד להשלמת ההליך, אך ספק אם יצליחו בכך נוכח העיכובים המסתמנים מצד אורבך והאופוזיציה. בכל מקרה, בכנסת מעריכים כי עד סוף השבוע יצליחו הצדדים להגיע להסכמות והכנסת ה-24 תפוזר לקראת בחירות חדשות.

  walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully