נושאים חמים
מלחמת רוסיה-אוקראינה | אב נפרד מבתו בתחנת הרכבת בקייב, אוקראינה 4 במרץ 2022. AP
היום ה-10 למלחמה

פוטין: הסנקציות על רוסיה - כמו הכרזת מלחמה

לפי נשיא רוסיה, מוסקבה צריכה להגן על דוברי הרוסית במזרח אוקראינה - ועל האינטרסים שלה. פינוי האזרחים ממריופול הופסק בשל המשך הירי הרוסי

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
  • ממשלת קנדה לאזרחיה: "צאו מרוסיה כל עוד ניתן"

   ממשלת קנדה קראה הלילה לאזרחים הקנדים לצאת מרוסיה "כל עוד ניתן לעשות זאת בטיסות מסחריות". משרד החוץ הקנדי הסביר כי המצב הביטחוני באזור אינו צפוי, ועלול להידרדר ללא הודעה מוקדמת. עוד אמר משרד החוץ כי היכולת של השגרירות הקנדית לספק לאזרחיה שירותים קונסולריים עלולה להיות מוגבלת מאוד.

  • 05.03.2022
  • דיווח: ארה"ב נערכת לכך שזלנסקי יצטרך להימלט מהמדינה

   ארצות הברית ובנות בריתה נערכות לאפשרות בה נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי יצטרך לברוח מהמדינה - כך דווח בוושינגטון פוסט.

  • בריטניה מאשימה: רוסיה השתמשה ב"הפסקת האש" במריופול כדי להיערך מחדש ללחימה

   בריטניה האשימה היום את רוסיה בכך שהציעה את הפסקת האש במריופול על מנת להוריד את הלהבות ובגינויים מהקהילה הבינלאומית כלפיה, והשתמשה בה כדי להיערך מחדש עם כוחות להמשך הלחימה. "רוסיה מעבירה את האחריות לאוקראינה כדי שתאשים אותה בהמשך על אובדן חיי אזרחים", נמסר ממשרד ההגנה הבריטי.

  • המשא ומתן בין הצדדים יתחדש ביום שני

   המשא ומתן בין רוסיה ואוקראינה בגבול בלארוס יתחדש ביום שני - כך הודיע היום ראש צוות השיחות האוקראיני. זה יהיה סבב השיחות השלישי בין הצדדים.

  • חיילים אוקראינים בפרברי קייב, היום (צילום: AP, Emilio Morenatti)
  • דיווח: ארה"ב קראה לאזרחיה לעזוב את רוסיה "בהקדם האפשרי"

   משרד החוץ האמריקני קרא הערב (שבת) לאזרחי ארצות הברית לעזוב את רוסיה "בהקדם האפשרי" - כך דווח בניו יורק טיימס. נכתב כי לשגרירות האמריקנית במדינה יש "יכולת מוגבלת" לעזור לאזרחים, וכי יש "סיכון גבוה להטרדת אזרחים אמריקניים על ידי כוחות הביטחון הרוסים".

  • מנהיג הרוב בסנאט: זלנסקי "התחנן" למטוסים תוצרת רוסיה

   נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי "התחנן" בפני מזרח אירופה לספק לו מטוסים תוצרת רוסיה - כך אמר מנהיג הרוב בסנאט, צ'אק שומר. "המטוסים האלה נחוצים מאוד ואעשה ככל שביכולתי כדי לעזור לממשל להקל על המשלוח שלהם", אמר.

  • אוקראינה: רוסיה השתלטה על בי"ח פסיכיאטרי סמוך לקייב

   כוחות רוסיים השתלטו על בית חולים פסיכיאטרי, המכיל 670 בני אדם, בעיר בורודוונקה הסמוכה לקייב - כך אמר מושל האזור, אולקסיי קולבה. "אנחנו לא יודעים איך לחלץ את האנשים הללו, איך לסייע להם", אמר. "המים והתרופות מתחילים לאזול, הם אנשים שצריכים עזרה תמידית".

  • פוטין: מדינה שתכריז על אוקראינה אזור אסור לטיסה - נראה בה שותפה ללחימה

   נשיא רוסיה ולדימיר פוטין אמר היום כי כל מדינה שתכריז על אוקראינה אזור אסור לטיסה - מוסקבה תראה בה שותפה פעילה בלחימה. "לצעד כזה יהיו השלכות קשות - לא רק לאירופה, אלא לעולם כולו", איים פוטין. בנוסף, הכחיש נשיא רוסיה שמועות לפיהן יוכרז משטר צבאי במדינה. "צעד כזה עושים רק אם יש תוקפנות מבחוץ כלפי המדינה. אנחנו לא במצב הזה ונקווה שגם לא נהיה".

  • פוטין: הסנקציות על רוסיה - כמו הכרזת מלחמה

   נשיא רוסיה ולדימיר פוטין אמר כי הסנקציות המערביות על רוסיה דומות להכרזת מלחמה, והסביר את הפלישה לאוקראינה בכך שמוסקבה צריכה להגן על דוברי הרוסית במזרח המדינה - ועל האינטרסים שלה. בדבריו ששודרו בטלוויזיה הממלכתית אמר פוטין שרוסיה רוצה שאוקראינה תהיה "מפורזת" ובעלת מעמד ניטרלי.

  • רוסיה: דורשים ערבויות מארה"ב שהסנקציות לא יפגעו בהסכמי הסחר החדשים מול איראן

   רוסיה אמרה כי היא מעוניינת בערבויות בכתב מארה"ב כי הסנקציות עליה לא יפגעו בשיתוף הפעולה שלה עם איראן במסגרת הסכם הגרעין עם המעצמות שעתיד להיחתם בווינה. "אנו זקוקים לערובה לכך שהסנקציות הללו לא יגעו בשום אופן ביחסי הסחר הכלכליים וההשקעות שנקבעו בתוכנית הפעולה המקיפה המשותפת", אמר שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב לכתבים. "ביקשנו ערבות בכתב... שהמהלך הנוכחי של ארצות הברית לא יפגע בשום צורה בזכותנו לסחר חופשי ומלא, שיתוף פעולה כלכלי והשקעות ושיתוף פעולה צבאי-טכני עם המדינה האסלאמית".

  • ראש רשות שדות התעופה הנחה לא לאשר חניות ארוכות של מטוסים פרטיים זרים בנתב"ג

   ראש רשות שדות התעופה שמואל זכאי עדכן הבוקר בהערכת המצב של משרד החוץ כי נתן הנחיה לא לאשר חניות ארוכות של מטוסים פרטיים זרים בנתב"ג, וזאת בעקבות פניות של אנשי עסקים רוסים בעניין. בכיר ישראלי אמר כי מדובר באנשי עסקים שלא נמצאים ברשימת הסנקציות האמריקניות בשלב הזה אך ייתכן שיהיו בעתיד ברשימה. לדבריו הצעד שננקט נועד למנוע מאוליגרכים רוסים להבריח מטוסים לישראל. הבכיר הישראלי אמר שלא התקבלה החלטה של הדרג המדיני בשלב זה להצטרף לסנקציות האמריקניות על אוליגרכים רוסים.

  • הרשויות במריופול: רוסיה לא מכבדת את הפסקת האש, הישארו במקלטים

   הרשויות במריופול אמרו כי פינוי התושבים המתוכנן הופסק בשל תקיפות של כוחות רוסיים על העיר - למרות ההסכמות להפסקת אש. בהצהרה שפרסמו נכתב כי התושבים מתבקשים לחזור למקלטים ולהמתין למידע נוסף על פינוי.

  • זארה תסגור את החנויות ברוסיה ותפסיק את המכירה המקוונת במדינה

   קבוצת אינדיטקס המחזיקה ברשת האופנה זארה הודיע כי תסגור את 502 החנויות שלה ברוסיה וכי עצרה את המכירות המקוונות במדינה. הקבוצה, שמחזיקה גם ברשתות ברשקה, סטראדיווריוס, פול אנד בר, מאסימו דוטי מסרה כי "בנסיבות הנוכחיות אינדיטקס אינה יכולה להבטיח את המשכיות הפעילות והתנאים המסחריים בפדרציה הרוסית ומשהה זמנית את פעילותה". רוסיה מהווה כ-8.5% מהרווח העולמי של הקבוצה, הוסיפה אינדיטקס.

  • ארדואן ישוחח ביום ראשון עם פוטין

   נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן ישוחח ביום ראשון עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין כדי לדון במלחמה באוקראינה, כך מסר דוברו של ארדואן איבראהים קאלין, והוסיף כי טורקיה מוכנה לסייע בפתרון המשבר. בשיחה עם כתבים באיסטנבול חזר קאלין על הצעת טורקיה לארח את השיחות בין אוקראינה לרוסיה וקרא להפסקה מידית של הלחימה. הוא אמר המדינה לא יכולה לאפשר פגיעה בקשרים עם מוסקבה או קייב.

  • מטא: לא נאפשר פרסומות של רוסים מכל מקום בעולם

   חברת מטא הודיעה כי לא תאפשר למפרסמים רוסים להפעיל או ליצור מודעות בפייסבוק מכל מקום בעולם.

  • ליטא: ארה"ב וגרמניה יחזקו את הכוחות הצבאיים במדינה

   משרד ההגנה של ליטא מסר כי ארה"ב תפרוס גדוד נוסף של טנקים במדינה לצד גרמניה שתציב בה מערכות הגנה אווירית. ליטא גובלת בדרום-מזרח בבלארוס, המסייעת לרוסיה במלחמה נגד אוקראינה.

  • צפויים הסכמים נוספים עם רוסיה לפתיחת מסדרונות הומניטריים

   יועצו של שר הפנים האוקראיני אנטון הרשצ'נקו אמר כי צפויים הסכמים נוספים עם רוסיה לפתיחת מסדרונות הומניטריים לפינוי אוכלוסיות בקו החזית. "בהחלט יהיו הסכמים כאלה לכל השטחים האחרים", אמר בהתייחסו לתוכנית הפינוי הנוכחית בעיר הנמל הנצורה מריופול.

  • אוקראינה: 66 אלף גברים שבו למדינה כדי להילחם ברוסיה

   שר ההגנה האוקראיני אולקסי רזניקוב אמר כי 66,224 גברים אוקראינים חזרו מחו"ל כדי להצטרף למאבק נגד הפלישה הרוסית. "זה מספר האנשים שחזרו מחו"ל ברגע זה כדי להגן על ארצם. אלה עוד 12 חטיבות קרביות ומוטיבציה! אוקראינים, אנחנו בלתי מנוצחים", מסר.

  • הרשויות במריופול: אזרחים יוכלו לעזוב את העיר עד 14:00

   הרשויות במריופול הודיעו כי אזרחים יוכלו לעזוב את העיר עד 14:00. זאת, לאחר שרוסיה הודיעה כי כוחותיה יחדלו ירי כדי לאפשר מסדרונות הומניטריים ממריופול ו-וולנובאחה.

  • שגרירות אוקראינה בישראל פתחה במבצע תרומות: "הצבא זקוק לסיוע"

   שגרירות אוקראינה בישראל פתחה במבצע תרומות עבור צבא אוקראינה. בפוסט שפרסמה בפייסבוק נכתב כי "אוקראינה תחת התקפה רוסית. אזרחים אוקראינים, בהם ילדים, מתים מההתקפות הברבריות של הצבא הרוסי. צבא אוקראינה זקוק לסיוע טכני ורפואי".

  • PayPal הפסיקה את שירותיה ברוסיה

   חברת התשלומים PayPal הפסיקה את שירותיה ברוסיה והצטרפה לחברות פיננסיות וטכנולוגיות רבות בהשעיית הפעילות במדינה. "בנסיבות הנוכחיות, אנו משעים את שירותי PayPal ברוסיה", אמר הנשיא והמנכ"ל דן שולמן בהצהרה. הוא הוסיף כי החברה "עומדת לצד הקהילה הבינלאומית בגנות התוקפנות הצבאית האלימה של רוסיה באוקראינה". דובר החברה אמר כי היא תתמוך במשיכות כספים "לפרק זמן מסוים, ותבטיח כי יתרות החשבון יפוזרו בהתאם לחוקים ולתקנות החלים".

  • רוסיה: נפתח מסדרונות הומניטריים לתושבים אוקראינים

   רוסיה הודיעה כי כוחותיה יחדלו ירי בשעה תשע (זמן ישראל) כדי לאפשר מסדרונות הומניטריים מתוך הערים האוקראיניות מריופול ו-וולנובאחה, כך דווח באינטרפקס.

  • סינגפור: נפקח על ייצוא פריטים שיכולים לשמש ככלי נשק נגד אוקראינים

   סינגפור הודיעה שתטיל סנקציות על רוסיה, ובהן פיקוח על ייצוא כלי נשק, אלקטרוניקה וטלקומוניקציה והגבלות על פעילות פיננסית על ידי בנקים רוסיים מסוימים. "אנו נטיל פיקוח על ייצוא פריטים שיכולים לשמש ישירות ככלי נשק כדי לגרום נזק לאוקראינים או לשעבד, כמו גם פריטים שיכולים לתרום להתקפות סייבר התקפיות", מסר משרד החוץ של סינגפור בהצהרה. עוד נמסר כי המדינה תאסור על ספקי שירותי תשלום דיגיטליים לאפשר עסקאות פיננסיות מרוסיה, והוסיפה כי צעדיה יחולו על "כל המוסדות הפיננסיים בסינגפור".

  • זלנסקי: נאט"ו נתנה אור ירוק להמשך ההפגזות הערים באוקראינה

   נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי מתח ביקורת על נאט"ו, בהתייחסו לכך שהברית בחרה לאפשר את המשך הטיסות בשמי אוקראינה, ובכך היא מאפשרת לרוסיה להמשיך ולהפציץ את שטחה.

  • האו"ם: יותר מ-1.2 מיליון פליטים עזבו את אוקראינה

   יותר מ-1.2 מיליון פליטים עזבו את אוקראינה מאז החלה הפלישה הרוסית ב-24 בפברואר - כך מסר ראש נציבות האו"ם לפליטים. יותר ממחציתם חצו לפולין, בעוד שהיתר ברחו למדינות שכנות נוספות של אוקראינה, בהן הונגריה, סלובקיה, מולדובה ורומניה.

  • אוקראינה: עיר הנמל מריופול מכותרת על ידי הכוחות הרוסיים

   עיר הנמל מריופול באוקראינה מכותרת על ידי כוחות צבא רוסיה - כך מסר ראש העיר, בדיווח של סוכנות הידיעות AFP. אמש אמר כי בעיר אוזלת אספקת המזון, המים והחשמל לאחר חמישה ימים של לחימה בה.

  • פינלנד: נגביר את שיתוף הפעולה הביטחוני מול ארה"ב

   נשיא פינלנד סאולי ניניסטה אמר בפגישה עם נשיא ארה"ב ג'ו ביידן בבית הלבן, כי מדינתו תגביר את שיתוף הפעולה הביטחוני בין מדינתו לבין ארצות הברית. "פינלנד עומדת בקריטריונים להצטרפות לנאט"ו", אמר ניניסטה ואף ציין כי הוא וביידן שוחחו גם עם ראש ממשלת שבדיה במהלך פגישתם. שיחות אלה נעשות ברקע המתיחות הגוברת באירופה מאז פלישת רוסיה לאוקראינה.

  • רשת CNN הודיעה שתפסיק את שידוריה ברוסיה

   רשת הטלוויזיה האמריקנית CNN הודיעה שתפסיק את שידוריה ברוסיה. דובר הרשת אמר כי היא תבחן את צעדיה הבאים בהתאם למצב המתפתח.

  • 04.03.2022
  • דיווחים: רוסיה חסמה לאזרחיה את הגישה ליוטיוב וטוויטר

   רוסיה חסמה לאזרחיה את הגישה לרשתות החברתיות יוטיוב וטוויטר - כך דיווחו גולשים ברחבי המדינה וכלי תקשורת במערב. הדיווחים מגיעים בהמשך לחלטת הקרמלין לחסום את הגישה לפייסבוק בטענה כי החברה ביצעה הפרות של אפליה נגד גופי תקשורת וסוכנויות ידיעות.

  • פייסבוק על חיסמת הרשת החברתית ברוסיה: "מידע חשוב ייחסם עבור מיליונים"

   פייסבוק גינתה את החלטת רוסיה לחסום מאזרחי המדינה את השימוש ברשת החברתית. בהודעה שמסר סגן נשיא החברה ניק קלג הוא אמר כי "בקרוב מיליוני אזרחים רוסים מן השורה ימצאו את עצמם מנותקים ממידע אמין, משוללים מהדרכים היומיומיות שלהם להתחבר עם משפחה וחברים ומושתקים".

  • הרשויות באוקראינה: כמאה איש לכודים תחת הריסות בניין שהופצץ ליד קייב

   שירותי החירום באוקראינה מעריכים כי ישנם כמאה לכודים תחת הריסות בניין שהופצץ על ידי צבא רוסיה סמוך לקייב. העיירה בורודיאנקה ממוקמת צפונית-מערבית לבירה, והיא ספגה הפגזות כבדות בימים האחרונים. כחלק מהלחימה, בלוק בניינים הופצץ והרשויות מסרו כי ייתכן ובמקום יש עשרות לכודים.

  • דיווח: רוסיה חסמה לאזרחיה את הגישה לפייסבוק

   רוסיה חסמה לאזרחיה את הגישה לפייסבוק בשטחה - כך הודיע הרגולטור על אמצעי התקשורת במדינה. ברשת האמריקנית CNBC ציטטו את הרגולטור ואמרו כי הרשת נחסמה לאחר שהחברה ביצעה לפחות 26 הפרות של אפליה נגד גופי תקשורת וסוכנויות ידיעות, המנוגדות לחוק הפדרלי במדינה.

  • חיילים אוקראינים מאבטחים בית חב"ד בקייב

   בווידאו: חיילים בצבא אוקראינה שומרים על בית חב"ד בקייב (צילום: בית חב״ד קייב של הרב הראשי יונתן מרקוביץ)
  • צבא אוקראינה הצליח לדחוק את הכוחות הרוסיים מחוץ למיקולאייב

   כוחות צבא אוקראינה הצליחו לדחוק את הכוחות הרוסיים מחוץ לעיר מיקולאייב שבדרום המדינה - כך עדכן מושל המחוז ויטאלי קים. בסביבות השעה 12:00 בצהריים דווח כי צבא רוסיה חדרו לשטח העיר וניהלו קרבות במקום.

  • פוטין: סבב שיחות השלישי עם אוקראינה ייערך בסופ"ש

   נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, אמר כי הוא נקבע סבב השיחות השלישי עם אוקראינה כבר בסוף השבוע. פוטין אמר את הדברים לקנצלר גרמניה אולף שולץ בשיחת טלפון בין השניים. סבב השיחות השני שנערך ביום חמישי לא הניב תוצאות חיוביות מצד אוקראינה, כך לפי מנהל המשא ומתן האוקראיני. עם זאת, במהלך סבב השיחות הוסכם על אזורים בטוחים עבור סיוע הומניטרי באזורי הלחימה.

  • הצבא הרוסי תוקף במריאופול שנמצאת תחת מצור

   הצבא הרוסי תוקף במריאופול שבדרום מזרח אוקראינה - כך עדכן ראש העיר ואדים בויצ'נקו. הוא קרא לסיוע צבאי דחוף בעיר שנמצאת תחת מצור וסובלת ממחסור במים, מזון וחשמל.

  • אוקראינה: על המערב להקפיא את נכסי הבנקים הרוסיים בשטחו

   נגיד הבנק המרכזי של אוקראינה, קירילו שבצ'נקו, קרא למדינות האיחוד האירופי וארצות הברית להקפיא את כל נכסי הבנקים הרוסיים בשטחיהן ואת פעילותם. זאת, במטרה להחריף את הסנקציות הכלכליות שהטיל המערב על המדינה מאז פלישת הצבא הרוסי לאוקראינה.

  • נאט"ו: סגירת המרחב האווירי מעל אוקראינה למטוסים רוסיים עלולה להוביל להתפשטות המלחמה

   מזכ"ל נאט"ו ינס סטולטנברג דחה את בקשת קייב לסגור את המרחב האווירי מעל אוקראינה למטוסים רוסיים והסביר זאת בכך שאיסור כזה עלול לגרום להתפשטות המלחמה למדינות נוספות באירופה. "אנחנו מבינים את הייאוש אבל אנחנו גם מאמינים שאם נעשה את זה בסופו של דבר יכול להוביל למלחמה באירופה, שתכלול הרבה יותר מדינות".

  • אוקראינה
  • רוסיה
  walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully