נושאים חמים
צבא אוקראינה במשוריינים בקייב, 25 בפברואר 2022. רויטרס
המלחמה באוקראינה - היום ה-3

רוסיה מרחיבה את הלחימה באוקראינה, גורם אמריקני: "מוקד הלחימה - בחרקוב"

קייב מהדקת את העוצר בשל התקדמות הכוחות הרוסיים, האקרים הפילו אתרי ממשל ברוסיה, צרפת השתלטה על ספינת משא רוסית בתעלה כחלק מהסנקציות של המערב

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
  • רוסיה תקפה בית חולים ליד קייב, ילד נהרג

   צבא רוסיה ביצע ירי ארטילרי לעבר בית חולים לילדים בקייב, הרג ילד ופצע שניים נוספים - כך דווח הלילה בתקשורת האוקראינית. בהפצצה, כחלק ממתקפה רחבה על עיר הבירה במהלך השבת, נפצעו גם שני מבוגרים.

  • תיעוד: חילופי אש בקייב (מערכת וואלה!)
  • גרמניה תספק לאוקראינה טילי נ"ט ונ"מ

   גרמניה תספק לאוקראינה אלף טילים נגד טנקים ו-500 טילי קרקע-אוויר מסוג "סטינגר" ממחסני הצבא שלה. "הפלישה הרוסית לאוקראינה היא נקודת מפנה. חובתנו לעשות כמיטב יכולתנו כדי לתמוך באוקראינה בהגנה על עצמה מפני צבא הפלישה של פוטין", צייץ קנצלר גרמניה, אולף שולץ.

  • גורם אמריקני: "הלחימה העיקרית מתנהלת בחרקוב"

   גורם אמריקני בכיר אמר לרשת CNN כי הלחימה הקשה ביותר באוקראינה מתנהלת בעיר חרקוב שבדרום המדינה ובסביבותיה. לדברי הגורם, ארצות הברית רואה "התנגדות עזרה בצפון להתקדמות לעבר קייב", אבל "הלחימה הכבדה ביותר היא עדיין בחרקוב ובסביבותיה". הגורם הוסיף כי הכוחות הרוסיים נתקלים בהתנגדות פחות קשה בדרום המדינה.

  • בווידאו: תיעוד של פיצוץ סכר במחוז חרסון שבדרום אוקראינה (מערכת וואלה!)
  • תיעוד של פיצוץ סכר במחוז חרסון שבדרום אוקראינה

   תיעוד של פיצוץ סכר במחוז חרסון שבדרום אוקראינה. הסחר מנע זרימת מים אל חצי האי קרים מאז שסופח על ידי רוסיה ב-2014.

  • מתקפת סייבר נגד אתרים ממשלתיים ברוסיה

   אתרים ממשלתיים של רוסיה הפסיקו לפעול במהלך היום, זאת ברקע הפלישה של המדינה לאוקראינה ואיומי המערב בסנקציות עליה. בין האתרים שנפלו: אתר הקרמלין ואתר משרד ההגנה של המדינה. טרם התבררה הסיבה הרשמית לנפילת האתרים, אולם התנועה האינטרנטית אנונימוס טענה כי תקפה את האתרים.

  • צבא רוסיה קיבל הנחיה להרחיב את המתקפה באוקראינה

   משרד ההגנה של רוסיה הודיע כי הצבא קיבל הנחיה להרחיב את המתקפה באוקראינה "מכל הכיוונים" בשל סירובה של הממשלה בקייב לקיים שיחות בבלארוס.

  • כוחות מיחידות ההגנה הטריטוריאליות של אוקראינה בקייב, היום (צילום: רויטרס)
  • ארה"ב: כוחות רוסיה "מתוסכלים" מההתנגדות הנחושה של האוקראינים

   כוחות הצבא הרוסיים מתוסכלים יותר ויותר מההתנגדות הנחושה של האוקראינים - כך מסר היום (שבת) בכיר במשרד ההגנה האמריקני. "אנו יודעים שהם לא הצליחו להתקדם כפי שרצו, במיוחד בחלק הצפוני של אוקראינה", אמר.

  • צ'כיה: נסגור את המרחב האווירי שלנו לחברות תעופה רוסיות

   צ'כיה תסגור את המרחב האווירי שלה לחברות תעופה רוסיות החל מיום ראשון - כך מסר שר התחבורה במדינה. זאת, בהמשך לסנקציות המופעלות על רוסיה בעקבות פלישתה לאוקראינה.

  • נשיא צ'צ'ניה: כוחותינו פלשו לאוקראינה וכבשו מתקן צבאי אוקראיני

   נשיא צ'צ'ניה רזמן קדירוב הודיע שכוחות צ'צ'ניים פלשו לאוקראינה וכבשו מתקן צבאי אוקראיני. הוא קרא לאוקראינים "להיפטר" ממנהיגיהם.

  • טורקיה לרוסיה: קוראים לעצור את ההתקפות הצבאיות נגד אוקראינה

   משרד החוץ של טורקיה מסר כי שר החוץ מבלוט צ'בושולו קרא למקבילו הרוסי סרגיי לברוב לעצור את ההתקפות הצבאיות נגד אוקראינה. עוד הוסיף משרד החוץ של טורקיה כי צ'בושולו חזר והדגיש במהלך השיחה כי אנקרה מוכנה לארח את מנהיגי רוסיה ואוקראינה לשיחות שלום.

   בתוך כך, נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן אמר לנשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי במהלך שיחת טלפון כי אנקרה עושה מאמצים להפסקת אש מידית. בנשיאות הטורקית אמרה כי ארדואן גם הביע תנחומים על האוקראינים שנהרגו במתקפה הרוסית.

  • רוסיה: אוסרים על חברות תעופה מבולגריה, פולין וצ'כיה לטוס מעל שטחנו

   רשות התעופה האזרחית ברוסיה מסרה כי מוסקבה אסרה על חברות תעופה מבולגריה, פולין וצ'כיה לטוס לשטחה ומעליה בתגובה למהלכים של מדינות אלה נגדה. מוקדם יותר השבוע, רוסיה אסרה על כל חברות התעופה הבריטיות לטוס מעל המרחב האווירי שלה כנקמה על האיסור של לונדון על טיסות לבריטניה עם חברת התעופה הרוסית אירופלוט.

   במקביל, שר התחבורה של ליטא אמר כי ביחד עם מקביליו מאסטוניה ולטביה הם הסכימו לסגור את המרחב האווירי שלהם למטוסים רוסיים.

  • העוצר על קייב הוארך משעה 17:00 ל-08:00: "אזרחים שייצאו לרחוב ייחשבו כאויבים"

   ראש עיריית קייב ויטלי קליצ'קו האריך את העוצר על קייב משעה 17:00 ל-08:00. זאת, במקום השעות 22:00-07:00. "כל האזרחים שייצאו לרחוב במהלך העוצר ייחשבו כאויבים".

  • משרד החוץ: מבקשים מישראלים בגבול לסמן את עצמם ואת הרכב שלהם באותיות IL

   משרד החוץ מבקש מישראלים במעברי הגבול לסמן את עצמם ואת הרכב שלהם באותיות IL כדי שיוכלו לעזור להם. אנו מבקשים מכל האזרחים הישראלים שנמצאים במעברי הגבול ליציאה מאוקראינה להציג על גופם (אם הולכי רגל) או ברכבם (אם ברכב) שלט בולט עם האותיות 'IL' באופן כזה יוכלו נציגים רשמיים של ישראל לאתר את אזרחי ישראל בתורים ולסייע להם, במידת האפשר", כתבו במשרד החוץ.

  • דיווח: הצי הצרפתי עצר ספינת משא רוסית בהתאם לסנקציות החדשות של האיחוד האירופי

   לפי דיווח של ה-BBC, הצי הצרפתי עצר ספינת משא העשויה להשתייך לחברה רוסית. גורמים צרפתיים אמרו ל-BBC כי הספינה נעצרה בהתאם לסנקציות החדשות של האיחוד האירופי ואמרו כי היא הופנתה לנמל הצפוני של בולון-סור-מר.

   "ספינת מטען רוסית באורך 127 מטרים בשם 'מנהיג הבלטי' המובילה מכוניות נעצרה בלילה על ידי הצי הצרפתי בתעלה וליוותה לנמל בולון-סור-מר בצפון צרפת", אמר הגורם. "היא נלקחה לנמל הצרפתי לאחר בקשה של ממשלת צרפת מכיוון שהיא חשודה בהשתייכות לחברה שהופנתה לסנקציות של האיחוד האירופי נגד מוסקבה. כוחות הגבול הצרפתיים חוקרים כעת את ספינת המשא. הצוות על סיפון 'המנהיג הבלטי' שיתף פעולה עם הרשויות הצרפתיות". לפי סוכנות הידיעות הרוסית RIA, שגרירות רוסיה בצרפת מבקשת הסברים מהרשויות הצרפתיות על התפיסה.

  • נשיא אוקראינה זלנסקי: "קייב ואזורי מפתח מסביבה - בשליטתנו"

   נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי אמר כי הבירה קייב ואזורי מפתח מסביבה נמצאים בשליטת אוקראינה. הוא קרא למי שרוצה להצטרף ללחימה לעשות זאת ואמר כי מי שיצטרף - תסופק לו תחמושת. עם זאת, הוא קרא לעצור את הלחימה ולחיות זה לצד זה בשלום.

  • לבוב: צבא אוקראינה בלם מתקפה של כוחות רוסיים במחוז

   ראש עיריית לבוב אמר כי צבא אוקראינה בלם מתקפה של כוחות רוסיים במחוז, בסמוך לעיר ברודי. לדבריו, שלושה מסוקים רוסיים עם כ-60 חיילים נחתו בסמוך לברודי, אך נהדפו. "המצב תחת שליטה", אמר.

  • בכיר ישראלי: לפיד החליט לפנות את הדיפלומטים הישראלים בשגרירות הזמנית בלבוב

   שר החוץ יאיר לפיד הנחה את צוות השגרירות הישראלית שנמצא בעיר לבוב במערב אוקראינה לעבור ללינה בצד הפולני של הגבול. "ההחלטה התקבלה בהערכת המצב שהתקיימה במשרד החוץ והתייחסה להיבטים שונים ובראשם המצב בשטח, ביטחון שליחיה של מדינת ישראל והמשך השירות לאזרחי ישראל", נמסר מלשכת לפיד.

  • פולין: לא נשחק במשחק מוקדמות מונדיאל מול רוסיה

   נשיא התאחדות הכדורגל של פולין סזארי קולשה אמר כי פולין לא תשחק במשחק מוקדמות מונדיאל מול רוסיה בחודש הבא בגלל הפלישה. קולשה אמר שההתאחדות מנהלת שיחות עם מקבילותיה השבדיות והצ'כיות בנוגע למשחקי פלייאוף שנקבעו למרץ כדי למלא משבצת למונדיאל. "לאור ההסלמה של התוקפנות של הפדרציה הרוסית נגד אוקראינה, נבחרת פולין לא הולכת לשחק משחק מול הרפובליקה הרוסית", כתב קולשה בטוויטר.

   "זו ההחלטה הנכונה היחידה. אנחנו בשיחות עם ההתאחדות השבדית והצ'כית כדי להציג עמדה משותפת לפיפ"א". רוסיה אמורה לארח את פולין בחצי הגמר של קבוצת פלייאוף המונדיאל שלה ב-24 במרץ, ואם נבחרתה תעלה, היא אמורה לארח את שבדיה או את צ'כיה ב-29 במרץ בגמר של בית ב'.

  • אוקראינה: 198 אזרחים נהרגו כתוצאה מ"תוקפנות רוסיה"

   שר הבריאות של אוקראינה אמר כי 198 אוקראינים, בהם שלושה ילדים נהרגו כתוצאה מ"תוקפנות רוסיה". לדבריו, 1,115 בני אדם נפצעו, בהם 33 ילדים.

  • מרכז אוכלוסיה משמעותי ראשון באוקראינה נכבש בידי רוסיה

   משרד ההגנה של רוסיה טוען כי חיילים רוסים כבשו את העיר מליטופול באזור זפוריז'יה שבדרום מזרח אוקראינה. זהו מרכז האוכלוסיה המשמעותי הראשון שרוסיה השתלטה עליו מאז פתחה בפלישה. המשרד מסר כי רוסיה השתמשה בטילי שיוט וספינות כדי לבצע תקיפות לילה על מטרות צבאיות באוקראינה.

   נאמר כי כוחות רוסים פגעו במאות מטרות תשתית צבאיות והשמידו כמה מטוסים ועשרות טנקים וכלי רכב משוריינים וארטילריה. טרם התקבלה תגובה מטעם גורמים רשמיים באוקראינה בנושא.

  • זלנסקי פרסם סרטון נוסף מרחובות קייב: "לא נניח את נשקנו"

   נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי פרסם סרטון נוסף ממרכז קייב ואמר כי צבא אוקראינה לא יניח את נשקו. "יש לא מעט מידע שגוי שמתפרסם ברשת לפיו אני קורא לצבא להניח את הנשק וכי יש פינוי בפתח", אמר בסרטון. "אני כאן, ואני אומר: לא נניח את נשקנו. נגן על המדינה שלנו".

  • קרבות בין כוחות רוסיים לאוקראיניים בערים בדרום המדינה

   יועץ מטעמו של נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי אמר הבוקר כי לחימה אינטנסיבית פרצה בערים מריופול, חרסון, מיקולייב ואודסה שבדרום אוקראינה. "אין סיכוי שמריופול תיכנע או תיכבש על ידי הרוסים", אמר היועץ, מיכאילו פודוליאק. מוקדם יותר דיווח הצבא האוקראיני על מתקפה אווירית על האזור, בתוספת טילי שיוט שנורו מהים השחור.

  • לחימה עזה בין האוקראינים לכוחות הרוסיים בפאתי קייב

   עימותים קשים התפתחו הלילה בין כוחות רוסיים ואוקראיניים בפאתי קייב, בעוד הרשויות האוקראיניות דחקו באזרחים לסייע בהגנה על העיר מפני צבא רוסיה. חיל האוויר האוקראיני דיווח על קרבות קשים סמוך לבסיס הצבאי בוסילקוב מדרום-מערב לבירה, שלדבריו הותקף על ידי צנחנים רוסים. עוד הוסיף חיל האוויר ודיווח כי לוחמים אוקראינים הפילו מטוס תובלה רוסי.

   "הלילה הזה אנחנו צריכים לעמוד איתנים", אמר נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי לאזרחיו במהלך הלילה, "גורלה של אוקראינה נחרץ עכשיו".

   תושבי קייב אמרו כי משרד ההגנה הורה להם לייצר פצצות בנזין כדי להדוף את החיילים הרוסיים. זאת לאחר שתושבים דיווחו ששמעו ירי ארטילרי מחלקה המערבי של העיר.

  • צבא אוקראינה הדף כוחות רוסיים שניסו לתקוף בסיס בקייב

   צבא אוקראינה דיווח כי כוחות רוסיים ניסו לתקוף בסיס של צבא אוקראינה בקייב, אך ההתקפה נהדפה. כמו כן, על פי דיווחים מסוכנות הידעות האוקראינית אינטרפקס, חיילים רוסים ניסו לתקוף תחנה לייצור חשמל בקייב.

  • דיווח: פיצוצי ארטילריה נשמעו במרחק מה ממרכז קייב

   פיצוצי ארטילריה תכופים נשמעו במרחק מה ממרכז קייב, בירת אוקראינה - כך דיווחה עדת ראייה לרויטרס. מוקדם יותר הערב דיווח צבא אוקראינה כי הפיל מטוס תובלה רוסי הנושא צנחנים ליד ואסילקיב, עיר הנמצאת 40 ק"מ דרומית לקייב. הדיווח אושר על ידי פקיד מודיעין אמריקני בכיר.

  • רוסיה מגבילה חלקית את הגישה לפייסבוק במדינה

   רוסיה הודיעה שהיא מגבילה חלקית את הגישה לפייסבוק במדינה, והאשימה את הרשת החברתית ב"צנזורה" של התקשורת הרוסית. זאת לאחר שפייסבוק בדקה ותייגה את אמינותם של פוסטים של ארגוני תקשורת רוסים בבעלות המדינה. סגן הנשיא הגלובלי לתקשורת של חברת מטא ניק קלג אמר בהצהרה בטוויטר כי "אתמול הורו לנו הרשויות ברוסיה להפסיק את בדיקת העובדות והתיוג של תוכן שהועלה לפייסבוק על ידי ארבעה ארגוני תקשורת רוסים בבעלות המדינה. סירבנו. כתוצאה מכך, הם הודיעו שהם יגבילו את השימוש בשירותים שלנו".

  • ארה"ב הטילה סנקציות אישיות על פוטין, לברוב, ובכירים רוסיים נוספים

   ארצות הברית הטילה סנקציות על נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, שר החוץ סרגיי לברוב, שר ההגנה סרגיי שויגו והרמטכ"ל ולרי גרסימוב בגין פלישת רוסיה לאוקראינה - כך הודיע משרד האוצר האמריקני. "אנחנו מאוחדים עם בעלי בריתנו ושותפינו הבינלאומיים כדי להבטיח שרוסיה תשלם מחיר כלכלי ודיפלומטי חמור על פלישתה הנוספת לאוקראינה", אמרה שרת האוצר האמריקנית ג'נט ילן בהצהרה.

  • שגריר רוסיה באו"ם: טיוטת ההחלטה של מועצת הביטחון היא "אנטי-רוסית"

   שגריר רוסיה באו"ם וסילי נבנזיה קרא לטיוטת ההחלטה של מועצת הביטחון של האו"ם לגנות את הפלישה לאוקראינה "אנטי-רוסית". עוד הוסיף השגריר הרוסי כי טיוטת ההחלטה היא "מהלך אכזרי ובלתי אנושי בלוח השחמט האוקראיני", והודה לחברי מועצת הביטחון שלא תמכו בטיוטיה.

  • זלנסקי ביקש מבנט לתווך בין אוקראינה לרוסיה

   נשיא אוקראינה, וולודימיר זלנסקי, ביקש אתמול מראש ממשלת ישראל נפתלי בנט לתווך בסכסוך עם רוסיה. שגריר אוקראינה בישראל יבגן קורנייצ'וק אמר כי "ההנהגה שלנו מאמינה שישראל היא המדינה הדמוקרטית היחידה שיש לה יחסים מצוינים עם שתי המדינות". עוד הוסיף קורנייצ'וק כי זוהי הפעם החמישית שזלנסקי ביקש מבנט לשמש כמתווך בין המדינות, וכי בקשות דומות נעשו בעבר גם כלפי ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו ואת הנשיא יצחק הרצוג.

  • רוסיה הטילה וטו על הצעת מועצת הביטחון של האו"ם לגנות את הפלישה לאוקראינה

   רוסיה הטילה וטו על טיוטת החלטה של מועצת הביטחון של האו"ם לגנות את הפלישה הרוסית לאוקראינה. סין, איחוד האמירויות הערביות והודו נמנעו מההצבעה על הטקסט שנוסח על ידי ארצות הברית. 11 המדינות הנותרות החברות במועצה הצביעו בעד. הצעת ההחלטה צפויה להתקבל על ידי העצרת הכללית של האו"ם.

  • קנדה הטילה סנקציות אישיות על פוטין ולוקשנקו

   קנדה הטילה סנקציות על נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ושר החוץ של רוסיה סרגיי לברוב בעקבות הפלישה הרוסית לאוקראינה. קדנה הודיעה כי תטיל סנקציות נוספות גם על בלארוס ומנהיגיה אלכסנדר לוקשנקו בגין "סיוע" לפלישה של פוטין לאוקראינה.

  walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully