הממשלה החדשה היא אחת הממשלות הגדולות והמנופחות בתולדות ישראל. למרות שחלק מחבריה הבטיחו להקים ממשלה קטנה עד 18 שרים, זו מונה היום 34 חברים, בדיוק כמו ממשלת האחדות של נתניהו וגנץ. בתמונה: חברי הממשלה סביב שולחן השרים במליאה. נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת
הממשלה החדשה היא אחת הממשלות הגדולות והמנופחות בתולדות ישראל. למרות שחלק מחבריה הבטיחו להקים ממשלה קטנה עד 18 שרים, זו מונה היום 34 חברים, בדיוק כמו ממשלת האחדות של נתניהו וגנץ. בתמונה: חברי הממשלה סביב שולחן השרים במליאה(צילום: דוברות הכנסת, נועם מושקוביץ)

הרגעים המיוחדים והכואבים: פרויקט תמונות מיוחד לכבוד יום הולדת 73 לכנסת

השנה חוותה הכנסת כמו כולנו, שנה לא פשוטה מלאה ברגעים מצחיקים ודרמטיים לצד מגפת הקורונה. היום - כמו בכל ט"ו בשבט - הכנסת חוגגת את יום הולדתה. בפרויקט מיוחד של וואלה! תפסו צלמי הכנסת רגעים שמספרים סיפור שלעתים רק עדשת מצלמה יכולה לספר | צפו בתמונות

17/01/2022

היום היא בת 73 וכבר לא ילדה. כבר אמרו עליה לא פעם, שפניה הם פני המדינה. כל תקופה והייחוד שלה. כלת השמחה כמובן היא כנסת ישראל שחוגגת בכל ט"ו בשבט את יום הולדתה והפעם תציין שבעים ושלוש להיווסדה. השנה חוותה הכנסת כמו כולנו, שנה לא פשוטה מלאה ברגעים כואבים, מצחיקים ודרמטיים לצד עשייה פרלמנטרית, לצד מגפת הקורונה. זו הייתה שנה שלוותה במאבקים פוליטיים קשים, השבעת כנסת והקמת ממשלה חדשה, בחירת נשיא, אישור תקציב מדינה, חרם על הוועדות ואין ספור לילות לבנים.

לצדם, המון רגעים אנושיים שמספרים סיפור שלעתים רק עדשת מצלמה מקצועית שתופסת את הרגע, יכולה לספר. פרויקט מיוחד של וואלה! יחד עם צלמי הכנסת נועם מושקוביץ ודני שם טוב חוזר אל הרגעים המיוחדים ומציג את סיפורה של השנה החולפת בתמונות מתוך משכן הדמוקרטיה.

עוד בוואלה!

במקביל למגעים על עסקת טיעון לנתניהו: הצעת החוק שתכפיל את תקופת הקלון

לכתבה המלאה
נתניהו וגנץ ברגע מתוח במיוחד(צילום: דוברות הכנסת, דני שם טוב)

תחילתה של הכנסת ה-24, סופה של ממשלת נתניהו-גנץ. השניים ישבו יחד במליאה באחד מהדיונים, והפנו גב האחד לשני, במה שמסמל את היחסים העכורים וחוסר האמון שהוביל את ישראל לבחירות רביעיות ולהקמת ממשלת בנט-לפיד.

ביבי וטיבי בשיחה משותפת(צילום: דוברות הכנסת, דני שם טוב)

אחרי מתקפה חריפה של הליכוד נגד הרשימה המשותפת בבחירות הבלתי נגמרות, הכנסת ה-24 ידעה לא מעט שיתופי פעולה בין הליכוד למפלגה הערבית שנותרה באופוזיציה. מרביתן אודות לשיחות מקדימות בין בכירי הליכוד ליו"ר הסיעה, ח"כ אחמד טיבי שגם עמד בראש המתקפה של נתניהו עליו.

הסלפי של הממשלה לאחר אישור התקציב(צילום: דוברות הכנסת, דני שם טוב)

שעת בוקר מוקדמת חברי קואליציית בנט-לפיד נעמדו לתמונת ניצחון לאחר שרשמה את אחד ההישגים הראשונים והבולטים שלה: אישור תקציב המדינה לשנים 2021-2022.

דרעי והחברים של ש"ס בספסלי האופוזיציה(צילום: דוברות הכנסת, דני שם טוב)

אחרי 7 שנים, החרדים חזרו לאופוזיציה, איבדו את עמדות הכוח והתקציבים ולא הסכימו להצעות להצטרף או לתמוך בממשלה החדשה. התמיכה הנחרצת בנתניהו גבתה מהם מחיר משמעותי שניכר היטב במאבק האופוזיציוני שהם מנהלים נגד הממשלה.

ח"כ שירלי פינטו וחבריה לקואליציה עם התינוקת החדשה(צילום: דוברות הכנסת, דני שם טוב)

זה היה אחד מהרגעים הנדירים שידעה כנסת ישראל. ח"כ שירלי פינטו שילדה שישה ימים קודם, הגיעה יחד עם בתה התינוקת להצבעה במליאה, בין היתר בשל מאבקי קואליציה-אופוזיציה סביב קיזוזים והצבעות. היה זה עוד תקרית שאפשרה לצדדים להתעמת האחד עם השני.

אמסלם בנאום תוקפני נגד הממשלה(צילום: דוברות הכנסת, נועם מושקוביץ)

הנאומים של ח"כ דודי אמסלם מהליכוד במליאת הכנסת הם הכי שנויים במחלוקת, ועוררו ביקורת חריפה על "רגעי שפל" שידעה הכנסת. אמסלם הרבה לשבת שעות ארוכות בדיונים הממושכים באולם המליאה, תקף את הממשלה וחבריה, קרא לחלקם "סמרטוטים" ומילות גנאי נוספות.

בתמונה: בנט בהתפרצות זעם על האופוזיציה(צילום: דוברות הכנסת, נועם מושקוביץ)

המתקפה החריפה של ראש הממשלה נפתלי בנט על האופוזיציה היא ללא ספק רגע שגם הכתבים הפרלמנטריים לא זוכרים כמותו בעבר. בנט ניסה להתייצב מול נתניהו אך האחרון נטש באלגנטיות את מקומו והותיר את ראש הממשלה להתעמת עם חברי מפלגתו, עד לרגע שהסדרנים במליאה החזירו אותו למקומו.

סילמן משוחחת עם יו"ר הכנסת(צילום: דוברות הכנסת, נועם מושקוביץ)

לראשונה בכנסת נבחרה לתפקיד יו"ר הקואליציה - אישה. ח"כ עידית סילמן מימינה התמנתה לתפקיד הכי מסובך שיש בכנסת ה-24, לנהל קואליציה עם 8 מפלגות, כל אחת מהן עם תפיסות עולם שונות. הקואליציה ידעה לא מעט הפסדים במהלך החודשים האחרונים, ובינתיים סילמן מנסה לתמרן בין דרישותיהם של כלל החברים.

אדלשטיין מברך את לוי(צילום: דוברות הכנסת, נועם מושקוביץ)

בחירת יו"ר כנסת חדש. ערב הקמת הממשלה החדשה, נבחר ח"כ מיקי לוי לתפקיד יו"ר הכנסת ה-24. קודמו בתפקיד ח"כ יריב לוין מהליכוד פינה לו את מקומו, ואפילו ח"כ יולי אדלשטיין, שהתעקש להישאר בתפקיד וסרב לציית להחלטת בג"ץ בעניינו - הגיע לברך את היו"ר החדש.

חברי הליכוד והסיעות החרדיות בוועדת הכנסת(צילום: דוברות הכנסת, נועם מושקוביץ)

חברי האופוזיציה בליכוד ובסיעות החרדיות החרימו עד לא מזמן את וועדות הכנסת. הם מיעטו להשתתף בדיונים וסרבו להצביע, בחרם שלא ידעה כמותו הכנסת עוד קודם. הם עשו זאת במחאה לטענתם על חלוקה לא שוויונית של החברים בוועדות, ואף פנו על כך לבג"ץ שדחה את עתירתם. עד כה, בין הקואליציה לאופוזיציה לא הושגו הסכמות במחלוקת הזאת ובשל כך לא קמו חלק מהוועדות בכנסת כמו הוועדה לביקורת המדינה וועדת האתיקה.

הרצוג וריבלין מתחבקים(צילום: דוברות הכנסת, דני שם טוב)

יחי, יחי, יחי: השבעתו של הנשיא הנכנס יצחק הרצוג. בתחילת חודש יולי בחרה הכנסת ה-24 נשיא חדש למדינת ישראל. הרצוג נבחר על ידי 87 מהח"כים, המספר הגבוה ביותר שקיבל אי פעם מועמד לנשיאות ובכך גבר על כלת פרס ישראל מרים פרץ שהתמודדה מולו. הרצוג החליף בתפקיד את קודמו - רובי ריבלין שגם כיהן בעבר כיו"ר הכנסת.

הממשלה החדשה היא אחת הממשלות הגדולות והמנופחות בתולדות ישראל. למרות שחלק מחבריה הבטיחו להקים ממשלה קטנה עד 18 שרים, זו מונה היום 34 חברים, בדיוק כמו ממשלת האחדות של נתניהו וגנץ. בתמונה: חברי הממשלה סביב שולחן השרים במליאה. נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת
חברי הממשלה סביב שולחן השרים במליאה(צילום: דוברות הכנסת, נועם מושקוביץ)

הממשלה החדשה היא אחת הממשלות הגדולות והמנופחות בתולדות ישראל. למרות שחלק מחבריה הבטיחו להקים ממשלה קטנה עד 18 שרים, זו מונה היום 34 חברים, בדיוק כמו ממשלת האחדות של נתניהו וגנץ.

דוד ביטן עם חברות הכנסת(צילום: דוברות הכנסת, נועם מושקוביץ)

מעטים הם הרגעים היפים והאנושיים בכנסת ישראל אבל אחד הוא של ח"כ דוד ביטן שהצליח ללכוד את תשומת לבן של חברות הכנסת בקואליציה. ביטן הפך בכנסת ה-24 לאחד הח"כים האוהבים במליאה בעיקר לאור העובדה כי הוא מחלק במהלך הדיונים סוכריות ושוקולדים, חלוקה שנאסרה לאחרונה על ידי יו"ר הכנסת.

נתניהו ואדלשטיין במליאה(צילום: דוברות הכנסת, נועם מושקוביץ)

השנה האחרונה הייתה זו שבה הכריז יולי אדלשטיין על כך שיתמודד על תפקיד יו"ר הליכוד מול נתניהו בהודעה שפתחה באופן רשמי את קרב הירושה בתוך הליכוד. אדלשטיין טען כי רק הוא יצליח להרכיב ממשלת ימין ועם נתניהו המפלגה תשאר באופוזיציה לאורך שנים. מאז, השניים שיושבים אחד ליד השני במליאה, הספיקו לשוחח ביניהם אך היו גם לא מעט רגעים מתוחים.

ראש הממשלה בנט שולח נשיקה באוויר ליולדת הטרייה ח"כ שירלי פינטו(צילום: דוברות הכנסת, נועם מושקוביץ)

יציע המבודדים הפך לאחד המקומות "המבוקשים" במליאה בשנה האחרונה. חברי כנסת שנדרשים לבידוד אך בכל זאת נדרשים להגיע להצבעות מתיישבים ביציע, מאחורי זכוכית ומסמנים בידיהם כיצד ירצו להצביע - בעד או נגד.

לפיד וגנץ שבד"כ לא מדברים בפומבי(צילום: דוברות הכנסת, נועם מושקוביץ)

יחסי גנץ ולפיד הם אחד הדברים שהכי מעסיקים את הכנסת הנוכחית, ובעיקר השאלה: האם גנץ שהפך בממשלה הנוכחית לשחקן משני לאחר שקיבל הצעות מנתניהו לכהן כרה"מ יאפשר ללפיד להיכנס ללשכת ראש הממשלה בעת מימוש הסכם הרוטציה? השניים כמעט ולא מדברים ביניהם בפומבי אך התמונה הזאת תיעדה אותם דווקא מצחקקים.

בנט ולפיד צוחקים במליאה(צילום: דוברות הכנסת, נועם מושקוביץ)

אחת מהבטחות הבולטות של ראש הממשלה בנט במהלך הבחירות הייתה לא לשבת עם לפיד או להפוך אותו לראש הממשלה, החלטה שהופרה עם הקמת הממשלה הנוכחית. מאז, השניים הפכו לחברים הכי קרובים ואת השעות הארוכות במליאה, הם מעבירים בשיחות שקטות, סיפורים ובדיחות האחד עם השני.

נתניהו באחד מנאומיו נגד הממשלה(צילום: דוברות הכנסת, נועם מושקוביץ)

אחרי 12 שנות שלטון, נתניהו הפך יום אחד לראש האופוזיציה. מאז הוא הוביל יחד עם ראשי הסיעות באופוזיציה קרב לוחמני שהכנסת לא ידעה כמותו שנים ארוכות נגד הממשלה, והרבה גם לנאום מעל דוכן המליאה נגד בנט ושאר חברי הממשלה.

הח"כים של האופוזיציה בעימות מול יו"ר הכנסת באחד הניצחונות(צילום: דוברות הכנסת, נועם מושקוביץ)

מליאת הכנסת ידעה בשנה האחרונה פיליבסטרים ארוכים שנמשכו ימים ארוכים. כך הצליחה האופוזיציה פעם אחר פעם להביס את הקואליציה, באופן חסר תקדים. באחד האירועים אף הקואליציה הפקירה את המליאה לטובת האופוזיציה שניצחה ב-8 הצבעות בזו אחר זו.

חטיב-יאסין במליאה(צילום: דוברות הכנסת, נועם מושקוביץ)

בכנסת ה-24 יש חברת כנסת ראשונה שהיא חירשת וגם חברת כנסת שהיא המוסלמית הדתיה הראשונה בתולדות הכנסת. אימאן חטיב-יאסין, חברת מפלגת רע"מ היא הראשונה גם עם חיג'אב בתוככי המשכן.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully