מועמד האופוזיציה לראשות איסטנבול בעצרת בחירות, 21 ביוני 2019. רויטרס
צילום: רויטרס

ארדואן חושש מהפסד נוסף באיסטנבול, ומתחנף לקולות של הכורדים

אחרי ניצחון האופוזיציה בבחירות המקוריות, כפה נשיא טורקיה סיבוב חוזר וכדי לזכות בו הוא ריכך את הטון כלפי המיעוט שאת מנהיגיו הוא מאשים בטרור. ואולם, רוב הבוחרים הכורדים בעיר הגדולה ביותר במדינה לא מתרשמים: "זאת אחיזת עיניים"

רויטרס

מפלגתו של נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן מתקשה לקבל את תמיכתם של המצביעים הכורדים באיסטנבול, פלח חשוב מהבוחרים שיכריעו את השליטה בעיר, למרות ריכוך הרטוריקה הפלגנית כלפיהם. מפלגת הצדק והפיתוח (AKP) האסלאמיסטית פונה לקול הכורדי לקראת הסיבוב החוזר בבחירות לראשות העיר, שיתקיימו ביום ראשון - אלא שפוליטיקאים כורדים, מצביעים וסוקרים אומרים כי מאמציה לא נושאים פרי לאור הספקות לגבי כנות מהלכיה.

מפלגת האופוזיציה המרכזית, מפלגת העם הרפובליקנית (CHP), ניצחה בבחירות לראשות עיריית איסטנבול ב-31 במרץ. הייתה זו תבוסה צורבת עבור הנשיא הטורקי ומפלגתו, ששלטו בעיר במשך זמן רב. כעת יש להם הזדמנות שנייה לאחר ביטול תוצאות ההצבעה, בעקבות טענות מצד מפלגתו של ארדואן על אי-סדרים בבחירות.

הפסד נוסף לבינאלי ילדרים, מועמד המפלגה שנבחר על ידי ארדואן, עלול לגרום למבוכה נוספת עבורו. תהיה זו גם מכה סמלית לכוחו של הנשיא הטורקי על רקע המיתון הכלכלי שחווה המדינה, מעורבותה הצבאית בסוריה השסועה ומאמציה לאזן את יחסיה עם ארצות הברית ורוסיה.

לקריאה נוספת:
חרף אזהרות האיחוד האירופי: טורקיה ממשיכה לחפש גז לחופי קפריסין
ארדואן: נתחיל לקבל מרוסיה את מערכות ה-S-400 באמצע החודש הבא

מסרים רכים במקום מתקפות

המצביעים הכורדים נחשבים ל-15% מבעלי זכות ההצבעה באיסטנבול, המונה כ-10.5 מיליון בני אדם

איסטנבול היא העיר הגדולה בטורקיה, הכוללת כמעט חמישית מאוכלוסייתה בת ה-82 מיליון בני אדם, ותקציבה עומד על כארבעה מיליארד דולרים. המצביעים הכורדים נחשבים ל-15% מבעלי זכות ההצבעה באיסטנבול, המונה כ-10.5 מיליון בני אדם. רובם תומכים במפלגת העם הדמוקרטית (HDP) הפרו-כורדית. בנוסף אליהם, חלקם תומכים במפלגת המרכז-ימין של ארדואן, שמושכת את קולותיהם של המצביעים השמרנים.

גורמים רשמיים במפלגת הצדק הפיתוח של ארדואן אמרו שהם מאמינים שלאסטרטגיה שבה הם נוקטים תהיה השפעה חיובית בהרווחת קולותיהם של הכורדים השמרנים, שבאופן מסורתי הצביעו למפלגה, אך בבחירות בחודש מרץ החליטו להישאר בבית. ה-AKP קיבלה עידוד משמעותי ביום חמישי, כשסוכנות הידיעות הנשלטת בידי המדינה "אנאדולו" דיווחה כי המנהיג הכורדי הכלוא עבדאללה אוצ'לאן קרא למפלגה הפרו-כורדית לנקוט ב"ניטרליות" בבחירות. ב-HDP דחו זאת ואמרו שאין שינוי במדיניות.

מפלגתו מתקשה לקבל את תמיכתם של המצביעים הכורדים באיסטנבול. ארדואן, השבוע (צילום: AP)

לדברי הסוקרים, תומכי המפלגה הפרו-כורדית הצביעו בבחירות בחודש מרץ למפלגת השמאל-מרכז החילונית CHP מהאופוזיציה, בעוד שרבים מהמצביעים השמרנים נשארו בביתם. מועמד מפלגת האופוזיציה, אקרם אימאמולו, קיבל כ-13 אלף קולות יותר מילדרים - בפעם הראשונה שבה מפלגת הצדק והפיתוח השמרנית איבדה את שליטתה בעיר. ההפסד עודד את מפלגתו של ארדואן לחשב מחדש את האסטרטגיה שלה, אחרי הביקורת שהנשיא ספג על הקמפיין המפלג שהוביל, והמחיר ששילם על כך בדמות אחוזי ההצבעה הנמוכים של המיעוט הכורדי.

לדברי גורמים ב-AKP, המפלגה פונה ל-1.7 מיליון מצביעים שלא השתתפו בבחירות במרץ, בעיקר תומכי המפלגה וכורדים שמרנים, שמבקשים להתמקד יותר בתיקון הכלכלה המקרטעת של המדינה. "לכורדים תהיה השפעה גדולה על תוצאות בחירות", אמר גורם המקורב ל-AKP. "אם נוכל להבטיח את חלקם באחוזי הצבעה, אם תהיה עלייה בשיעור קולות שלהם, תהיה לכך תרומה חיובית במיוחד".

דוגמה לגישה שהוביל ארדואן בבחירות הקודמות באה לידי ביטוי בעצרת שהתקיימה כמה ימים לפני ההצבעה, אז הוא פנה למנהיג האופוזיציה הפרו-כורדי ואמר: "אם אתה רוצה לחיות בכורדיסטן, יש את כורדיסטן בצפון עיראק. קח איתך את כל חובבי הטרור, תסתלקו מכאן ותחיו שם". חודשיים לאחר מכן, הרטוריקה התוקפנית שלו נעלמה מהקמפיין של הבחירות החוזרות. במקומה, המפלגה מתמקדת ב"מסרים רכים כלפי הכורדים ובעמדה מתונה יותר", לפי גורם המקורב ל-AKP.

עימות בין המועמדים לראשות עיריית איסטנבול בבית קפה בעיר, השבוע (צילום: רויטרס)

טונצ'אי אולו, כורדי בן 62, אמר שבחודש מרץ הצביע למועמד האופוזיציה, אימאמולו, והוא מתכנן לעשות זאת שוב ביום ראשון. לטענתו, גישתה החדשה של ה-AKP לא תביא את הבוחרים הכורדים. "זאת אחיזת עיניים, הם מתייחסים לאנשים כמו לצאן", הוא אמר. "אין לזה שום השפעה כי אנשים יודעים מה הם עושים".

בניגוד אליו, המהנדס צ'מל אנקאי הביע התנגדות למועמד האופוזיציה והטיל ספק בהערכה שהוא מחזיר על תמיכתה של המפלגה הפרו-כורדית. "הוא כפוי טובה", אמר התושב בן ה-39, שהודיע על כוונתו להצביע לילדרים. לטענתו, אימאמולו פנה במהלך הקמפיין לאזור הים השחור ולא לאזור הכורדי בדרום-מזרח, ו"מתנהג כאילו הוא לא קיבל תמיכה מהכורדים".

המחווה של ארדואן

עמדה מתונה מצדה של מפלגת AKP הוצגה החודש כשילדרים, מועמדה באיסטנבול, ביקר בעיר דיארבאקיר שבדרום-מזרח המדינה, אזור כורדי בעיקרו. הוא בירך לשלום את הקהל וציין את הייצוג שהיה לכורדיסטן בפרלמנט הראשון של טורקיה, שהוקם על ידי המייסד המודרני של המדינה, מוסטאפה כמאל אטאטורק, ב-1920.

המחווה של ילדרים באה על רקע הרגעת המתיחות בדרום-מזרח טורקיה, אחרי שהמנהיג הכורדי הכלוא אוצ'לאן הורשה להיפגש עם עורכי דינו לראשונה משנת 2011, צעד שהביא לסיומה את שביתת הרעב שהובילו תומכיו. הסרת האיסור שהוטל על אוצ'לאן להיפגש עם עורכי דינו, אחרי שנים, נראתה כהקדמה לשינוי ביחס כלפי הכורדים.

צילום: רויטרס, עריכה: טל רזניק

מקורבים ל-HDP, מפלגת העם הדמוקרטית הפרו-כורדית, טוענים כי במפלגתו של ארדואן העבירו חלק ממנהיגי המיעוט לאזורים אחרים כדי לצבור בהם תמיכה.

עם זאת, הסקרים מראים כי לשינוי הגישה מצד מפלגת AKP הייתה השפעה מוגבלת בלבד. סקר שנערך על ידי מכון הסקרים הטורקי "קונדה" בסוף השבוע שעבר הציב את אימאמוגלו, המועמד העיקרי מהאופוזיציה, במקום הראשון עם 54% תמיכה, בעוד שילדרים מ-AKP זכה ל-45% בלבד. סקרים נוספים שנערכו לאחרונה בטורקיה מנבאים אף הם יתרון קל לאימאמוגלו על פני ילדרים.

תומכות של המפלגה הפרו-כורדית, איסטנבול, השבוע (צילום: רויטרס)

"על מי אתה עובד?"

המפלגה הפרו-כורדית HDP הביעה תמיכה במועמד האופוזיציה, אימאמוגלו, כשדחתה את דבריו של ילדרים אחרי ביקורו בקהילה הכורדית בדרום-מזרח המדינה, ואמרה כי התייחסותו לכורדיסטן לא הייתה אלא "תכסיס בחירות זול". "אתה דוחה את שפתו, תרבותו וזהותו של העם הכורדי. אבל כשהבחירות מתקרבות, אתה אומר 'כורדיסטן' ומדבר כורדית", אמרה מנהיגת המפלגה, פרבין בולדאן, בעצרת שנערכה מחוז אסניורט. "על מי אתה עובד? כורדים לא יצביעו לך".

גם סלהאטין דמירטאש, מנהיג ה-HDP לשעבר שנכלא בשנת 2016 בגין אישומים הקשורים לטרור, פרסם ביום שלישי סדרת ציוצים כדי לעודד את תומכי מפלגתו לעמוד מאחורי אימאמוגלו. "ביחד אנחנו נהדר. שום דבר לא יהיה נהדר בלי HDP", צייץ דמירטאש, כשהוא מרמז לסיסמת הבחירות של אימאמוגלו, "הכול יהיה נהדר".

חקאן באייראקי, ראש חברת הסקרים "סונאר אראסטירמה", אמר שהוא מצפה שמצביעי המפלגה הפרו-כורדית HDP, שלא השתתפו בבחירות הקודמות, יצאו מהבית ביום ראשון הקרוב כדי להביע את תמיכתם במועמד מפלגת האופוזיציה CHP. באסניורט, מחוז בעל פלח משמעותי יחסית של אוכלוסייה כורדית, שבו ה-HDP זכתה ב-22% מהקולות בבחירות לפרלמנט בשנה שעברה, התראיינו יותר מתריסר תושבים לסוכנות הידיעות רויטרס. ממשאל הרחוב עלה כי אין בכוונתם לשנות את הצבעתם, למרות השינוי בטון של הקמפיין שמוביל ארדואן.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully