שריפה כתוצאה מבלוני תבערה בפארק אשכול בעוטף עזה 26 במאי 2021. אייל בריברם, מערכת וואלה!
צילום: אייל בריברם, מערכת וואלה!

מאות אלפי דונמים של עצב: הדרום השרוף מנסה להתאושש לאחר המבצע ברצועה

11 ימים לאחר הלחימה בעזה מתגלה התמונה העגומה: שטחים עצומים של חורש ובעלי חיים עלו בלהבות, והותירו את אחד מהאזורים היפים בישראל מכוסים בפחם ובמעכבי בעירה. ברשות הטבע והגנים עדיין מנסים להעריך את הנזק, אבל כבר כעת ברור שהשיקום יימשך זמן רב

הלחימה בדרום פסקה לפני כשבוע ומלבד האבדות בנפש וברכוש, גם הטבע באזור עוטף עזה ספג פגיעה קשה. אלפי דונמים של צמחייה, עצים, ושדות שספגו את האש נחרכו בזמן מבצע שומר החומות, ואת הנזק הסביבתי יהיה קשה לתקן. תיעודים מפארק אשכול שנשרף, אזור גברעם, ניר עם, שקמה ושטחים נוספים מגלים את התמונה העצובה של ההרס הסביבתי.

שריפה בפארק אשכול (צילום: מערכת וואלה!, אייל בריברם)
שריפה בפארק אשכול (צילום: מערכת וואלה!, אייל בריברם)

אחת השריפות הגדולות שנראו באזור פרצו ביום חמישי שעבר, באזור המבקרים של פארק אשכול. הלהבות נראו ליד הברכות והגיעו עד למשרד התפעול והצליחו להסב נזק לתשתיות החשמל והתקשורת. השריפה פגעה גם בחלק מהמקטע של הנחל. סך הכל נשרפו בפארק כ-2,800 דונם.

ברשות הטבע והגנים אומרים כי אגרונום עורך בימים האחרונים בדיקה לממדי הנזק, מבחינה בטיחותית והאם צריך לעקור עצים מחשש שיקרסו. "עובדי הרשות פועלים מסביב לשעון כדי לנקות את הגן הלאומי ולפתוח אותו בהקדם והם מקווים שבשבוע הבא לאחר הסדרתו הוא ייפתח", אמרו.

דפדפו בין תמונות ההרס

אש הרקטות ובלוני התבערה פגעה גם בשמורת בארי שכמעט כולה נפגעה קשה. עופות וצבועים נצפו נמלטים מהשמורות בעוטף תוך כדי כיבוי השריפות. צבים וזוחלים נמצאו מתים.

שריפה בפארק אשכול (צילום: מערכת וואלה!, אייל בריברם)

ד"ר אסף צוער, אקולוג במחוז דרום ברשות הטבע והגנים, אמר כי "הרשות מבצעת ניטור בשלוש שנים האחרונות בעקבות השריפות החוזרות ונשנות במטרה לבדוק מהם התהליכים המשתנים בעקבות השריפות".

שריפה בפארק אשכול (צילום: מערכת וואלה!, אייל בריברם)

"ראינו ששריפות חוזרות כמו בשמורת הטבע בארי ובעוטף עזה פוגעת בעיקר בצומח ובמינים הנדירים שגדלים בשמורה ואנחנו חוששים שהשריפה החוזרת תגרום להעלמות של חלק ממינים אלו. מינים שיכולים לברוח כמו שועלים, תנים וצבועים הצליחו להינצל אבל האוכל שהיה מזונם בשמורת הטבע הולך ונעלם".

  • שריפות
  • עוטף עזה

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully