מדענים מפתחים חיסון לנגיף הקורונה במעבדה בסנט פטרסבורג, רוסיה, 11 ביוני 2020. רויטרס
מדענים מפתחים חיסון לנגיף הקורונה במעבדה בסנט פטרסבורג, רוסיה, 11 ביוני 2020/רויטרס

שפני ניסוי של פוטין: הרופאים והמורים ברוסיה חוששים מהחיסון לקורונה

במהירות שיא הודיעה מוסקבה על פיתוחו של "ספוטניק 5", והעובדים בקו החזית חוששים שהם יאולצו להתחסן כדי להוכיח את עוצמתה הרפואית והמדעית של רוסיה. "אין לנו זכות בחירה, הטוטליטריזם עדיין שולט ברוסיה"

ולדימיר פוטין הכריז על אישור חיסון "ספוטניק 5" לנגיף הקורונה ב-11 באוגוסט בחגיגיות רבה, ואמר כי הוא יעיל ביצירת נוגדי חיסון, לכאורה אחרי שאחת מבנותיו כבר חוסנה. בדברים שאמר אז לטלוויזיה הממלכתית, הצהיר פוטין כי בתו סבלה מקצת חום אחרי שתי המנות הראשון מתוך שתיים בחיסון, אבל "עכשיו היא מרגישה טוב".

הרשויות ברוסיה סימנו מורים וגם רופאים כעובדים חיוניים שיקבלו ראשונים גישה לחיסון, אפילו לפני תום השלב ה-3 והמכריע בבדיקת החיסונים על בני אדם. עם זאת, זה לא התקבל בצורה טובה בקרב חלק מעובדי החזית, שלא האמינו לטענותיו של פוטין על יעילות החיסון ומסתייגים לשמש שפני ניסוי אנושיים.

ב-1 בספטמבר התחדשו הלימודים בכיתות ברוסיה לראשונה מאז מרץ, באותו יום שבו מספר המאובחנים בנגיף חצה את המיליון. המורים היו בין הראשונים שאמורים ליהנות מהחיסון החדש של רוסיה, במיוחד בשל המגע הקרוב שלהם עם מאות ילדים על בסיס יומי. עם זאת, לפי רשת CNN, מעטים אם בכלל, התנדבו להתחסן.

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין נושא דברים במוסקבה, 5 בספטמבר 2020. רויטרס
סיפר שבתו התחסנה בעצמה. פוטין/רויטרס

החיסון, שפותח על ידי מכון גמליה במוסקבה, נקרא על שם הלוויין הראשון בעולם ששוגר במפתיע ב-1957 על ידי ברית המועצות. הכרזת הניצחון של רוסיה על היותה המדינה הראשונה בעולם שמאשרת חיסון לווירוס נגד המגיפה העולמית נתקלה מההתחלה בדאגה רחבה ובשאלות לא פתורות בנוגע לבטיחותו ויעילותו, ולא רק מחוץ למדינה.

הסתדרות מורים מקומית, "אוחיטל", השיקה עצומה מקוונת הקוראת לחבריה לדחות את החיסון מטעמי בטיחות, והביעה חשש שהחיסון - שכרגע נעשה בהתנדבות - לא יהיה מחייב עד שהבדיקות הקליניות יושלמו.

יורי ירלמוב, מורה במוסקבה וחבר בהסתדרות, אמר כי הוא לא רוצה להתחסן משום שהוא לא חושב שזה בטוח עכשיו. "עד סוף הניסויים, הם לא יכולים לחייב, אבל אני יודע שבכמה בתי ספר וגופים ממשלתיים, אנשים מדברים על חובת חיסון עד סוף השנה", אמר.

מצב מגיפת הקורונה ברוסיה

מרינה בליובה, אחד מראשי ההסתדרות, אמרה כי העצומה נגד חיוב בחיסון למורים הייתה יותר אמצעי זהירות. היא אמרה כי היא מודאגת מהחיסון מכמה סיבות. "דבר ראשון, באופן כללי ידוע שאיכות החיסונים המקומית גרועה יותר מאלו הזרים", אמרה. "דבר שני, החיסון יוצר במהירות שיא, מה שמעלה חששות. זה יוצר בחופזה".

למרות ההבטחות מהרשויות כי ההתחסנות תהיה רק בהתנדבות, היא חוששת שבפועל זה יהיה שונה, כפי שקורה לעתים קרובות במוסדות ממשלתיים ברוסיה. בליובה אמרה כי אמרה כי היא לא קיבלה עוד תלונות מצד מורים בנושא, אך בעבר היו בעיות דומות עם חיסונים אחרים. כך לדוגמה, כמה בתי ספר מחייבים מעובדיהם להתחסן נגד שפעת, על אף שבאופן רשמי זה לא מחייב.

מנהלי בתי ספר יוכלו להעניש את מי שלא מתחסן בספוטניק-5, בין היתר באמצעות שלילת כספים מקרן מענקים שהם יכולים לחלק כאוות נפשם. בליובה סיפרה כי היא נענשה על ידי בית הספר הקודם שלה בסנט פטרסבורג, שם עבדה כמורה לאנגלית במשך 15 שנה במוסד לילדים עם שיתוק מוחין, אחרי שהתלוננה בפומבי על כך שמשכורות המורים נמוכות יותר מאלו המופיעות במסמכים הרשמיים. היא פוטרה בשל "היעדרות לא מוצדקת" רק כי לא עבדה במהלך חג.

בווידאו: שר הביטחון הרוסי מקבל את החיסון נגד קורונה שפותח במדינה/צילום: רויטרס, עריכה: ניר חן

"הרופאים הם מגזר משולל זכות בחירה, בדיוק כמו הרופאים", אמרה המורה לשעבר. היא הוסיפה כי הפיתוי לבחון עליהם את החיסון הוא גדול. "זה גם זול וגם פרקטי, אז למה לא, מנקודת מבטן של הרשויות?".

רשת CNN קיבלה גישה מהרשויות המקומיות לאחד מבתי הספר הציבוריים היוקרתיים של מוסקבה, שבו חלק מהאמצעים, כמו בדיקות ועטיית מסיכות, כבר יושמו. עם זאת, אף אחד מבית ספר 1363 שדיבר עם הרשת טרם התחסן, אף שהם אמרו שהם יעשו זאת "בוודאות" בזמן הקרוב.

סגנית המנהלת מריה זטולוקינה אמרה: "אני חושבת שכל מורה מבין עד כמה חשוב להיות בטוח וליצור סביבה בטוחה לתלמידים שלנו כדי שיהיו בריאים. לכן אני מקווה שאנחנו אנשים אחראיים, ועלינו להיות מחוסנים".

טקס פתיחת שנת לימודים בבית ספר במוסקבה, רוסיה, 1 בספטמבר 2020. רויטרס
מורים עם מסיכות. טקס פתיחת שנת הלימודים בבית ספר במוסקבה/רויטרס

מתנגדי החיסון, כמו אנסטסיה וסילייבה, רופאה שהפכה לפעילה בולטת ובעלת ברית של מנהיג האופוזיציה אלכסיי נבלני, אמרה כי עידוד החיסון מגיע מלחץ פוליטי מצד הקרמלין, המעוניין להציג את רוסיה ככוח מדעי עולמי. נבלני מטופל בימים אלו בבית חולים בברלין לאחר שהורעל בגז עצבים בסיביר בחודש שעבר. "אני חושבת שזה נועד להראות את רוסיה בתור מדינה חזקה וגדולה, ושפוטין הוא נשיא חזק וגדול", אמרה ל-CNN.

עמית שלה, מנתח בבית חולים בצפון-מזרח מוסקבה, שיתף את CNN בדאגותיו לגבי החיסון, אך עשה זאת בעילום שם מחשש להתנכלות בעבודה אם ידבר בפומבי נגד החיסון. לדבריו, כשהציעו לו את החיסון בתחילת אוגוסט, הוא החל להתייעץ עם מומחים. "אני לא מומחה לחיסונים", הוא מודה. "אז התקשרתי לרופאים שעוסקים בחיסונים, התקשרתי לאימונולוגים. הם אמרו, 'אל תעשו את זה, בשום פנים ואופן, החיסון לא בטוח'".

"הם אמרו, 'אל תעשו את זה, בשום פנים ואופן, החיסון לא בטוח'"

הוא אמר כי ההצעה להתחסן הייתה ידידותית, בלי לחץ והתחייבויות, אבל לא משנה כמה קשה סגן הרופא הראשי ניסה לשכנע אותו שהחיסון "נורמלי לחלוטין, טוב, מדהים", המנתח עדיין חשש לנסות זאת על עצמו. "תסבירו לי: איך יכול להיות שארגונים אירופיים ובינלאומיים כל כך חזקים לא יכולים לעשות את זה, אבל גמליה, מכון קטן יחסית, יכול? אני לא יכול להבין את זה", אמר.

לדבריו, הוא לא ידע מתי יועבר החיסון לבית החולים שלו, אך אמר שמעטים מעמיתיו יעזו לסרב לו. "הטוטליטריות נשארה (ברוסיה). שני המגזרים חסרי האונים ביותר הם החינוך והבריאות. הכול נעשה כאן בכוח. בשנה שעברה התחסנתי נגד שפעת, כולם אמרו שהם צריכים להתחסן. וכולם עשו את זה, כי אם לא, אתה תיענש".

מחצית מהאזרחים חוששים

לא רק רופאים ומורים חוששים שרוסיה מעגלת פינות בפיתוח החיסון. ראש עיריית מוסקבה, סרגיי סוביאנין, אמר ביום שישי בשיחת ועידה עם פוטין כי סקרים מראים שמחצית מהרוסים מודאגים מהחיסון. עם זאת, הוא ציין שלפני חודשיים, הנתון היה קרוב ל-90%.

סוביאנין, שגילה שהתחסן בעצמו, דיבר זמן קצר אחרי שרוסיה פרסמה את נתוניה מהשלב הראשון והשני בניסויים במגזין הרפואי "לנסט". במגזין ציינו כי החיסון הרוסי הפגין תוצאות חיוביות, ללא תופעות לוואי חמורות, אך מדענים שלא היו מעורבים במחקר אמרו כי על אף שאל סימנים חיוביים, רק השלב השלישי והגדול יותר יוכל לאשר אם החיסון אכן מונע את המחלה.

שר ההגנה של רוסיה נראה גם הוא מקבל את הזריקה, ככל הנראה כחלק מהניסיון של רוסיה לקדם את החיסון אחרי פרסום המחקר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully