פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   המשפיעים בקולנוע הישראלי

   משה וליאון אדרי, גל אוחובסקי שמי זרחין ואסי דיין

   1. משה וליאון אדרי, בעלי סינמה סיטי וסרטי יונייטד קינג

   משה (55) וליאון (58), בעלי סינמה סיטי וסרטי יונייטד קינג, הם מהמשקיעים הגדולים בקולנוע הישראלי. האחים אדרי הם גם בעלי בתי הקולנוע קולוני, פארק, רענן, ומוזיאון תל אביב. משה אדרי משמש גם יו"ר בית הספר לתסריטאות של עידית שחורי.

   לפני כעשור רכשו את הזכויות למרבית הסרטים הישראליים, בהם הקלאסיקות "השוטר אזולאי", "הוא הלך השדות", "גבעת חלפון" ו"הלהקה". כ-300 סרטים שוחזרו בדקדקנות והועברו לפורמט DVD. ב-2006 הפיצה חברת "סרטי יונייטד קינג" כ-50 סרטים, בהם "התרסקות", "לילה טוב ובהצלחה", "המדריך לחיים בכפר" ו"הדליה השחורה". תשעה מה-50 הם סרטים ישראליים - "אביבה אהובתי", "מישהו לרוץ איתו", "הבועה", "שנת אפס", "למראית עין", "גיבורים קטנים", "נו אקזיט" ו"מחילות". האחים אדרי השתתפו בהפקת שלושה מתוכם, היו מעורבים בהפקת מחזות הזמר "המפיקים", "הלהקה" ו"כמו בסרט" וגם רכשו את השליטה ב-NMC. ב-2007 יופצו חמישה סרטים ישראליים שבהפקתם השתתפו: "הסודות" (אבי נשר), "הבופור" (יוסף סידר), "החוב" (אסף ברנשטיין), "הכבוד" (חיים בוזגלו) ו"גבעת חלפון 2" (אסי דיין).

   4. פיליפה קוברסקי, בעלת חברת סינפיל

   קוברסקי, 41, התחילה את דרכה כאחראית הרכש של אולפני ג.ג, ולאחר מכן עבדה כמנהלת פיתוח והפצה בחברת מוביט ז"ל. אחרי שביקרה בכל פסטיבלי הקולנוע בעולם במשך שנתיים וחצי הקימה חברה משלה. כיום היא מייצגת את דרור שאול, עמוס גיתאי, עודד דוידוף ("מישהו לרוץ איתו"), יואב שמיר ("מחסומים"), דני סיטון ואת בוגרי בית הספר לקולנוע סם שפיגל.

   בראיון ל"ליידי גלובס" הגדירה את עצמה כמי שמפיקה סרטי בוטיק (על אף שבהקשר זה מעניין להזכיר שהמשרד של קוברסקי, ברח' לבונטין בתל אביב, שוכן בבניין שבו צילמו את "אסקימו לימון" - סרט בוטיק לכל דבר). בגלל דעותיה השמאלניות קיצוניות אין מצב, למשל, שתייצג סרט המדבר בשבחי המתנחלים. קוברסקי היא זו שהביאה לכך שרשת שידור יפאנית גדולה השקיעה ב"אדמה משוגעת" של שאול, הנציג הישראלי שיתחרה על שיבוץ בקטגוריית הסרט הזר באוסקר הקרוב.

   בקרוב מתכננת קוברסקי להציג את "פליפ", קופרודוקציה דוקומנטרית של יואב שמיר על משוחררי צבא שנוסעים להודו וחוויות הסמים שלהם שם בהשתתפות קשת, הקרן החדשה לקולונע, סאנדנס, BBC ארטה ו-NFB הקנדי. חוץ מזה מתוכננים עוד שני פרויקטים דוקומנטריים חסויים עם אשר טללים.

   6. גל אוחובסקי ואיתן פוקס, יוצרים

   אוחובסקי, 48, עיתונאי בעל רזומה ארוך ("העיר", "חדשות", "מעריב", "עכבר העיר" וכעת "טיים אאוט"), עורך ומבקר מוסיקה מוערך שזכה לחשיפה מקסימלית השנה כשופט ב"כוכב נולד 4". הוא הגיש את תוכנית התרבות "המעגל הקטן" בערוץ 2, כתב תסריטים, והפיק בשותפות עם בן זוגו - הבמאי איתן פוקס, 42.

   ההספק של השניים כולל את "אפטר", "שירת הסירנה", סדרת הטלוויזיה "פלורנטין", "בעל בעל לב", "יוסי וג'אגר" (שכתב אבנר ברנהיימר) וגם "ללכת על המים" - שנבחר לפתוח את פסטיבל הקולנוע בברלין, היה מועמד לסזאר הצרפתי והכניס עד כה ברחבי העולם כ-7 מיליון דולר ולפיכך הוכתר כסרט הישראלי הכי מכניס בכל הזמנים, ואחד מחמשת הסרטים הזרים הכי מכניסים באמריקה ב-2005.

   את סרטם האחרון, "הבועה", ראו כבר כ-100 אלף צופים והוא נרכש להפצה בארה"ב, ספרד, צרפת, איטליה ויש עוד בדרך. "הבועה" הוקרן בפסטיבל טורונטו, הוזמן להשתתף בפסטיבל ברלין 2007 ולאחר מכן יחלו ההקרנות המסחריות שלו בעולם.

   אוחובסקי את פוקס עובדים היום על כמה פרויקטים - בהם עיבוד לסרט או למיני-סדרה ל"מות הנזיר" של אלון חילו. הם נופשים כעת בכפר לה רורה בדרום צרפת, בין ניס לקאן, מבלים את זמנם בהליכות יומיות בחורשות שסביבו ובבדיקה נוקבת של דברי מאפה מתוקים אצל ז'יז'י בכפר השכן.

   7. אסי דיין

   דיין, 61, שיחק ב"הוא הלך בשדות", ב"נאהבים לנצח" של ג'ון יוסטון, ביים את "חגיגה לעיניים", "סנוקר" ו"גבעת חלפון אינה עונה". משנות ה-90 זכורים בעיקר "החיים על פי אגפא", "שמיכה חשמלית ושמה משה" ו"מר באום". בעשור האחרון שיחק בין היתר ב"ההסדר", "מדורת השבט" ו"קרוב לוודאי" - והשנה, היהלום שבבורסה, "בטיפול", בתפקיד ראובן דגן, הפסיכולוג הקשוב והמיוסר, תפקיד עליו גם זכה בפרס השחקן בטקס פרסי הטלוויזיה. הפרס הנוסף שגרף, ממש באותו זמן, הוא שחקן השנה בטקס פרסי אופיר על "הדברים שמאחורי השמש". השנה שיחק גם ב"פרשת השבוע", "בקרוב יקרה לך משהו טוב", "למראית עין" ו"חופשת קיץ" - שקיבל את פרס הבימוי והצילום בפסטיבל חיפה האחרון. נראה שדיין ישתתף בעונה הבאה של "בטיפול" בתפקיד היועץ, אותו מילאה גילה אלמגור, ובשנה הבאה ייראה ב"מדוזות" של שירה גפן ואתגר קרת וב"חיי אהבה" של מריה שרדר. כמו כן ייצא לבתי הקולנוע, אחרי ציפייה ממושכת, "גבעת חלפון 2", שאותו ביים.

   8. שמי זרחין, במאי קולנוע

   זרחין ביים את הסרט "אביבה אהובתי", אותו ראו יותר מ-250 אלף איש, נתון שהפך אותו לאחד מהסרטים הכי קופתיים בשנים האחרונות. הוא ביים גם את "לילסדה", שזכה בפרס התסריט בפסטיבל מונטריאול והשתתף ביותר מ-200 פסטיבלים ברחבי העולם, את "מסוכנת" שזכה בשבעה פרסי האקדמיה הישראלית לקולנוע, ואת "הכוכבים של שלומי", שזכה ב-20 פרסים ואותות הוקרה בפסטיבלי העולם.

   זרחין כתב תסריטים ל"סיפורי תל אביב" ול"סודות משפחה", והוא מלמד כתיבת תסריטים ובימוי בבית הספר סם שפיגל בירושלים. "אביבה אהובתי", סרטו האחרון, זכה בפרס אופיר על תסריט ובימוי (ובעוד כמה), וכן בפרס הסרט הטוב יחד עם "אדמה משוגעת". בקרוב ייצא הסרט "נודל", של איילת מנחמי, שזרחין השתתף בכתיבת תסריטו.

   עוד ברשימת הקולנוע
   2 כתרי שחורי, מנכ"ל קרן הקולנוע הישראלי

   3 הקרן החדשה לקולנוע וטלוויזיה

   8 גל זייד, שחקן קולנוע ותיאטרון, מורה למשחק, מיוצרי "מיכאלה", "טלנובלה בע"מ" ו"האלופה"

   10 איתן אבן, מפיק, חבר בהנהלת קרן הקולנוע הישראלי ובהנהלת האקדמיה הישראלית לקולנוע ולטלוויזיה

   11 דרור שאול, במאי "מבצע סבתא", "סימה ועקנין מכשפה" ו"אדמה משוגעת"

   12 דורון צברי במאי ומראשי מאבק היוצרים ב-HOT

   13 דני לרנר, במאי "ימים קפואים" ומבקר הקולנוע של "מעריב לנוער"