פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   מח"ש לא חקרה מחדש מותם של הרוגי אוקטובר

   דו"ח ארגון עדאללה מגלה: בניגוד להמלצות ועדת אור, מח"ש לא בדקה את מותם של 5 מ-13 ההרוגים באירועי אוקטובר 2000

   המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) לא מילאה אחרי המלצות ועדת אור ולא בדקה את מותם של חמישה מבין 13 ההרוגים באירועי אוקטובר 2000 - כך עולה מבדיקה של המרכז המשפטי "עדאללה", שקיבל לידיו מהמדינה את תיקי החקירה.

   מדובר בחמישה מקרי הרג, שבהם לא ביצעה מח"ש חקירה כלשהי - זאת על אף שוועדת אור המליצה לפני כשלוש שנים לחקור אותם לעומק. לאחר בדיקה של עבודת מח"ש בנושא, טוענים בעדאללה כי בנוסף לכך, לא נעשה די כדי למצוא את האשמים במותם של מפגינים ערבים אחרים באירועים.

   גורמים המעורים בחקירת מח"ש בעניין אמרו אתמול ל"הארץ", כי במהלך בדיקת התיקים נבחן כל תיק מחדש - זאת, במטרה למצוא ראיות נוספות על מנת להעמיד לדין את האשמים. "היו מקרים שבהם לא היה לנו כל קצה חוט. במקום שבו אפשר היה לקדם את החקירה עשינו זאת. המטרה שלנו היתה להגיע לממצאים ולצערנו לא הצלחנו להגיע להוכחות", נמסר.

   בכמה מקרים הסתפקה מח"ש בבדיקת עדויותיהם של עדים נוספים ובבדיקת נשקיהם, אך באף מקרה לא הגיעה למסקנה כי ישנן מספיק ראיות להגשת כתב אישום. עם זאת טוען ארגון עדאללה, שעבר על כל חומר החקירה בנושא, כי העובדה שמח"ש נמנעה מהרחבת החקירה בכמה מקרים הינה עבירה על החוק.

   לפני קרוב לשנה, החליטו במח"ש לסגור את כל תיקי החקירה נגד שוטרים שהיו מעורבים בהריגתם של 12 אזרחים ערבים ותושב עזה אחד, שנהרגו בעימותים עם שוטרים באוקטובר לפני שש שנים. ההחלטה התקבלה לאחר עבודה של יותר משנה, והתבססה על חומר שהתקבל מוועדת החקירה הממלכתית בראשות השופט תיאודור אור, שבדקה את האירועים. בכמה מקרים, הצביעה האחרונה על כיוונים אפשריים של אשמים פוטנציאליים.

   החלטת מח"ש עוררה זעם רב בציבור הערבי, ובעדאללה טענו כי לא ייתכן שבמקרים שבהם הצביעה ועדת אור על אשמים, לא ניתן להגיש כתבי אישום.

   מנהל הארגון עו"ד חסן ג'בארין אמר אמש כי "אנו סבורים שחובה על היועץ המשפטי לממשלה, אם אכן שלטון החוק חשוב לו, להורות על חקירה משפטית נגד מח"ש - אחרת נקבל מסר שהרג ערבים לא מחייב חקירה כלשהי".

   ממשרד המשפטים נמסר כי צוות פרקליטים בראשות המשנה לפרקליט המדינה, עו"ד שי ניצן, מצוי בימים אלה בשלבי הסיום של העיון מחדש במסקנות מח"ש באשר להעמדה לדין של שוטרים בגין אירועי אוקטובר 2000.

   "באחרונה נודע לנו כי המשפחות מתכוונות להגיש ערר פורמלי על מסקנות מח"ש, ולפיכך הוחלט לבחון גם אותו לפני שתתקבלנה החלטות סופיות", נמסר.

   "הנאשמים"

   מחרתיים בשעה 11 בבוקר יערוך מרכז עדאללה, בשיתוף ועד ההורים השכולים וועדת המעקב העליונה של הערבים בישראל מסיבת עיתונאים בירושלים - שבה ייפרשו המסקנות שאליהן הגיע מבדיקת חומר החקירה.

   הדו"ח מונה כ-130 עמודים וחושף לראשונה פרטים חדשים על החקירות. כותרת הדו"ח היא "הנאשמים", ומפורטים בו שמותיהם של אנשים וגורמים שלדעת עדאלה יש להעמידם לדין בשל אחריותם של הרג האזרחים הערבים בשנת 2000.

   גורמים המעורים בחקירה אמרו אתמול ל"הארץ", כי עד כה לא הסתמנה אפשרות לגבש כתבי אישום באף תיק הנוגע ל-13 מקרי ההרג.

   במח"ש מסבירים, כי לא ניתן כיום לחזור על החקירה של המקרים מלפני שש שנים, בשל הזמן הרב שחלף מאז. כמו כן, מבטיחים שם, כי כיום נעשות פעולות נמרצות בכל מקרה שבו נהרגים אזרחים על ידי כוחות הביטחון. "היד של השוטרים קלה על ההדק ואנחנו פועלים בכל הכוח כדי למגר את התופעה", נמסר.