פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   תוכנית חדשה לחלוקת המים בעין גדי

   רשות הטבע והגנים מבקשת לאשר תוכנית שתאפשר לקיבוץ לקחת עוד מים ממעיינות האזור, אך בתקווה תצמצם את הפגיעה בשמורה

   שינוי סדרי הטבע, כדי להציל את הטבע - זהו אחד העקרונות המרכזיים של הצעת רשות הטבע והגנים, שהוצגה בשבוע שעבר בפני ועדה מדעית של מליאת הרשות, לחלוקת המים באזור שמורת עין גדי. על פי הצעה זו ייאספו מים ממורדות נחלים בעבור קיבוץ עין גדי, ובמקביל תקטן כמות המים שהקיבוץ לוקח ממעיינות האזור. אם ירצה הקיבוץ להגדיל את כמות המים שהוא לוקח ממעיין בעבור מפעל המים המינרלים שלו, הוא יצטרך להזרים מים בצינורות ממורדות הנחלים בחזרה אל המעיין, כדי לפצות על המים העודפים שהוא לקח.

   בנאת המדבר של עין גדי נמצאים הנחלים דוד וערוגות, וכמה מעיינות, בראשם עין גדי ועין שולמית. בשנים האחרונות הקיבוץ מבקש להגדיל עוד יותר את כמות המים המיועדים למפעל המים המינרלים. לעומת זאת, גופים ירוקים ופעילים למען הסביבה תובעים לצמצם את כמות המים שהקיבוץ לוקח מהמעיינות, שהם המקור העיקרי לקיום הצומח והחי באזור.

   את ההצעה החדשה לחלוקת מים באזור עין גדי הציג בשבוע שעבר המדען הראשי של רשות הטבע והגנים, הד"ר יהושע שקדי. התוכנית מתבססת במידה רבה על הצעה שגיבש כבר לפני שנתיים הפרופ' יורם אבנימלך מהטכניון. הרשות מקווה שהתוכנית תזכה לתמיכת הקיבוץ ולאישור של הוועדה המדעית, שאמורה לדון בה פעם נוספת.

   רשות הטבע והגנים תפקח על חלוקת המים

   על פי התוכנית, מים מנחל דוד ומנחל ערוגות ייאספו במורד על ידי קיבוץ עין גדי והוא יוכל להשתמש בהם לצרכיו - מה שהוא כבר עושה בנחל ערוגות. הקיבוץ יוכל לקחת ממי המעיינות באזור, בעיקר ממי מעיין עין גדי, כמות של 15 מטרים מעוקבים לשעה. כמות המים שיוזרמו משני הנחלים אל עין גדי תגדל - מ-13 מטרים מעוקבים לשעה כיום ל-40 מטרים מעוקבים לשעה.

   אם ירצה הקיבוץ להשתמש בכמויות מים גדולות יותר מהמעיינות, הוא יוכל להשתמש במערכת איסוף המים ממורד הנחלים, ולהזרים מים אלו כפיצוי על כמות המים הנוספת שהוא לקח מהמעיינות. בכל מקרה, הקיבוץ יהיה מוגבל בכמות המים שהוא לוקח מהמעיינות. כל מערכת חלוקת המים תהיה תחת פיקוח ובקרה של רשות הטבע והגנים, מה שלא קורה כיום.

   הסדר חלוקת המים החדש אמור לאפשר גם את חידוש הזרמת מי המעיינות לנחל עין גדי, לראשונה מזה 53 שנה. כמו כן, מתכננת הרשות להשתמש במים לשיקום הצומח באזור המעיין.

   הפרופ' אבנימלך סירב להשתתף בישיבה של הוועדה המדעית. לדבריו, היתה הרשות יכולה לקדם באופן מעשי את הפתרונות שהוא הציע, אך במקום לבצע עבודות כמו איסוף המים בנחל דוד, נמשכים כל הזמן רק דיונים שמובילים לעוד דיונים.

   החברה להגנת הטבע מתנגדת להסדר שמציעה הרשות. הארגון הסביבתי טוען כי "כל משחק בזרימת המים הוא בעצם לקיחת סיכון לגבי יכולת התפקוד הטבעית של מעיין הנמצא בנוה מדבר. אין הצדקה לעשות זאת לצורך קיום עסק המוכר בקבוקים. כל תקלה או שיטפון שיפגע במתקני איסוף המים בנחלים, יביאו לכך שלא ניתן יהיה להסתמך על מי נחלים והמעיין ינוצל תוך פגיעה בטבע". על פי החברה להגנת הטבע, אין לאפשר הקצאת מים נוספת מהמעיינות לטובת מכסת המים של מפעל הבקבוקים.