פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   בימ"ש קנס מועדון בקיבוץ שסירב להכניס "שחומי עור"

   קיבוץ רמות מנשה ישלם 60 אלף שקלים לשוטר מג"ב שנותר מחוץ למועדון וראה כיצד מי שהגיע אחריו נכנס פנימה בשל צבע עורו

   בית משפט השלום בחיפה פסק בימים האחרונים כי קיבוץ [[רמות מנשה]] ישלם פיצויים בסך 60 אלף שקל ליצחק מזרחי, בשל ה"סלקציה" שהופעלה בכניסה למועדון בקיבוץ שבגללה נמנע ממזרחי, שחום העור, להיכנס לבילוי במועדון "הטרמינל", המופעל בקיבוץ. "הוכח שכניסתם של אנשים בעלי עור בהיר למועדון הותרה בלא כל תנאים מוקדמים", כתבה השופטת כאמלה ג'דעון, "בעוד שנמנעה כניסתם של מזרחי וחברו, שהם שחומי עור, בלא כל סיבה מוצדקת".

   מזרחי, בן 24, שימש שוטר במשמר הגבול לפני כשנתיים, בעת שביקש לבלות ביחד עם חבריו, ביום שישי בערב, במועדון שברמות מנשה. הוא הגיע יחד עם חברתו נופר ושלושה מחבריו לבילוי במועדון. הצעירה ושניים מהחברים, שהם בהירי עור, נכנסו למועדון בלא קושי, ואולם מזרחי וחבר נוסף נתקלו בקשיים לעבור את ה"סלקטור" בכניסה. תוך כדי המתנה שמו לב שצעירים אחרים, שהיו אחריהם בתור, נכנסים בלא קושי.

   אחד ה"סלקטורים" - השופטת מעירה כי "ביטוי זה איננו ראוי כשלעצמו" - הודיע למזרחי שקיבל הנחיה ממנהל המועדון לא להכניסם מאחר שהם "לא נראים לו". מזרחי עצמו העיד כי "אני עומד בכניסה ורואה כי כשבא אדם שחום שהם לא מכירים הם אומרים לו לא להיכנס. אם הם מכירים אותו, הם נותנים לו להיכנס, כי הוא חבר של זה או של זה". "בלית ברירה", קובעת השופטת, "עזבו התובע וחבריו את המקום כשהם מבויישים ומושפלים". השופטת דחתה את טענת הקיבוץ כי האירוע אורגן על ידי איש יחסי ציבור ורק מי שכלול ברשימת המוזמנים יכול היה להיכנס למועדון.

   "אין ספק שהתנהגותם של הנתבעים מהווה פגיעה אנושה בזכות הבסיסית לשוויון", קבעה השופטת, "ופגיעה באמות מידה ערכיות שכל חברה נאורה חפצה למסדן כחלק מתפישות היסוד ומאורחות החיים המקובלים על אזרחיה. התנהגות שכזו מחייבת התערבות שיפוטית הולמת שמטרתה למגר תופעות מסוג זה. לא ניתן להתעלם מסבלו של התובע ומהפגיעה בכבודו, שמן הראוי שיקבלו ביטוי הולם".

   מזרחי זכה בפיצוי המרבי שניתן לפסוק ללא הוכחת הנזק - 50 אלף שקל, וכן ב-10,000 שקל הוצאות משפט.