פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   נדחתה בקשת מכללת אריאל להפוך לאוניברסיטה

   המועצה להשכלה גבוהה החליטה שב-5 השנים הקרובות לא תוקם אוניברסיטה נוספת, ודחתה גם את בקשתן של מכללות נוספות להיהפך לאוניברסיטאות

   המאבק שניהלו המכללות בגליל, ומכללת יהודה ושומרון ב[[אריאל]], כדי להפוך לאוניברסיטאות - נחל אתמול כישלון. המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) החליטה שבחמש השנים הקרובות לא תוקם אוניברסיטה נוספת. את תגובת ראשי המכללות לא ניתן היה להשיג אמש.

   מכללת אריאל דרשה להיות לאוניברסיטה, ולדברי ראשיה, כבר היום מתקיים בה מחקר ברמה אוניברסיטאית. המכללות בגליל דרשו להתאחד ולהפוך ל"אוניברסיטת הגליל". המכללות בגליל, בסיוע שמעון פרס, השיגו הבטחה לתרומה מארנון מילצ'ן. לדברי ראשי המכללות, הקמת אוניברסיטה "תאגם" את המשאבים של המוסדות הקיימים, ותסייע לפיתוח הגליל. לדבריהם, בכ-30 השנים האחרונות לא הוקמה אוניברסיטה חדשה כלשהי, אף שהאוכלוסייה הכפילה את עצמה.

   "בחמש השנים הקרובות לא קיים צורך לאוניברסיטה נוספת"

   במאי 2005 קיבלה ממשלת הליכוד-עבודה החלטה המעודדת הקמת שתי אוניברסיטאות נוספות: באריאל ובגליל. ההחלטה קבעה שיש להקמת האוניברסיטאות "חשיבות לאומית" בפיתוח שני האזורים האלה, והטילה על המל"ג לבדוק את ההיבטים השונים של הקמתן.

   בעקבות החלטת הממשלה, הקימה הוועדה לתכנון ולתקצוב (ות"ת) של המל"ג ועדה לבחינת הצורך בהקמת אוניברסיטה נוספת. בראש הוועדה עמד יו"ר הות"ת, הפרופ' שלמה גרוסמן. היא החלה בעבודתה לפני יותר משנה.

   אמש דנו חברי המל"ג בהמלצות הדו"ח שהכינה ועדת גרוסמן, והחליטו לאמצן. הדו"ח אינו עוסק ישירות בשתי הבקשות שהוגשו, אלא קובע כי "בחמש השנים הקרובות לא קיים צורך אקדמי-תכנוני בהקמת אוניברסיטה נוספת, מהדגם הקיים היום בארץ. על כן אנו ממליצים לא להקים אוניברסיטה נוספת בתקופה זו". עם זאת, המל"ג החליטה להמליץ לבחון הקמה של מכון מחקר בגליל.

   שרת החינוך, יולי תמיר, מקבלת את החלטת המל"ג. לדבריה, זהו הגוף המוסמך לקבלת החלטות בעניין. "אלה לא שיקולים לפוליטיקאים, אלא שיקולים אקדמיים", אמרה. יחד עם זאת, היא ביקשה מהמל"ג להציג לה תמונה כוללת של הצרכים האקדמיים בישראל ולקיים דיון מקיף בעניין.

   מרצים ממכללות בגליל תמכו בהקמת אוניברסיטה מחקרית. לדבריהם, הדבר ייתן דחיפה לפיתוח הגליל ויאפשר ליותר אנשים לבוא ללימודים באוניברסיטה במקום להסתפק בלימודים במכללה.

   יו"ר ועדת מרצי המכללות לקידום אוניברסיטה בגליל, הד"ר אורי זילברשייד, תקף את החלטת מל"ג, וכינה אותה "שחיתות". לדבריו, "כל חברי הוועדה היו פרופסורים באוניברסיטאות, למעט אחד. מדובר בהגנה על האינטרסים של האוניברסיטאות". לדבריו, הוועדה חרגה מהמנדט שניתן לה. "הוועדה היתה צריכה לבדוק כיצד להקים אוניברסיטה, לא האם להקימה. על הממשלה להתערב מיד ולכפות על מל"ג לקיים את החלטתה להקים אוניברסיטה בגליל. לבד מזה, בגלל התרומה של מילצ'ן, מבחינה לאומית הסכומים הנחוצים הם פעוטים ביחס לתקציב ההשכלה הגבוהה. הוועדה והמל"ג הוכיחו שאינם מסוגלים להנהיג את האקדמיה בישראל, לא לפיתוח הארץ ולא לקידום המדע".