פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   מדריך המזוודות המלא

   רגע לפני שאתם ממלאים את המזוודה כדאי שתבדקו כמה כסף תשלמו על מטען עודף. המזוודה לא הגיע? מה עושים? מדריך

   מועד הטיסה לחופשה מתקרב והאריזות בעיצומן. למה שלא ניקח גם את סוודר הפשמינה הירוק? ואם יהיה קר על החוף בתאילנד? אין שום בעיה לקחת גם את המגבות הרכות שקיבלנו לחג - הן גדולות ומפנקות, ובמלונות אף פעם לא נותנים כאלה נעימות. אם כבר ארזנו מגבת, למה שלא ניקח גם חלוק רחצה - לכל מקרה שלא יבוא. מה שבטוח, את ערכת השנורקל חייבים לארוז. איפה אפשר למצוא עוד משקפת מעולה שכזו? ליתר ביטחון נכניס גם חמישה ספרים, ולקינוח - גם את ערימת הדיסקים האהובים. הרי לא אנחנו סוחבים את כל המשקל הזה. המטוס סוחב. מה הבעיה?

   רגע לפני שאתם אורזים את המזוודות ודוחסים מכל הבא ליד, כדאי שתלמדו איזה משקל באמת מרשה חברת התעופה שלכם לשאת; האם יש אפשרות לקחת משקל חורג ולשלם תמורת הטסתו, או שמא החברה אינה מאפשרת חריגות; מה לעשות כשהמזוודה הולכת לאיבוד וכמה כסף, אם בכלל, תקבלו במקרה של אובדן מלא או חלקי של כבודתכם.

   מרבית חברות התעופה מאפשרות לנוסעי מחלקת התיירות לשלוח שתי מזוודות, במשקל ממוצע של 20 ק"ג למזוודה. נוסעים במחלקות עסקים נהנים על פי רוב מתוספת משקל לכבודתם - משקל ממוצע של מזוודת נוסע במחלקת יוקרה הוא 30 ק"ג.

   כבודת היד אשר אתם רשאים לקחת אתכם למטוס מוגבלת למידות מדויקות מאוד, נוסף על המשקל. בין הסיבות לכך, הצורך לאחסנן במדפים מעל מושבי הנוסעים, או על הרצפה מתחת למושב הנוסע, וכן על מנת שיתאימו למימדי המכונה לשיקוף ביטחוני. חברות רבות דורשות כי האורך הכולל של תיק היד לא יעלה על 115 ס"מ (סכום האורך, הרוחב והעומק).

   אם תחרגו מהמשקל המירבי המותר של המזוודות או כבודת היד, תיאלצו לשלם "קנס" כספי. גובה הקנסות שונה בין החברות השונות: כך, באייר פראנס מחייבים על משקל יתר שמעל ל-23 ק"ג ב-25 דולר, אך לא מאפשרים כלל מטען החורג ממשקל 32 ק"ג. באל על מנהיגים קנס דומה על משקל של עד 32 ק"ג, אך מאפשרים לשאת גם מעבר לו תמורת קנס מוגדל שנע בין 155 ל-165 דולר בטיסות לארה"ב.

   כבודה אבודה

   אמנם בשנים האחרונות חלה ירידה בכמות, אבל עדיין מדובר בהרבה מאוד מזוודות אבודות. ב-2005 הלכו לאיבוד 30 מיליון מזוודות. אגב, מנתונים של משרד התחבורה של ארה"ב עלה כי מתוכן, 10,000 מזוודות הלכו לאיבוד מדי יום בארה"ב לבדה. מנתונים של סיט"א - חברת המחשוב של ענפי התעופה והתיירות - שפורסמו במארס 2006 עולה כי 200 אלף מזוודות לא נמצאו מעולם. 61% מהמזוודות אבדו בטיסות המשך, ולא בטיסות ישירות בין שני יעדים. תשלום הפיצויים על אובדני המזוודות עלה לחברות התעופה 2.5 מיליארד דולר.

   חברות התעופה לא ששות למסור נתונים על ההיקפים של אובדני מזוודות אצלן. המדד הסטנדרטי מתייחס למספר המזוודות אשר אבדו על כל 1,000 מזוודות. כך לדוגמה, בחברת אייר פראנס, היחס הוא 14 יחידות כבודה על כל 1,000 מזוודות נוסעים, ואילו בחברת אל על היחס הוא 6 מזוודות על כל 1,000 מזוודות. איגוד התעופה האירופי (EAA) מפרסם דירוג חברות תעופה לפי כמות אובדנים.

   בהתאם לנתוני EAA, האובדן לכל 1,000 מזוודות של חברות התעופה האירופיות הגדולות הינו 20-5 מזוודות ב-2005. מבחינה זו אל על - עם אבדן של 6 מזוודות על כל 1,000 מזוודות ברבעון הראשון של השנה - נמצאת במקום נמוך יחסית.

   מה לעשות כשהמטען לא מגיע?

   ברוב חברות התעופה, במקרה של אובדן מזוודה, מתקיים נוהל דומה: כשהמזוודה אינה מגיעה עם הכבודה של יתר הנוסעים, על הנוסע לגשת לדלפק החברה בשדה התעופה שבו נחת, ולמלא טפסים שייתן לו נציג החברה.

   בבריטיש איירווייס שידרגו את השירות לנוסעים שאבדה מזוודתם, ומאפשרים להם להתעדכן באמצעות אתר האינטרנט של החברה על מצב הכבודה: האם המזוודה נמצאה, היכן היא נמצאת או האם הועלתה על טיסה אחרת.

   כשאתם מגיעים לדלפקי החברה כדי לדווח על אובדן הציוד, היו אדיבים אך תקיפים לגבי הצרכים שלכם. אם למשל אתם זקוקים בדחיפות לחליפה לצורך פגישה, אמרו זאת לנציגי חברת התעופה. אין ודאות שהם יענו לבקשתכם, אבל כדאי לנסות. אם עובדי חברת התעופה מבטיחים כי יפצו אתכם על הרכישה, רשמו את שמם. אם טסתם ביותר מחברה אחת, דברו עם החברה שהביאה אתכם ליעד הסופי.

   מסתבר כי עניין הפיצוי על מזוודות שאבדו שונה מאוד מחברה לחברה, ותלוי בטוב לבן. חברת אייר פראנס הצרפתית, לדוגמה, תפצה אתכם ראשית ב-100 יורו לכל היותר, כנגד הצגת קבלות על רכישות ראשונות שעשיתם, לאחר שהמזוודה לא הגיעה. במקרה של אובדן מלא, אייר פראנס תפצה אתכם בסכום של 20 דולר לק"ג. לעומת זאת, בחברת התעופה בריטיש איירוויס, אם המזוודה שלכם לא תגיע בתוך 24 שעות, תהיו זכאים כנוסעי המחלקות השונות לתשלום בעבור הוצאות בגין קניות הכרחיות ביעד שאליו טסתם. התשלום הוא בגובה 50 דולר ליום ועד למקסימום של שלושה ימים - קרי, מקסימום 150 דולר. בדלתא איירליינס, לעומת זאת, אומרים שאמנם ישנו מנגנון פיצוי, אך "כל מקרה נבחן לגופו".

   גם אם אינכם בטוחים לגבי מדיניות הפיצוי של החברה - שמרו קבלות על דברים שקניתם, כדי לקבל פיצוי. תעדו את התביעה במכתב עם העתקים לכל המכותבים. אגב, במקרים מסוימים, אם הקדמתם תרופה למכה וצילמתם עוד בבית את תכולת המזוודה, זה יקל עליכם לדרוש פיצוי במקרה של אובדן. חברת התעופה עשויה להציע נקודות טיסה או שוברים השוויים יותר מסכום ההוצאה שלכם, אבל מומלץ לבדוק היטב אילו מגבלות חלות עליהם. ככלל, שובר פתוח עשוי להיות פיצוי מוצלח.

   מדיניות חברות התעופה

   ישראייר

   מזוודות: לאירופה משקל כולל של 20 ק"ג. לארה"ב - שתי מזוודות עד 50 ק"ג במשקל כולל.
   כבודת יד: עד 8 ק"ג
   תשלום על משקל יתר: 9 דולר על כל ק"ג עודף. גמישות בחריגות משקל במחלקות העסקים.
   פיצוי על אובדן מטען: 35 דולר ליום - עד שלושה ימים.

   אל על

   מזוודות: בטיסות לאירופה במחלקת תיירים 23-33 ק"ג, עסקים - 33-43 ק"ג ובמחלקה ראשונה - 43-53 ק"ג. בטיסות לארה"ב במחלקת תיירים - 2 מזוודות במשקל 23 ק"ג כל אחת ו-32 ק"ג לנוסעים מתמידים. מחלקות עסקים וראשונה - 3-4 מזוודות במשקל 32 ק"ג כל אחת.
   כבודת יד: משקל - 8 ק"ג. במחלקת עסקים - תיק במשקל של 16 ק"ג ועוד פריט עד 4 ק"ג.
   תשלום על מטען יתר: לאירופה - תלוי ביעד, 3-20 דולר לק"ג. לארה"ב 25 דולר למזוודה במשקל 23-32 ק"ג, 155-165 דולר למזוודה מעל 32 ק"ג.
   פיצוי על אובדן מטען: קבלת ערכת נוחות הכוללת ציוד רחצה, טואלטיקה והלבשה. על אובדן מלא תוגש תביעה ע"י הנוסע.


   סאן דור

   מזוודות: עד משקל כולל של 20 ק"ג לאירופה.
   כבודת יד: עד 8 ק"ג
   פיצוי: "כל מקרה נבחן לגופו"

   חברות זרות

   בריטיש איירוויס

   מזוודות: במחלקת תיירים מותר לעלות מזוודה אחת במשקל 23 ק"ג. במחלקות היוקרה - שתי מזוודות במשקל כולל של 23-40 ק"ג.
   כבודת יד: מחלקת תיירים - פריט אחד במשקל של עד 6 ק"ג. מחלקות יוקרה - 2 פריטים במשקל כולל של 12 ק"ג.
   תשלום על משקל עודף: 13 דולר לכל ק"ג עודף.
   פיצוי על אובדן מטען: 50 דולר ליום. במקרה של אובדן מלא - 35 דולר לכל ק"ג.


   אייר פראנס

   מזוודות: שתי מזוודות במשקל של 23 ק"ג כל אחת. יש תוספות משקל לנוסעים מתמידים על פי הסיווג של החברה.
   כבודת יד: עד 12 ק"ג.
   תשלום על מטען יתר: 25 דולר על מזוודה שמשקלה 23-32 ק"ג. אין אפשרות לחריגה גדולה יותר.
   פיצוי במקרה של אובדן: 100 יורו. במקרה של אובדן מלא: 20 דולר לק"ג.


   דלתא איירלינס

   מזוודות: 2 מזוודות של עד 23 ק"ג למזוודה או 32 ק"ג למזוודה במחלקת עסקים.
   כבודת יד: 18 ק"ג
   תשלום על משקל יתר: 25 דולר עבור מזוודה מעל 25 ק"ג. 100 דולר למזוודה עד 42 ק"ג.
   פיצוי על אובדן: "כל מקרה נבחן לגופו"