פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   לרה"מ דרוש מרגל

   יונתן לרנר מסביר מדוע יש צורך ביועץ מודיעין מיוחד שיספק מידע והערכות לראש הממשלה

   כמעט בכל שנות קיומה של המדינה הועלה הצורך בגורם מודיעין בכיר ליד הדרג המדיני. בדרך כלל, הדבר הוסבר בבקרה של הדרג המדיני על הערכות המודיעין של הגורמים המקצועיים, בראש ובראשונה של אגף המודיעין של צה"ל. מעל לכל בלטה המלצתה של ועדת אגרנט למנות יועץ מודיעין לראש הממשלה. המלצה זו לא מומשה, אפילו כאשר הוקמה המועצה לביטחון לאומי ליד משרד ראש הממשלה.

   הצורך הזה נעשה הכרחי יותר בשנים האחרונות, משום שאין לדרג המדיני גורם שביכולתו לספק לו את המודיעין הנדרש לו. השארת אמ"ן כגורם המודיעין המוביל את הערכת המודיעין הלאומית פוגעת ביכולת הקברניטים לקבל את המידע הנדרש להם.

   ראשית, חל שינוי בצורכי המודיעין של הקברניט. חל שינוי במצבה הגיאו-אסטרטגי של ישראל. שוב איננו עוסקים, בעיקר, באיום הצבאי של המדינות הסובבות אותנו. תשומת הלב של ישראל נתונה יותר להסדרת היחסים עם העם הפלסטיני ולמלחמה בטרור הפלסטיני. שתי סוגיות שההתמודדות אתן מחייבת הבנה מעמיקה של החברה הפלסטינית. ברקע ניצב איום הטרור האיסלאמי, כמו גם הסכנה לפיתוח היכולת הגרעינית של איראן.

   השינוי במצב יצר שינוי במידע ובהערכות שנדרשים לקברניטים. בהכללה ניתן לומר שהמרכיב הצבאי בהערכת המודיעין נהפך למשני, לעומת המרכיב המדיני. היום נדרשת היכולת להבין מדינה, לאום ותרבות, הרבה לפני שדנים ביחסי כוחות צבאיים. בכל השנים היתה לאמ"ן בעיה בבניית המודיעין המדיני שאינו דרוש לצרכנים המבצעיים. בשנים האחרונות חלה באמ"ן התפתחות בכיוון המרחיק אותו מכך עוד יותר.

   הצרכנים המיידים של אמ"ן דורשים לקבל מידע נקודתי ככל האפשר. מאחר שהמשימה העיקרית של צה"ל בשנים האחרונות היא הלחימה בטרור, נדרשת מערכת המודיעין לספק מידע על חדר בבית במחנה פליטים, או על מכונית הנוסעת במרכז חאן יונס. מחיר הטעות בנושאים אלה הוא כה חמור עד שהמערכת כולה מגייסת את מרבית תשומת הלב שלה כדי להבטיח שהמידע החיוני וההערכות יגיעו לכל הצרכנים.

   לא רק המלחמה בטרור הביאה את אמ"ן לעסוק במידע נקודתי. ההתפתחויות הטכנולוגיות הביאו לפיתוח מערכות נשק מדויקות שלא היו מוכרות בעבר. כדי שיהיה אפשר לנצל את יכולת ההשמדה של מערכות אלה, הן זקוקות למערכת מודיעינית שתספק להם מידע נקודתי ובזמן אמיתי ככל האפשר. דרישה זו מחייבת שינויים משמעותיים באופן עבודת המודיעין. ככל שגדל מספרן של המערכות האלה, כך מוסבת תשומת הלב של המודיעין הצבאי ליצירת היכולת הנקודתית.

   וכך הולך וגדל הפער בין העיסוק העיקרי של אמ"ן לצורכי המידע של הדרג המדיני. התפתחות זו מחייבת להטיל את האחריות בנושא על גורם מודיעין אחר, שיהיה לו את כל היכולות והקשרים להציג לדרג המדיני את המידע הנדרש.

   שינוי כזה לא יתקבל בברכה על ידי הגורמים הפועלים במערכת הנוכחית. עם זאת, כאשר מדינת ישראל הולכת למהלך הקרוי "התכנסות", המהווה אתגר לאומי שלא ידענו כמותו, השינוי המוצע הוא כמעט תנאי להצלחת התוכנית. המידע וההערכות הנדרשים לראש הממשלה, אהוד אולמרט, חורגים הרבה מעבר ליכולות ולדגשים של אמ"ן. הטלת האחריות על המועצה לביטחון לאומי, או הקמת גוף מטה למודיעין במשרד ראש הממשלה, הן שתי החלופות האפשריות לכך שלרשות הקברניטים יעמוד המידע שהם זקוקים לו.

   * הכותב הוא אל"מ במיל', מנהל תהליכי תכנון אסטרטגי בארגונים ובחברות.