פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   רסיסים הוצאו מגופה של אחת הפצועות מחוף עזה

   ביה"ח איכילוב, שם מאושפזת איהאם ראליה במצב קשה: היא הגיעה לאחר התערבויות כירורגיות שנעשו בביה"ח "שיפא" בעזה, שאינן תואמות את פציעתה

   בעוד הרג האזרחים בעזה נמשך, מוסיף צה"ל לנהל קרב גרסאות מול הרשות הפלשתינית בשאלה מי אחראי להרג שבעת בני משפחת ראליה בחוף בית-להיא, לפני קרוב לשבועיים. היום (שלישי) הוסיף בית החולים איכילוב בת"א פרט מידע מתמיה נוסף לעננת הספקות האופפת את הפרשה, כשהודיע שהרסיסים הוצאו ככל הנראה מגופה של אחת הפצועות באירוע, עוד לפני שהובאה לטיפול בבית החולים.

   את ההודעה יוצאת הדופן מסרה אביבה שמר, דוברת בית החולים. עוד מסרה, כי הפצועה, איהאם ראליה, בת 21, שהובאה לטיפול באיכילוב במצב קשה והיתה מורדמת ומונשמת, שבה היום להכרתה. ראליה סובלת מפגיעות בגפיים העליונות ובבטן, ומצבה מוגדר עדיין קשה.

   על פי המידע שנמסר מאיכילוב, הפצועה טופלה קודם לכן בבית החולים "שיפא" בעזה. היא הגיעה לאיכילוב במצב קשה מאוד כשהיא ללא הכרה, וסובלת מריבוי חתכים בכל גופה, תוצאת התערבויות כירורגיות שנעשו בה טרם הגעתה, ככל הנראה ב"שיפא", ושאינם תואמים את הפציעה ממנה סבלה. עוד נמסר, כי בעת הגעתה לאיכילוב לא נמצאו בגופה רסיסים (למעט רסיס אחד שאינו ניתן לניתוח), וזאת למרות שברור מעל לכל ספק שחלק מהפגיעות בגופה נגרמו על ידי רסיסים.

   "צירוף זה אינו שגרתי ואינו תואם את הניסיון הטיפולי המצטבר בבית החולים במאות נפגעי פיגועים ופיצוצים המגיעים אליו עם רסיסים שונים בגופם", נמסר מאיכילוב. "במקרים כאלה, הנוהג הטיפולי-רפואי הינו לא לחפש או להוציא את הרסיסים, אלא אם הם מהווים סכנה מיידית לפצוע. זו גם הסיבה שנשארים רסיסים בגופם של פצועים, לעתים קרובות לכל חייהם".

   בתוך כך, נמשכת החקירה הצבאית בעניין שני הרסיסים שהוצאו מגופם של שני פצועים פלשתינאים נוספים מהאירוע, המאושפזים בישראל. מקורות צבאיים אמרו ל"הארץ" כי בשלב זה אין מסקנות סופיות מהבדיקה המדעית של שני הרסיסים. המקורות הוסיפו כי צה"ל דבק בעמדתו כי האזרחים לא נפגעו מירי של פגז ארטילריה ישראלי. לדבריהם, אפשרות זו נשללה באופן ודאי.

   החקירה מתמקדת בשתי אפשרויות עיקריות: מטען שהניחו פלשתינאים במטרה לפגוע בכוחות הקומנדו הימי של צה"ל שפעלו באזור, או נפל ישן של פגז טנק ישראלי שהתפוצץ במקום. ואולם, גם אם מדובר בנפל פגז ישראלי, קשה עדיין לדעת מתי נורה. צה"ל ירה מאות פגזים באזור בשנים האחרונות, לפני ההתנתקות ואחריה. מירב הירי של הטנקים (להבדיל מהארטילריה) נעשה דווקא לפני ההתנתקות. נפל עשוי היה להתפוצץ כתוצאה מכך שאדם דרך עליו או שיחק בו.