פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   הבית של אוהדי הפועל ת"א נהרס

   "החריבו לנו את הבית", אמרו אוהדי הפועל ת"א. המיתולוגיה האדומה הגיעה לקצה: אולם אוסישקין ששימש בית לאוהדים נהרס

   לפני שפנה בפעם האחרונה לאולם אוסישקין בתל אביב, נכנס עורך הדין עדי פורת לבר של עמירם בפינת הרחוב, ושתה כמה כוסות. "עד היום לא יכולתי להאמין שזה יקרה", הוא מסביר, "אבל עכשיו אני רואה שזהו, הורסים". פורת, בן 31, הוא אוהד שרוף של הפועל תל אביב, והוא פוקד את אולם הבית של הקבוצה באוסישקין מאז תחילת שנות השמונים. "את כל הילדות העברנו באולם הזה", הוא אומר, ומביט לכיוונם של 150 צעירים שבאו לחלוק כבוד אחרון למונומנט האדום, שכמו רבים לפניו, קורס. לידו יושב קובי קמחי, גם הוא בן המקום יותר מעשרים שנה. "תראה מה זה, אני בן 32 נשוי עם ילד ויש לי דקירות בלב כי שוברים מבנה בטון".

   במשך השנים שימש אוסישקין מעין בית אלטרנטיבי לאוהבי כדורסל שמרדו בשלטון של מכבי תל אביב - בעיר, במדינה ובאירופה. אבל בעולם של נדל"ן וכסף, אין הרבה ערך לנאמנות, ועיריית תל אביב החליטה להפוך את האולם לפארק עירוני ומגרש חנייה. הפועל תל אביב תעבור לשחק ב"היכל נוקיה" ביד אליהו.

   "מחריבים לנו את הבית", אומר נמרוד בוכמן, אחיו הגדול של יפתח, שחקן הקבוצה בן 18. חברו, אדם, השתעשע ברעיון לעשות פולסא-דנורא לרון חולדאי. "אולי אפשר לקרוא על זה באינטרנט", הוא אומר.

   אוסישקין תמיד היה אכסנייה של סהרורים רומנטים. "עזוב, זה פשוט סמל", קובע עו"ד אורי שלף, אחיו הגדול של השחקן גור שלף ובנו של שחקן העבר עמי שלף. "על הבלטות שבהן אבא שלי שיחק לצד חיים חזן יעמדו עוד מעט ג'יפים, והסמל הספורטיבי היחיד שיישאר בעיר הזאת יהיה היכל נוקיה, שאחר כך ימכרו אותו לפיליפס".

   שלף היה אוהד שרוף של האדומים גם בימים שאחיו לבש את סרט הקפטן במדי האויבת. יחד עם זאת, הוא אינו מחזיק בתפישה הרווחת בקרב אוהדי הפועל, כי העולם כולו, על רשויותיו, נוצר כדי להתעמר בהם. "בוא לא נשכח שעיריית תל אביב גם הפכה את המגרש הישן של מכבי בקולנוע אורלי למגרש חנייה. מה, זו לא שערורייה?", זועם שלף.

   במדינות אחרות מנהלים אוהדי ספורט מלחמת חורמה נגד עיריות או אנשי עסקים שחפצים להחריב מגרשים בעלי ערך היסטורי וסנטימנטלי. ערך הקרקע שעליה ניצב איצטדיון הבייסבול "פנווי פארק" בבוסטון, למשל, מוערך במאות מיליוני דולרים, אבל לובי של אוהדים הקרוי "Fenway Faithfull" מונע את הריסת האיצטדיון כבר יותר מעשור.

   אך אוהדי הפועל, נאמנים לאתוס הלוזרי, תומכים באוסישקין רק לאחר שכמעט נחרץ גורלו. רק אתמול פנו לבית המשפט שהוציא, בשלב זה, צו מניעה נגד ההריסה. "זה כמו לבוא לבית שיושבים בו שבעה", מסנן אדם. "אנחנו אשמים שנטשנו את הקבוצה בגלל שאול איזנברג (היו"ר השנוא על האוהדים - י"ב)", טוען קמחי, האוחז בידו מלבנית מהפרקט של אוסישקין. "אתה שואל אותי מה זה להרגיש אוהד הפועל", משיב נמרוד בוכמן, "להיות מיוחד, להיות חסר אונים, באיזשהו מקום להיות נחות. לא משנה מה תעשה, תמיד תפסיד".