פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   סמי עופר ביטל את תרומתו למוזיאון תל אביב

   במודעה שפירסם ב"הארץ" מסביר איש העסקים כי ביטל את התרומה בעקבות ההכפשות נגדו. סך התרומה שבוטלה: 20 מיל' דולר

   בעקבות הביקורת על העסקה בין [[מוזיאון תל אביב]] לסמי עופר, במסגרתה ישונה שמו של המוזיאון תמורת תרומה של 20 מליון דולר לצורך הקמת בנין חדש, החליט איש העסקים לבטל את תרומתו למוזיאון.

   במודעה שתתפרסם מחר בעמוד האחורי של "גלריה", תחת הכותרת "סליחה שרצינו לתרום, מכתב גלוי לשוחרי האמנות בתל אביב ובישראל", מסביר עופר כי החליט לבטל את התרומה בעקבות מסע ההכפשות וההשמצות שמנהלים נגדו, נגד העירייה ונגד המוזיאון, קומץ של אנשים ש"לא בחלו בשום אמצעי להכפיש את שמנו, ובמקום להכיר תודה - הכירו לנו רעה".

   עופר מתנצל במודעה בפני שוחרי האמנות הישראלית על כך ש"כוחנו לא עמד לנו להיות מושמצים" ומבטיח כי יתרום את חלקו לטובת המוזיאון יחד עם רבים אחרים באותו מבצע התרמה ש"מבקרינו, מן הסתם, יובילו".

   עופר התחייב לתרומה של 20 מיליון דולר, פחות ממחצית מעלותו של הבנין החדש, תמורת קריאת המוזיאון על שמו ועל שם רעייתו אביבה. ההסכם אושר על ידי מועצת המנהלים של מוזיאון תל אביב, על ידי מועצת העיר תל אביב וחיכה לאישור הרשמי של משרד הפנים לשינוי השם (מה שלא הפריע למוזיאון לתלות כבר בשבוע שעבר את השם החדש).

   בצד כל אותם אישורים עורר ההסכם התנגדות חריפה בקרב אנשים המקורבים למוזיאון, תורמים שתרמו למוזיאון ובקרב אנשי ציבור. חלק גדול מהטוענים לא הבין מדוע תרומה שכזו מצריכה את שינוי שמו של המוזיאון כולו ולא רק קריאת שמו של האגף החדש על שם התורם.

   מועצת המוזיאונים של משרד החינוך התכנסה בתחילת השבוע כדי לדון בהשלכות של ההסכם על כלל המוזיאונים בישראל. רעיה יגלום איימה בהוצאת אוסף סיימון ומרי יגלום מהמוזיאון. קרן ריץ', אחת מעשר הקרנות הגדולות במדינה, הודיעה על הקפאת תרומות למוזיאון, חברת מועצת העיר האדריכלית גילה הרץ הגישה ביום ראשון עתירה מנהלית נגד ההסכם בין מוזיאון תל אביב לסמי עופר בטענה, כי אין מדובר כלל בתרומה אלא בעסקה וכי ההליכים שקדמו לאישורה אינם תקניים.