פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   רוסיה תאסור פעילות ארגונים זרים בתחומה

   כך קובע חוק חדש, שאושר בקריאה מקדמית. הנשיא פוטין: ארגונים זרים חותרים תחת האינטרסים שלנו. בעולם מביעים דאגה

   רוסיה עשתה אתמול עוד צעד בדרך לאכיפת שליטה ממשלתית רבה יותר על עמותות צדקה וארגונים פרטיים אחרים, כולל כמה מהארגונים הנודעים בעולם. המהלך נועד להגביל את התמיכה הזרה בפעילות הפוליטית במדינה.

   הניו יורק טיימס דיווח, כי הבית התחתון של הפרלמנט הרוסי אישר באופן מקדמי חקיקה שתחייב עשרות אלפי ארגונים רוסיים להירשם במשרד המשפטים. החקיקה גם תטיל הגבלות על יכולתן לקבל תרומות מגורמים זרים ותאסור על ארגונים זרים לפתוח סניפים ברוסיה.

   הצעת החוק עוד עשויה לעבור שינויים מהותיים, אולם כפי שהיא מנוסחת כעת, היא תחייב ארגונים כמו מכון פורד, גרינפיס או אמנסטי אינטרנשיונל לסגור את משרדיהם ברוסיה ולהירשם כארגונים רוסיים בלבד. אולם החקיקה אינה מפרטת כיצד יוכלו הארגונים לעשות זאת, והיא כוללת כמה הגבלות שיקשו על צעד שכזה.

   חלק מתומכי החוק מגינים עליו ואומרים שמדובר במאמץ להכניס סדר לרישומם של 450 אלף ארגונים פרטיים. אולם אחרים אומרים שהחוק מיועד למנוע מאמצים זרים לתמוך בארגוני אופוזיציה פוליטיים, כמו זו שעלתה לשלטון בעקבות "המהפכה הכתומה" באוקראינה לפני שנה. החקיקה קודמה בעקבות הערות תקיפות של נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, ושל ראש "שירות הביטחון הפדרלי" (הארגון שירש את הק.ג.ב.), לפיהן ארגונים זרים מרבים לחתור תחת האינטרסים של רוסיה. הממשל הרוסי כבר סגר כמה ארגונים אותם הוא מאשים בקיצונות, כמו אגודת הידידות הרוסית-צ'צ'נית.

   "הבה נפתור את הבעיות הפוליטיות הפנימיות של רוסיה בעצמנו", אמר פוטין בקיץ האחרון, בעת שמתח ביקורת על עמותות המעורבות במה שכינה פעילות פוליטית. פוטין עצמו נתון לביקורת זה זמן רב על ריכוז סמכויות בידיו, למרות שהוא מצהיר על מחויבותו לדמוקרטיה. החקיקה הנוכחית גררה ביקורת מחודשת.

   "זהו המגזר האחרון בחברה האזרחית שטרם נפל תחת שליטת הממשלה", אמר אלכסנדר ב. פטרוב, סגן מנהל הסניף הרוסי של Human Rights Watch. מבקרי החוק אומרים שההגבלות יעלו על אלה המוטלות על עמותות לא ממשלתיות ברוב העולם המפותח, כולל כל החברות האחרות בארגון הג'י-8. ניתוח משפטי שביצעו ארגונים נפגעים קובע שהחקיקה המוצעת תשווה את המצב ברוסיה לזה שבטורקמניסטן, ומציין כי אפילו קזחסטן ניסתה להטיל הגבלות דומות, אבל אלה נחסמו בסופו של דבר.

   גורמים בארה"ב הביעו דאגה נוכח החוק החדש. מזכירת המדינה, קונדוליסה רייס, הסתפקה באמירה הדיפלומטית שהנושא נידון בין ארה"ב לרוסיה, בין השאר בשיחות בין הנשיא בוש לפוטין, אולם חברי קונגרס אמריקאים קוראים לנשיא למחות על החוק "באופן הגלוי ביותר שאפשר". הסנאטורים לשעבר ג'ון אדוארדס וג'ק קמפ שמכהנים כמפקחי צוות משימה בנושא מדיניות ארה"ב בנוגע לרוסיה, אומרים שהחוק "יסיג את הפלורליזם לאחור ויגביל את המגע בין תרבויותינו".

   סטיבן סולניק, ראש הסניף הרוסי של מכון פורד, המשקיע ברוסיה כ-10 מיליון דולר בשנה למטרות מלחמה באיידס וקידום חינוך ואמנויות, אומר שמדובר ב"ניסיון שגוי להכניס סדר למגזר העמותות שאינו זקוק לסדר אלא לקידום".