נושאים חמים

חוקרים הסתירו ממצאים על קרינה סלולרית

בהודעה לעיתונות סיפרו כי אין קשר בין קרינת סלולריים לסרטן, אך לא סיפרו שאצל משתמשים ותיקים הסיכון לחלות גדל ב-80%

חדשות מתפרצות לפני כולם הורידו עכשיו הורידו עכשיו להורדת האפליקציה מ-Google Play להורדת אפליקציה מ-AppStore

בסוף אוגוסט פרסמו אמצעי התקשורת ידיעה משמחת: מחקר חדש מצא ששימוש בטלפונים ניידים לא העלה את הסיכון ללקות בסרטן - גם לא בקרב משתמשים ותיקים, שהשתמשו בטלפון הנייד במשך עשר שנים. הידיעה התקבלה כהודעת הרגעה עבור כמעט מיליארד משתמשי הטלפונים הניידים בעולם. אלא שלמחקר היה חלק נוסף, שהושמט מההודעה לעיתונות, ובו ממצאים המוגדרים בפי מומחים כ"נורת אזהרה".

כאן הממצאים היו שונים: התברר שבקרב אנשים שדיברו בטלפון הנייד במשך יותר מעשר שנים, הסיכון לפתח את הגידול היה גדול כמעט פי 2 מאנשים שלא דיברו בטלפון הנייד.

חברות הסלולר לא היו יכולות לדמיין יחסי ציבור טובים יותר: "הסלולרי לא מסרטן", זעקו הכותרות. ראשונה לדווח על המחקר הייתה סוכנות הידיעות "רויטרס" - מקור מידע מרכזי לאלפי כלי תקשורת בעולם. כ-300 כלי תקשורת הזדרזו ופרסמו ידיעות בנוסח דומה. אלא שכל כלי התקשורת, מתברר, התבססו על הודעה לעיתונות שפרסמו החוקרים, ובה תיארו את מחקרם תוך השמטת הממצאים המדאיגים. הסיפור יתפרסם היום בחדשות ערוץ 2.

הממצאים המלאים של המחקר אמנם אינם קובעים חד משמעית שטלפונים ניידים מסוכנים לבריאות: לדברי חוקרים בתחום, השתתפו בו מעט מדי נבדקים כדי לקבוע זאת באופן מובהק, ויש בו חולשות מתודולוגיות שעדיין אינן מאפשרות להסיק מסקנה חד משמעית. עם זאת, הסיפור מעלה את השאלה מדוע ציינו החוקרים בהודעה לעיתונות רק את הממצאים ה"מרגיעים", והאם הדבר קשור לעובדה שהמחקר מומן בחלקו על ידי חברות הסלולר.

הסיפור מתחיל במחקר שנעשה על ידי חוקרים מחמש מדינות בהן שבדיה ובריטניה. זהו חלק ממחקר גדול בשם "אינטר-פון" - הנעשה בשיתוף 15 מדינות (בהן ישראל) ובחסות ארגון הבריאות העולמי, ובודק האם שימוש בטלפונים ניידים מעלה את הסיכון לסרטן. תוצאותיו המלאות צפויות להתפרסם בקרוב. בינתיים, השלימו חוקרים מחלק מהמדינות את עיבוד הנתונים במדינותיהם, והחלו לפרסמם. כך היה גם עם קבוצת חוקרים בריטית המשתתפת במחקר, שבראשה עומד פרופ' אנתוני סוורדלו מהמכון לחקר הסרטן באנגליה.

למעשה, המחקר אפילו לא בדק את הקשר בין שימוש בטלפונים ניידים וסרטן, אלא גידול בשם "נוירומה אקוסטית". זהו גידול לא ממאיר המתפתח בעצב השמע - עצב העובר באזור בראש, שנחשף לקרינה ועלול לגרום להתחרשות. בעשר השנים הראשונות לחשיפה לטלפון הנייד, לא התגלה סיכון מוגבר להתפתחות גידולים. ואולם בקרב אנשים שהחזיקו במכשיר הנייד באותו צד של הראש ודיברו בו יותר מעשר שנים, התגלה סיכון גדול ב-80% להתפתחות הגידולים.

לדברי ד"ר סיגל סדצקי, העומדת בראש הקבוצה הישראלית המשתתפת במחקר של ארגון הבריאות העולמי, מראש לא הייתה צפויה להתגלות עלייה בשכיחות הגידולים בתקופה הקטנה מעשר שנים. "מחקר בן עשר שנים", אומרת ד"ר סדצקי, "אינו מספיק כדי לגלות האם טלפונים ניידים מגבירים את הסיכון ללקות בסרטן. כדי לבדוק את ההשפעה של הטלפונים הסלולריים צריך לבדוק תקופה של עשרים ואף ארבעים שנים.

חברות הטלפוניה מימנו המחקר

בתגובה שמסר פרופ' סוורדלו ל"הארץ" באמצעות אי-מייל, הוסבר כי הממצאים הרומזים לקשר בין שימוש בסלולרי לתחלואה הושמטו כדי לשמור על שפה הנהירה לציבור הרחב. "הודעות לעיתונות הן באופן בלתי נמנע גרסה דחוסה ומפושטת של הדיווח המקורי וכתובות בטרמינולוגיה ובשפה קלות להבנה", כתב. "במאמר ניתנו פרטים מלאים על המחקר ובהודעה לעיתונות צורפה אליו הפניה". ואכן, הסיפור מעלה בעיה המטרידה מדענים רבים, והיא החשש שהציבור לא יפרש כהלכה את משמעות ממצאי המחקר, ואולם לדברי סדצקי, "על המדען לעשות מאמץ נוסף כדי להסביר ממצאים מורכבים ושאינם חד-משמעיים".

המימון שנתנו חברות הסלולר למחקר נעשה תוך הסכמה שהחברות לא יתערבו בשום היבט של המחקר ויעניקו לחוקרים עצמאות מוחלטת בעיצוב המחקר ופירוש ממצאיו. גם אין כל הוכחה שפרופ' סוורדלו ועמיתיו הושפעו בכתיבת ההודעה לעיתונות מכך שהמחקר מומן בחלקו על ידי גופים פרטיים. ואולם הקשר הבעייתי בין חברות פרטיות למחקר אקדמי אינו חדש. בכמה מחקרים שנעשו בעבר, בעיקר כאלה שמומנו על ידי חברות תרופות, נמצא שהסיכוי שניסוי יניב תוצאות המיטיבות עם התרופה גדול יותר כאשר הוא ממומן על ידי חברת התרופות.

"חברות מסחריות נוטות יותר ויותר לקבוע לחוקרים ולברור מה לפרסם בציבור", אומר ד"ר ג'רמי בנשטיין, סמנכ"ל מרכז השל לחשיבה סביבתית. "אסור לתת לחברות החשודות בזיהום ובסיכון בריאות הציבור להיות מעורבות במחקרים עצמם. ישנן כבר עדויות למכביר להשתלטות של אינטרסים מסחריים על מחקרים אקדמיים".

תגובת רויטרס לא התקבלה עד לסגירת הגליון.