פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   הפסיכיאטר הראשי טס במימון חברת תרופות

   ד"ר אלכס גרינשפון, נסע לארה"ב במימון ענקית התרופות "אלי לילי", בלי אישור הנהלת ממשרד הבריאות, כמתחייב בחוק

   ראש שירותי בריאות הנפש במשרד הבריאות, ד"ר אלכס גרינשפון, נסע במימון ענקית התרופות האמריקאית אלי לילי לכנס של איגוד הפסיכיאטרים האמריקאי בארה"ב.

   המימון, המוערך בכ-3,000 דולר, ניתן לגרישנפון באמצעות איגוד הפסיכיאטרים בהסתדרות הרפואית, בלי שהוא ביקש וקיבל אישור לנסיעה מהנהלת משרד הבריאות, כמתחייב בחוק.

   ל-TheMarker נודע כי ד"ר גרינשפון אף לא גילה את דבר נסיעתו במימון אלי לילי להנהלת משרד הבריאות. עקב כך מסר המשרד, בשמו של שר הבריאות, מידע מטעה לעמותת אומ"ץ למען מינהל תקין, ולפיו ד"ר גרינשפון "לא נוסע לכנס" בארה"ב. המכתב נכתב בעקבות דרישת העמותה למנוע את נסיעתו "המנוגדת לכללי אתיקה בסיסיים".

   ההחלטה התקבלה בישיבה טלפונית

   תחילת הפרשה במרץ השנה, אז פנתה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' אבי ישראלי, חברת טבע, שהיא חברת התרופות הגדולה בישראל ומיצרניות התרופות הגנריות הגדולה בעולם, וביקשה ממנו לאשר לה לממן לשלושה פסיכיאטרים במערכת הממשלתית נסיעה לכנס באטלנטה.

   בעקבות זאת החליט פרופ' ישראלי לערוך הגרלה חסרת תקדים בקרב 25 פסיכיאטרים בכירים במערכת הממשלתית, בהם ד"ר גרינשפון, פסיכיאטרים מחוזיים, מנהלי בתי חולים פסיכיאטריים ממשלתיים וסגניהם. ההגרלה עוררה ביקורת נוקבת במערכת הבריאות, אך התקיימה לבסוף. בגורל עלו ד"ר עוזי שי, פסיכיאטר מחוז תל אביב במשרד הבריאות, ד"ר מיכאל שלמון, סגן מנהל בית החולים הפסיכיאטרי הממשלתי איתנים בירושלים ופרופ' זאב קפלן, מנהל בית החולים הפסיכיאטרי הממשלתי בבאר שבע.

   לאחר ההגרלה פנתה חברת אלי לילי ליו"ר איגוד הפסיכיאטרים, פרופ' צבי זמישלני, מנהל בית החולים הפסיכיאטרי גהה בפתח תקוה וביקשה שהאיגוד יאשר לאחד מחבריו לנסוע במימונה לכנס שייערך באטלנטה.

   את ההחלטה לשלוח דווקא את ד"ר גרינשפון קיבלה "ועדת ההשתלמויות" של האיגוד ב"ישיבה טלפונית" במרץ השנה. כל חברי הוועדה עובדים במערכת הפסיכיאטרית הממשלתית תחת פיקוחו ואחריותו של ד"ר גרינשפון, שגם יכול להשפיע על קידומם: פרופ' אבי בלייך, מנהל בית החולים הפסיכיאטרי הממשלתי בפרדסיה (יו"ר הוועדה), ד"ר צביקה קירש, מנהל מחלקה בבית החולים הפסיכיאטרי הממשלתי בטירת הכרמל וד"ר שמואל הירשמן, מנהל מחלקה בבית החולים הפסיכיאטרי בשער מנשה שבאזור חדרה.

   ב-27 במרץ כתב פרופ' בלייך לפרופ' זמישלני כי הוועדה ממליצה לשלוח את ד"ר גרינשפון לאטלנטה במימון אלי לילי "על רקע המעורבות הרבה של גרינשפון בקידום הרפורמה לשירותי בריאות הנפש, שהיא מהיעדים המרכזיים לקידום של האיגוד הפסיכיאטרי. בכנס יוכל גרינשפון להתעדכן בהיבטים הארגוניים והמקצועיים הרלבנטיים לרפורמה".

   ב-17 במאי, כחודש וחצי לאחר שהאיגוד הפסיכיאטרי הכשיר את הנסיעה של ד"ר גרינשפון במימון חברת אלי לילי, פנה אליעזר ולטמן, מנכ"ל עמותת אומ"ץ, לשר הבריאות דני נוה ודרש ממנו למנוע את הנסיעה לאטלנטה במימון חברות תרופות של ד"ר גרינשפון, ד"ר שי, פסיכיאטר מחוז תל אביב ופרופ' קפלן, מנהל בית החולים הפסיכיאטרי בבאר שבע. ולטמן ציין בפני נוה כי "בשעתו עוררו יחסי הגומלין בין חברות מסחריות בתחום הרפואי לרופאים בבתי החולים ביקורת נוקבת והוחלט לנקוט בצעדים למניעת תופעה פסולה זו".

   ב-19 במאי השיב לעמותה בשמו של שר הבריאות עו"ד יואל ליפשיץ, מבכירי הלשכה המשפטית במשרד הבריאות. ליפשיץ כתב כי ד"ר גרינשפון "לא נוסע לכנס" וכי נסיעתם של הפסיכיאטרים האחרים אושרה כמתחייב על ידי הלשכה המשפטית במשרד הבריאות והוועדה להתקשרויות עם חברות מסחריות. עוד כתב ליפשיץ: "לא מצאנו כל פסול בתהליך אישור הנסיעה ולא מצאנו כי היא נוגדת את הוראות התקשי"ר, או את הוראות מבקר המדינה".

   בכיר במשרד הבריאות: על גרינשפון להתפטר

   בעקבות פניית TheMarker השבוע מסר משרד הבריאות: "נסיעתו של ד"ר גרינשפון במימון חברת התרופות באמצעות האיגוד נודעה להנהלת משרד הבריאות רק מפניית העיתון, והנושא ייבדק על ידי הגורמים המוסמכים במשרד ויטופל". משרד הבריאות התבקש להעביר גם את עמדתם החוקית, ציבורית ומוסרית לגבי העניין של שר הבריאות, מנכ"ל המשרד והיועצת המשפטית, אבל המשרד סירב בתוקף לעשות זאת.

   ל-TheMarker נודע כי השבוע הודיע ד"ר גרינשפון להנהלת משרד הבריאות כי ביקש ימי חופשה לצורך הנסיעה לאטלנטה וכי קיבל אישור לנסיעה מהאיגוד המקצועי שהוא חבר בו. אבל בהנהלת המשרד אומרים כי בשל מעמדו הבכיר במערכת הבריאות בישראל היתה מוטלת עליו חובה חוקית, מינהלית וציבורית לבקש את אישור המשרד לנסיעה שאינה ממומנת מכיסו הפרטי אלא על ידי חברת תרופות אשר מובן מאליו כי יש לה אינטרסים כלכליים מובהקים בשוק התרופות בישראל, ובכלל זה מכירת תרופות פסיכיאטריות דוגמת תרופת הפרוזק שפותחה על ידה.

   בכיר במשרד הבריאות אמר אתמול: "גרינשפון נסע מאחורי הגב של כולם בניגוד לחוות דעת של הלשכה המשפטית, בניגוד לעמדת המשרד ובניגוד להוראות התקשי"ר שמחייבות אישור לנסיעה כזו. זו שערוריה ציבורית". בכיר אחר הוסיף כי עניין חמור נוסף הוא שאת האישור לנסיעה נתנו לד"ר גרינשפון רופאים הכפופים לו במערכת הפסיכיאטרית הממשלתית, שהקידום שלהם תלוי בו והוא אמור לפקח על תפקודם. בכיר נוסף בהנהלת המשרד אמר אתמול: "זה דבר חמור מאוד. אם גרינשפון היה ישר עם עצמו הוא היה צריך להתפטר מתפקידו לאלתר בנסיבות האלה, ואם הוא לא יעשה זאת הנהלת המשרד צריכה לבקש לערוך חקירה יסודית בנציבות שירות המדינה". לדברי הבכיר, "גם עצם ההחלטה של מנכ"ל המשרד על עריכת ההגרלה שהזוכים בה יקבלו מימון של חברת טבע לנסיעה לאטלנטה מעוררת שאלות קשות על המשרד. מדוע מלכתחילה אישר המשרד נסיעה במימון טבע, גם אם על ידי הגרלה, לפסיכיאטרים בכירים שיש להם סמכות לקבוע ולהשפיע על תקציבים והחלטות של רכש תרופות?"

   ל-TheMarker נודע כי מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' ישראלי, דרש השבוע מד"ר גרינשפון להשיב את עלות הנסיעה לחברת התרופות, אבל עד עתה סירב גרינשפון להיענות לדרישה.

   בספטמבר פירסמה נציבות שירות המדינה כי רופאים השוהים בכנסים במימון חברות תרופות עשויים להיות מוגדרים כעוברים עבירה פלילית על חוק המתנות, שקובע כי נאסר על עובדים אלה לקבל מתנות וטובות הנאה מחברות מסחריות הקשורות לעבודתם.

   בתגובה לדברים מסר ד"ר גרינשפון כי העביר את תגובתו לפרשה להנהלת המשרד, וסירב להוסיף מעבר לכך.