פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   הגדר תנתק 55 אלף תושבי מזרח ירושלים מהעיר; 3,655 ילדים יוסעו לבתי"ס מעבר לגדר

   אולמרט בישיבת הממשלה: נצטרך לארגן הסעות לבתי הספר; השר רמון: יש להשאיר את 12 המעברים בגדר "עוטף ירושלים" פתוחים תמיד, למעט בעתות חירום; הממשלה תעודד הקמת בתי ספר, בתי חולים וסניפי דואר מעבר לגדר

   גדר "עוטף ירושלים" תנתק מהעיר 55 אלף פלשתינאים תושבי מזרח ירושלים, בהם תושבי השכונות שועפת ועקב - כך התברר היום (ראשון) בישיבת הממשלה, שדנה בהאצת העבודות להשלמת הגדר.

   שר הבריאות, דני נווה, אמר שהמגמה היא לפתח סידורי מעבר נוחים ל- 55 אלף התושבים, כדי שיוכלו ללא עיכובים לקבל שירותי בריאות בצד השני של הגדר. ממלא מקום ראש הממשלה, השר אהוד אולמרט, אמר כי מחוץ לגדר יישארו גם 3,655 תלמידי ילדים, "שנצטרך להתארגן כדי לספק להם הסעות יומיומיות לבתי הספר שלהם".

   בדיון נמסר כי יהיו 12 מעברים ב"עוטף ירושלים", וכי יוקמו בתי ספר, סניפי דואר וסניפים של המוסד לביטוח לאומי בצדה השני של הגדר, כדי להקל על האוכלוסיה שתישאר מחוץ לגדר.

   השר חיים רמון אמר, כי השערים והפתחים בגדר "עוטף ירושלים" צריכים להישאר פתוחים, ולהיסגר רק בעתות חירום. לדבריו, יש לפתח את השירותים, כדי שרמת השירותים משני צדי הגדר תהיה זהה.

   סגן שר הבינוי, אברהם רביץ, אמר כי "השאיפה היא שהשינויים יהיו בלתי מורגשים, כך שהשארתם של כמה רבבות פלשתינאים מחוץ לגדר לא תגרום להם הרגשה של ניתוק וחוסר יכולת לתפקד.

   בדיון גם נמסר, כי יוקצו תקציבים מיוחדים לעיריית ירושלים לצורך מתן שירותים ראויים לערביי מזרח ירושלים שיישארו מחוץ לגדר. משרדי הממשלה הקשורים להקמת הגדר התבקשו להציג עד ל- 1 בספטמבר פתרונות לזירוז העבודות, תוך שמירה על הביטחון ועל זכויות התושבים שעלולים להיפגע מהקמת הגדר.

   לממשלה הוצגה התוכנית לטיפול ב"מרקם החיים" של האוכלוסייה הפלשתינית בירושלים, שתיפגע מהקמת גדר ההפרדה. לפי התוכנית, תקים עיריית ירושלים "מינהל קהילתי עוטף ירושלים" שיטפל בשכונות הערביות שייוותרו מחוץ לגדר. לפי התוכנית, תעודד הממשלה את בתי החולים במזרח ירושלים לפתוח שלוחות מעבר לגדר.