פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   הממשלה תאשר פיצוי נפגעי הגדר בעוטף י-ם

   לפי התוכנית שתאושר היום, יוקם מינהל קהילתי שיטפל בשכונות הערביות שיוותרו מחוץ לגדר. הקבינט ידון במעמד השטחים שיפונו בגדה

   הממשלה תאשר היום את התוכנית לטיפול ב"מרקם החיים" של האוכלוסייה הפלסטינית בירושלים, שתיפגע מהקמת גדר ההפרדה. לפי התוכנית, תקים עיריית ירושלים "מינהל קהילתי עוטף ירושלים" שיטפל בשכונות הערביות שייוותרו מחוץ לגדר. משרדי הממשלה ידאגו להקלות במעבר הגדר, להסעת תלמידים משני עבריה, ולנהלים למתן שירות רפואי והומניטרי.

   לפי הצעת התוכנית, הממשלה תעודד את בתי החולים במזרח ירושלים לפתוח שלוחות מעבר לגדר. ממלא מקום ראש הממשלה, אהוד אולמרט, שעמד בראש הוועדה לטיפול בפלסטינים הירושלמים, ירכז את ביצוע ההחלטות.

   הקבינט המדיני-ביטחוני יתכנס מחרתיים כדי לדון בתיאום האזרחי והכלכלי של תוכנית ההתנתקות עם הרשות הפלסטינית, ובשורת סוגיות עקרוניות המחייבות החלטה לפני הנסיגה מרצועת עזה וצפון השומרון.

   בין השאר, הקבינט יקבל החלטה בנוגע למעמדם המשפטי של השטחים שיפונו בצפון הגדה המערבית. ראש הממשלה, אריאל שרון, מתנגד למסירתם לאחריות פלסטינית. לשרים יוצג קו התיחום המדויק של רצועת עזה, כפי שנקבע בהסכמי אוסלו, והקבינט יודיע כי זה קו הנסיגה וכי הוא דוחה את התביעות הפלשתיניות לקבלת שטחים נוספים מצפון לרצועה.

   שאלה אחרת שתובא להכרעה היא מעמדו הפורמלי של הממשל הצבאי הישראלי ברצועת עזה, ואם יפורק לאחר הנסיגה. מכך תיגזר ההחלטה אם מתאם הפעולות בשטחים ימשיך להיות אחראי למגע עם הפלסטינים בעזה.

   כמו כן, השרים ישמעו על שיחות התיאום ועל ההבנות שהושגו עם הפלסטינים בכמה תחומים: מעבר אנשים וסחורות מעזה לגדה לאחר ההתנתקות, הובלת סחורות במשאיות (וביטול נוהג "גב אל גב" שמעכב ומקשה את הסחר הפלסטיני), ההכנות לבניית נמל ברצועה ושאלת עתידה של "מעטפת המכס" המשותפת. הבנק העולמי הציע שגורם בינלאומי יפקח על גביית המכס בכניסה ממצרים לרצועה. ייתכן כי ייערך דיון בגורל הבתים והחממות של ההתנחלויות שיפונו.