פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   תושבי נען חוסמים כניסה לבסיס חיל קשר באזור

   תושבי הקיבוץ ויישובים סמוכים, המוחים נגד חוות האנטנות בבסיס שפולטת קרינה חריגה, משביתים את הלימודים זה שלושה ימים

   תושבי קיבוץ נען ליד רחובות ויישובים נוספים באזור חוסמים החל משעות הבוקר את הכניסה לבסיס חיל הקשר הסמוך, במחאה על חוות האנטנות הממוקמת בו, ושלטענתם פולטות קרינה שפוגעת בהם.

   במחאה מושבתים גם הלימודים בקיבוץ. זה היום השלישי שכ-300 תלמידים בבית הספר היסודי "גני הלל" שבקיבוץ אינם לומדים. מטה המאבק של יישובי הסביבה ימשיך את ההשבתה עד להודעה חדשה וזאת משום שמשרד הביטחון אינו ממהר להורות על סילוק האנטנות של חיל הקשר, הממוקמות במרחק קצר מהיישוב.

   אנשי המטה חוששים כי קרינת האנטנות היא הסיבה למקרים הרבים של מחלת הסרטן בנען ובסביבתה בשנים האחרונות. לדברי אחד מראשי המטה, אלי קולודנר, לא מדובר ב"השבתה" אלא ב"חינוך הוגן והגון לילדינו, חינוך שהמדינה לא נותנת להם".

   וטרינר מנען נחשף לאחת התופעות המוזרות שגרמו לתושבים להתחיל לחשוש מהאנטנות הגבוהות - הוא גילה שבכל פעם מחדש מכשיר האולטרסאונד, שאיתו הוא בודק את הסוסים, משתבש.

   בדיונים בין מטה המאבק למשרד הביטחון הוחלט להזמין חוות דעת חיצונית של גורם בלתי תלוי, שתבדוק אם אכן ישנו קשר סיבתי בין מקרי הסרטן לרמת הקרינה שפולטות האנטנות. לתפקיד נבחר פרופ' אליהו ריכטר מהאוניברסיטה העברית, וממצאי הבדיקה שלו הכניסו את תושבי הסביבה ללחץ: נמצא כי יש חריגה מהרמה המותרת בקרינה הנפלטת מהאנטנות הסמוכות לנען.

   לפני כחודש סוכם בין הצדדים כי יגובשו הצעות לפתרון הבעיה, לרבות בחינת אפשרות העברת האנטנה של גלי צה"ל מאתר זה לאתר חלופי. עד להעברת האנטנה, הנחה משרד הביטחון להנמיך בכמחצית את עוצמת השידור שלה.

   במשרד הביטחון אמרו אתמול בתגובה לטענות התושבים על העיכוב בסילוק האנטנות: "המשרד בוחן את הסוגיה לעומק וברצינות המתחייבת ואין בטענות על השתהות כל שחר. כחלק מעבודה המטה שנעשית בעניין, הוחלט זה מכבר להוריד בכמחצית את עוצמת אחת האנטנות במקום. הבדיקה שנעשית בשלבי סיום ואז נודיע על הממצאים לצדדים המעורבים".