פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   שריפה כילתה שני שליש משמורה בעין גדי

   כ-300 דונם של חורש טבעי בשמורת נחל דוד עלו באש. המשטרה: מנהל השמורה מנע מעובדיו לפנות את המקום. 200 דונם של קוצים ועצי אלון נשרפו סמוך לשמורת יהודיה שברמת הגולן

   כשני שלישים משטח שמורת נחל דוד בעין גדי עלו באש בשריפה גדולה שפרצה אחר הצהריים במקום. האש התפשטה לאורך כל תוואי ערוץ הנחל עד שעלה בידי כוחות הכיבוי להשתלט עליה. כ-300 דונם של חורש טבעי עלו באש. כמה מטיילים שהיו במקום חולצו בידי יחידות החילוץ עין גדי. לדברי התושבים בקיבוץ עין גדי מדובר באחת השריפות הגדולות ביותר שזכורות באזור. אנשי הקיבוץ דיווחו כי עשן כבד כיסה את הקיבוץ.

   לטענת המשטרה, מנע מנהל השמורה מעובדיו לפנות את השמורה ואף הנחה אותם שלא להישמע להוראות השוטרים, למרות שהובהר לו כי בנסיבות הקיימת קיימת סכנה לחייהם. לאחר דין ודברים נאותו מנהל השמורה ועובדיו לצאת מהשמורה ולאפשר עבודה סדירה של כוחות הכיבוי והמשטרה.

   גלעד גבאי, סגן מנהל מחוז דרום ברשות הטבע והגנים, אמר כי האזור שנפגע הוא שטח קריטי לצמחייה ולבעלי החיים באזור. לדבריו, שנים ארוכות יחלפו עד תיקון הנזק שנגרם.

   למקום הוזעקו שני מטוסים של רשות שמורות הטבע כדי לסייע לכבאים. לא ידועה הסיבה לשריפה, אולם לפי הערכה ראשונית, לשריפה גרמה רשלנות של מטיילים. בעבר כבר פרצו במקום שריפות עקב רשלנות המטיילים בנחל.

   200 דונם של שדות קוצים ועצי אלון נשרפו סמוך לשמורת יהודיה שברמת הגולן. השריפה כובתה בידי כבאים, בסיוע מטוסי כיבוי. כוחות כיבוי גדולים הוזעקו למקום, מחשש שהשריפה תפגע בשמורה, אך הדבר נמנע. משירותי הכבאות נמסר, כי קיים חשד שהאש הוצתה בזדון. כביש 87 מצומת קצביה לצומת יהודיה נסגר לתנועה לזמן מה בשני הכיוונים. שריפה נוספת, שפרצה בין כורזים לצומת עמיעד שבאזור הכנרת, כובתה אף היא.