נושאים חמים

שרון: ישראל לא שוקלת מתקפה על איראן

בראיון לרשת "פוקס" אמר ראש הממשלה כי אין זה מתפקידה של ישראל לתת פתרון לבעיה האיראנית, הנוגעת לעולם כולו

חדשות מתפרצות לפני כולם הורידו עכשיו הורידו עכשיו להורדת האפליקציה מ-Google Play להורדת אפליקציה מ-AppStore

ראש הממשלה, אריאל שרון, אמר אמש בוושינגטון כי ישראל אינה חושבת על תקיפה של איראן. בראיון לרשת הטלוויזיה פוקס אמר ראש הממשלה: "אני שומע מפעם לפעם כי אנחנו מתכוונים לתקוף את איראן, אבל אנחנו לא חושבים על זה". שרון הדגיש כי אין זה מתפקידה של ישראל לתת את הפתרון לבעיה האיראנית, הנוגעת לעולם כולו.

שרון ייחד חלק ניכר מפגישותיו בארה"ב לסוגיה האיראנית, והעלה זאת בפגישותיו עם נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, ועם סגן הנשיא דיק צ'ייני, המחזיק את תיק איראן בממשל. צ'ייני הזהיר לפני כשלושה חודשים, כי ישראל "בהחלט עלולה" לתקוף את איראן "מבלי שתתבקש", ולהותיר לשאר העולם "לדאוג לניקוי הבלגאן הדיפלומטי".

בביקורו בארה"ב הציג שרון לבוש את הערכת המודיעין המעודכנת של ישראל על תוכנית הגרעין של איראן, וקרא לבוש להגביר את המאמצים הדיפלומטיים לבלימתה. מקור בפמליית שרון אמר, כי "איראן רגישה ללחץ, ואפשר עדיין להשפיע עליה". המזכיר הצבאי של ראש הממשלה, האלוף יואב גלנט, הראה לבוש תצלומי לוויין של אתרי גרעין באיראן, שתיעדו את התפתחותם והרחבתם מאז 2002. ואולם, מקורות בממשל אמרו לעיתון "ניו יורק טיימס", כי בוש לא התרשם מהעדויות שהוצגו לו, וכי המידע שמסר שרון לא החריד אותו ואף לא חידש לו.

לפי ההערכה הישראלית, איראן מנצלת את הקיפאון הדיפלומטי שנוצר סביב תוכנית הגרעין שלה, כדי להמשיך בפיתוח מרכיבים שונים שיקרבו אותה להשגת נשק גרעיני. ככל הידוע, איראן עומדת בהבטחתה למדינות "השלישייה האירופית" (בריטניה, גרמניה וצרפת) להשעות את העשרת האורניום במתקני הצנטריפוגות שבנתה. ואולם בישראל סבורים, שהאיראנים נמנעים מההעשרה בגלל קשיים טכנולוגיים. "חסרים להם עדיין כמה מרכיבים, אבל הם נמצאים במרחק קטן מהשגת היכולת המלאה לייצר אורניום מועשר", אמר מקור בפמליית שרון. בינתיים ממשיכים האיראנים בפיתוח חלקים אחרים של הפרויקט הגרעיני, שאינם נכללים בהבטחתה לאירופים.

העמדה הישראלית, ששרון הציג לבוש, היא שהסטטוס-קוו הנוכחי מסוכן ומאפשר לאיראנים להמשיך בדרכם לפצצה הגרעינית. בישראל חוששים, שהאירופים יסתפקו בהשעיה הזמנית ויימנעו מללחוץ על איראן שתפסיק לחלוטין את הפרויקט. איראן עשויה להתקדם בשקט אל סף העשרת האורניום, ואז לחולל משבר בינלאומי, לסגת מהסכמתה הקודמת עם האירופים, ולהתחיל בייצור מזורז של החומר הבקיע לנשק הגרעיני.

שרון ביקש, שארה"ב תלחץ על האירופים להעביר את התיק האיראני למועצת הביטחון של האו"ם, שתוכל להטיל סנקציות על טהרן. ישראל רוצה שארה"ב ואירופה יקבעו לוח זמנים ברור להפסקת הפרויקט האיראני, ייערכו כבר עתה לטיפול במשבר שייווצר, ויחריפו את הלחצים על איראן.