פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   הנוער הדתי תורם לקהילה - החילוני רוקד

   כך עולה ממחקר חדש. 17.4% מן הדתיים שהשתתפו במחקר הגדירו את הפנאי כ"זמן לתרום", לעומת 4% מן החילונים

   כשהרב שלמה חדד מצפת מכין בני מצווה ממשפחות חילוניות להפטרה שלהם, הוא נאלץ להתמודד לעתים עם תשומת הלב שמפנים הנערים לטלפון הנייד שלהם - לעתים לשני הטלפונים הניידים שבידיהם. נושאי השיחה שמעסיקים אותם הם מקומות הבילוי בהם ייפגשו בערב או בסוף השבוע, תוכניות טלוויזיה או אתרים חדשים באינטרנט.

   פעילויות הפנאי של שירה בוחניק, בת 16.5 מצפת, שונות. ערבים רבים היא הולכת לסניף "בני עקיבא" בעיר. תנועת הנוער מהווה עבורה חלק מרכזי בשעות הפנאי. היא וחבריה לסניף מקדישים שעות רבות בפעילות קהילתית והתנדבותית בבית החולים ובתי אבות. סרט בקולנוע הוא בילוי נדיר עבורה.

   הבדלים האלה בין פעילות הפנאי של בני נוער דתיים לחילוניים נראים גם בתוצאות מחקר שערכה דקלה יוגב, סטודנטית לתואר שני בחינוך באוניברסיטת ת"א, ושהוצגו בכנס השנתי של אגודת הסוציולוגים הישראלית שהתקיים לאחרונה במכללה האקדמית תל-חי. המחקר העלה, כי "מושג ה'פנאי' בחברה הדתית שונה לחלוטין מאשר אצל החילונים" - כך על פי ד"ר זאב גרינברג, סוציולוג מהמכללה האקדמית תל-חי. "שעות הפנאי בקרב הנוער הדתי מובנות באורח החיים ומיועדות ללמידה אישית, קבוצתית ולעשייה למען החברה", הוסיף.

   המחקר השווה בין הרגלי הפנאי של הנוער החילוני והדתי וכלל 97 בני נוער בגילאים 18-14. ראשית בדק המחקר כיצד כל אחת מהקבוצות מגדירה "פנאי" ומהם המניעים לפנאי. מן המחקר עולה כי 15.2% מן הדתיים מגדירים את הפנאי כ"הנאה תמידית" לעומת 25.5% מן החילונים. 17.4% מן הדתיים הגדירו את הפנאי כ"זמן לתרום" לעומת 4% מן החילונים. 37.3% מן החילונים מגדירים את הפנאי כ"התפתחות אישית" לעומת 23.9% מן הדתיים. 37.2% מן החילונים מגדירים את הפנאי כזמן לבילוי עם בני המין השני לעומת 10.9% מן הדתיים. 37.3% מן החילונים מגדירים את הפנאי כיציאה מן השגרה לעומת 56.6% מן הדתיים.

   החילונים הולכים יותר לחוגים

   באשר להרגלי הפנאי, נמצא כי 58.8% מן החילונים מבקרים לפחות פעם בחודש בקולנוע לעומת 13% בלבד מן הדתיים. 27.4% מן החילונים מבקרים לפחות פעם בחודש בפאב לעומת 4.4% מהדתיים. גם לגבי ביקור בדיסקוטק - 25.5% מול 4.4% בהתאמה. באשר להשתתפות בחוגים, אחוז הדתיים הוא כמחצית (23.9%) ממספר החילונים (47%) המשתתפים בחוגים. באשר להשתתפות בתנועת נוער לפחות פעם בחודש, אחוז הדתיים הוא יותר מפי ארבעה (84.8%) לעומת החילונים (17.6% בלבד).

   גם בתדירות ההשתתפות בטיולים מספר הדתיים המטיילים לפחות פעם בחודש הוא פי שלושה לערך (47.8%) לעומת החילונים (15.8%). באשר להקדשת זמן לפנאי, נראה כי אחוז החילונים המקדישים לפחות שלוש שעות להאזנה למוסיקה ביום (60%) כמעט כפול מהדתיים העושים כן (37%).

   לדברי יוגב, "אצל בני הנוער הדתיים המסגרות הן קהילתיות. בכלל, הפנאי הוא מעין המשך של הלימודים, הקהילה והמשפחה. אצל החילונים הפנאי הוא יותר יציאה מהמסגרות". ד"ר גרינברג אומר, כי "הממצאים בקרב האוכלוסייה הדתית מלמדים על המשמעות של הקהילה, כבסיס תפקודי ולמשמעות חבריה כמקור לעוצמת הקהילה. התרומה לקהילה, אם כך, נחשבת לערך עליון בקרב הדתיים ולכן ניתן משקל רב - כבר מגיל צעיר - לחינוך, חיקוי וציפייה שהאדם יתרום למען הקהילה. מבחינת האוכלוסייה החילונית, הממצאים מלמדים על מאפייני התרבות האורבאנית: אין תרבות פנאי אחידה, הבילוי הוא בילוי בודד או בקבוצות קטנות והדגש על פורקן אישי והתנסויות חברתיות חדשות בעיקר עם המין השני".