פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   בביטוח הלאומי מחפשים מלשינים

   קמפיין חדש קורא לציבור להלשין על מי שמרמה את הביטוח הלאומי. ארגונים חברתיים: במקום לאכוף חוקי עבודה מחפשים רמאים

   היחידה לפשיעה כלכלית החלה בסוף השבוע במסע פרסום, שמטרתו לעודד את הציבור למסור מידע על אנשים שמרמים את הביטוח הלאומי או רשויות אחרות. תוכן תשדיר הרדיו כבר מעורר מחאה בארגונים החברתיים.

   בתשדיר נאמר: "בכל יום אנשים רבים בישראל מזייפים מסמכים, תלושי משכורת, ומוסרים תצהירים כוזבים למוסד לביטוח לאומי. התוצאה: פגיעה ניכרת בקופה הציבורית ובסופו של דבר בכיס של כל אחד מאתנו. היחידה למאבק בפשיעה כלכלית מתחייבת לפעול בעזרתכם למיגור התופעה".

   היחידה, שהוקמה בשנה שעברה על פי החלטת ממשלה ביוזמת משרד האוצר, נועדה לחשוף מעשי מרמה נגד הביטוח הלאומי. בנוסף, הוטל עליה להיאבק בפשיעה בתחום המקרקעין, כמו חקלאים שהופכים קרקע המיועדת לחקלאות לשטחי מסחר, או קבלנים שגונבים חול. בקרוב היחידה תחל לפעול גם נגד מרמה במשק הדלק והגז.

   פעולתה של היחידה מתבססת על הנחת יסוד שלפיה מעשי מרמה הפכו לנורמה. מאז שהחלה לפעול ב-1 ביוני השנה היא חשפה שתי רשתות שזייפו תלושי שכר בעבור תובעי דמי אבטלה וקצבאות אחרות מהביטוח הלאומי, סיוע ממשרד השיכון או הקלות מרשויות ההוצאה לפועל. עד כה נפתחו כ-600 תיקים והוגשו 350 כתבי אישום.

   היקפם הממוצע של תיקי המרמה שנפתחו הוא 50 אלף שקלים. כ-180 מהתיקים נפתחו בנצרת, וכבר ביום הראשון לדיון בבית המשפט הודו באשמה 80 בני אדם. בחלק מהמקרים הגיעה המשטרה לעסקת טיעון עם חשודים שהסכימו להחזיר חובם לביטוח הלאומי, והוטל עליהם קנס בסכום של מחצית סכום החוב. באחרונה נחשפו גם מכונים שלימדו אנשים כיצד לרמות את הביטוח הלאומי בהגשת תביעות לקצבאות שונות.

   "הקמפיין מאוד צורם", אמר בתגובה עו"ד גלעד קריב, רב בתנועה הרפורמית ופעיל בארגונים חברתיים. "הוא מעיד על סדרי עדיפות עקומים של הממשלה, שמעדיפה להשקיע בכוח משטרה נגד רמאים, במקום לאכוף חוקי העבודה כדי שאנשים יוכלו להשתכר בכבוד".

   המשנה למנכ"ל עמותת "ידיד", רן מלמד, אמר: "כרגיל ממשיכים להציג את מקבלי הקצבאות כרמאים. את המשטרה יש לכוון למעסיקים ובעלי הון שמעלימים מס, לא מעבירים ניכויים למס הכנסה וביטוח לאומי, ולא משלמים שכר מינימום". ידיד פונה ליועץ המשפטי לממשלה לבדוק אם אין בתשדיר "הסתה ופגיעה בציבור גדול".