פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   איש המבצעים המיוחדים

   במשך שנים הוא פיתח טכנולוגיות למבצעים מיוחדים. ב-2004 הוא הקים סטארט אפ, שפיתח מערכת תקשורת לכוחות ההצלה בזמני חירום. האם השוק ייאמץ את עוזי חנוני?

   כאשר התמוטטו מגדלי התאומים בספטמבר 2001, תוהו ובוהו פגע גם בכוחות ההצלה של ניו יורק - עקב נפילת קווי התקשורת. "הכבאים בקומה העליונה לא יכלו לתקשר עם הפיקוד ב'גראונד זירו'. התקשורת שכן עברה זרמה לכיוון המפקדה ונוצר צוואר בקבוק. הכוחות השתמשו בכלי תקשורת שונים ולא יכלו לדבר ביניהם", מתאר עוזי חנוני את תמונת המצב הטראומטית ההיא. חנוני, תוך שימוש בניסיונו בפיתוח מערכות תקשורת עבור עולם הצללים של המודיעין הישראלי, רוצה לוודא שמצב זה לא יחזור על עצמו. "אבל גם מאז שום דבר לא ממש השתנה. ראינו את זה גם באסון הצונאמי האחרון או בפיגועים ההמוניים באירופה", הוא מוסיף בתסכול.

   שנים לפני שהאפר והאבק שקעו על רחובות מנהטן, חלם חנוני על מערכות תקשורת שיתפקדו ללא קושי במצבי חירום קטסטרופליים. כאלה שיאפשרו תקשורת בין כוחות ההצלה השונים: "הכבאים, השוטרים, הצבא והרפואה יוכלו לתקשר ביניהם לאורך כל שדרות הפיקוד", הוא אומר בעיניים נוצצות.

   ב-2004 הקים חנוני את הסטארט-אפ מקסטק נטוורקס, שפיתחה מערכות תקשורת אשר יפעלו תחת התנאים הקשים ביותר. מערכת סביון שפיתחה החברה מבוססת על טכנולוגיית שידור רדיו אשר עושה שימוש בטכנולוגיית P2P, שהופכת כל יחידת קליטה גם ליחידת ממסר. המערכת עושה שימוש ברשת רדיו אלחוטית המכסה שטחים גיאוגרפיים גדולים באמצעות שימוש בכל כבאי, שוטר או חובש כתחנת ממסר.

   "חברות רבות מאפשרות טופולוגיית רשת. אנו מתמחים בניתוב שידורים במהירות. עבור כל לחיצה על מתג הדיבור אנו בוחרים את המסלול האופטימלי ואורגים את רשת התקשורת בזמן אמת", אומר חנוני. "אנו יוצרים תא וירטואלי שבתוכו יכולה כל יחידה להפוך, במקרה הצורך, לתחנת ממסר המשדרת מידע למספר עצום של משתמשים. המערכת מתבססת על טכנולוגיית רדיו ולא על רשתות סלולריות, אשר נוטות לקרוס בתרחישי אסון. אך המערכת מאפשרת ממשק עם כל טכנולוגיות האלחוט: Wi-Fi ,WiMax ,Bluetooth ו-UWB".

   למשדרים-מקלטים דרישות כוח נמוכות ותוחלת חיים ארוכה המאפשרת פעילות של יותר מ-24 שעות ללא צורך בטעינה. המכשירים הללו גם יודעים לעשות שימוש בטרמינלים הלווייניים של חברת טלספאציו האיטלקית, על מנת להגדיל את יכולת התקשורת שלהם. כל אחד מהמכשירים יכולים לשמש כשער אל מחוץ לרשת, תוך שימוש בטרמינל לווייני או רדיו טקטי סטנדרטי. הרשת גם לא זקוקה לתשתית קיימת.

   מוקשים באפריקה

   חנוני עזב את הצבא ב-1995 והקים את מקסטק טכנולוג'יס. "התחלנו כחברה של פרויקטים ולא של מוצר ספציפי", הוא מסביר, "ועשינו שימוש בניסיון הצבאי ליישומים אזרחיים". מהלך זה הוביל אותו לכיוון בלתי צפוי: שדות המוקשים של אפריקה. הוא פיתח עבור האו"ם מערכת המזהירה ילדים כאשר הם מתקרבים למוקשים.

   מוקש עולה 5 דולר. פינויו עולה יותר מ-500 דולר, מסביר חנוני. הרעיון היה לסמן את שדה המוקשים באמצעות אבנים בודדות, אשר נטענות על ידי אור השמש ומשדרות אותות. ילדים המסתובבים עם מקלטים מקבלים אזהרה מהמקלט כאשר הם מתקרבים לשדה מוקשים. האו"ם הניח את האבנים מסביב לשדות מוקשים באזורים מאוכלסים ועודד את הילדים להשתמש ב"צעצוע שמצפצף". האבנים היו זולות, 20 דולר ליחידה. חנוני העביר את הפיתוח לאו"ם והמשיך הלאה.

   הפיתוח הבא שלו החזיר אותו לעולם המבצעים המיוחדים: היתה זו מערכת תקשורת לצלפים. "מפקדי יחידות אינם יכולים לדעת אם הצלפים שלהם נעולים על המטרה מבלי לשוחח עם הצלף. המערכת הגראפית שלנו מאפשרת למפקדים לקבל מידע מהצלף, ובכך לעקוב ולנתח את הסיטואציה", אומר חנוני.

   ב-2000 הוא מכר את מקסטק טכנולוג'יס אך המשיך לעבוד. ארבע שנים מאוחר יותר הוא הקים את מקסטק נטוורקס, אשר משתפת פעולה עם קבוצת פינמקניצה באמצעות חברת הלוויין האיטלקית טלספאציו. חנוני אומר שמוצריו פונים לשוק בעל מחזור של מיליארד דולר וצופה ש-2006 תהיה שנת הפריצה הגדולה.

   תחרות בארה"ב

   לרפי סלע, נשיא חברת הייעוץ הביטחוני AR צ'לנג', יש ספקות: "מקסטק אמנם מתאימה לשוק מוצרי הביטחון האמריקאי, אך חברה כל כך קטנה אינה יכולה לחדור לשוק הזה ללא חברה גדולה יותר אשר תשמש כאינטגרטור", הוא טוען.

   למרות שהטכנולוגיה עשויה להיות מושלמת לכוחות החילוץ האמריקאים, התלות של השוק בהסכמת הרגולטורים עלולה להפוך אותו לבלתי חדיר. מקסטק צפויה להתחרות בענקיות מבוססות דוגמת בואינג או מוטורולה המציעות פתרונות אחרים לשימור רשתות תקשורת בתרחישי אסון, אומר סלע. ואף אחד אינו מחפש טכנולוגיות תקשורת חדשות אלא רק שיפורים של הקיימות. על מקסטק לפנות למדינות נטולות תשתיות באסיה, מזרח אסיה ודרום אמריקה: "עבור מדינות אלו טכנולוגיה זו היא הפיתרון המושלם, ובהן, אני מאמין, החברה תצליח".

   אך המכירות החלו לצבור תאוצה. חנוני צופה הכנסות של 5 מיליון דולר ב-2005 עקב שותפויות עם יצרני לוויינים וציוד קצה.

   מקסטק גייסה 700 אלף דולר ממשרד התעשייה והמסחר הישראלי ומחברת טלספאציו ומגופים נוספים בשוק הישראלי. עד אוגוסט 2004 הסתפקו עובדי החברה באהבה: משכורתם שולמה במניות ואופציות. עכשיו, לאחר השגת המימון הנ"ל, מבטיח חנוני שהמשכורות כבר נמצאות בדרך.