פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   קק"ל: רכבת ישראל גורמת לכריתת עצים לשווא

   סכסוך פרץ בימים האחרונים בין קרן קיימת לישראל ובין רכבת ישראל, בשל רצונה של הרכבת לכרות כ-80 דונם של יער בצפון הנגב. כריתת היער נועדה לאפשר את הכפלת קו מסילת הרכבת בין תל אביב לבאר שבע.

   ברכבת ישראל עובדים תקופה ארוכה על הנחת קו הרכבת השני, שאמור לשפר משמעותית את שירותי הרכבת מבאר שבע ואליה. התוואי החדש אף קיבל את האישורים הסטטוטוריים הנדרשים. אלא שלפני שלושה שבועות גילו בקק"ל כי רוחב הרצועה שתיפגע משני צדי המסילה גדול בהרבה משחשבו מלכתחילה. משמעות הדבר היא כריתת של למעלה מאלף עצי אורן, שיזף, בוקיצה וכן פגיעה בצומח טבעי. רוב העצים נמצאים בשוליו הדרומיים של יער להב, מצפון לבאר שבע. העצים ניטעו במקום בתחילת שנות ה-80.

   "בחלק מהמקומות תהיה הרצועה משני צדי המסילה ברוחב של 60 מטרים. כשאישרנו את התוואי לא נאמר לנו שמדובר בשטח כל כך גדול", אמר מנהל אזור הר הנגב בקק"ל, אבינועם אלון. העצים המיועדים לכריתה כבר סומנו בצבע ולפני כמה ימים פנה הקבלן המבצע את העבודות לקק"ל וביקש אישור להתחיל בכריתת העצים. אלון סירב לבקשה והעבודות להנחת המסילה נעצרו בשל כך.

   לטענת קק"ל, ניתן לצמצם באופן משמעותי את הפגיעה בנוף ובעצים, משום רוחב השטח שייהרס הוא נגזרת של השיפוע משני צדי המסילה. מהנדסי הרכבת דורשים שיפוע של כ-30 מעלות, שיביא לפגיעה נרחבת. בקק"ל טוענים כי במסילות אחרות בארץ מסתפקים מהנדסי הרכבת בשיפוע חד הרבה יותר, שיאפשר להותיר במקומם את רוב העצים. "זו לא הפעם הראשונה שברכבת ישראל פשוט לא מתייחסים להערות שלנו, ובגלל זה הם הורגים עצים שלא לצורך", אמר מנהל מחוז הדרום בקק"ל, עמי אוליאל.

   דובר רכבת ישראל, בני נאור, מסר בתגובה: "הרכבת נמצאת במגעים הדוקים עם קק"ל וכל החלטה שנקבל תהיה בתיאום ולאחר דו-שיח. קו הרכבת הנוסף מתוכנן תוך איזון בין השיקולים ההנדסיים לשיקולים הסביבתיים. לאחר סלילת הקו החדש ייערכו במקום פעולות לשיקום נופי ויינטעו עצים חדשים".