פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   אושרה תוכנית מתאר המשמרת שטחים פתוחים

   תוכנית המתאר הארצית, תמ"א 35, הוכנה ע"פ יעדי פיתוח וגידול אוכלוסייה של שנת 2020. הבנייה תרוכז באזורים עירוניים, באזורים נרחבים בגליל ובנגב תיאסר בנייה למעט לתיירות ותעסוקה

   תוכנית המתאר הארצית החשובה ביותר בשנים האחרונות, תמ"א 35, אושרה אתמול במועצה הארצית לתכנון ובנייה, ותהיה לה השפעה מכריעה על אופן הפיתוח והבנייה של ישראל בשני העשורים הבאים. התוכנית תועבר כעת לאישור הממשלה ואם היא תאשר אותה, ינתן לה תוקף חוקי והיא תחליף את התוכנית שנמצאת כיום בתוקף ונקראת תמ"א 31.

   תמ"א 35, שאותה יזם מנהל התכנון במשרד הפנים, מוגדרת כתוכנית משולבת לבנייה, פיתוח ושימור, והיא הוכנה על פי יעדי פיתוח וגידול אוכלוסייה של שנת 2020. היא מחלקת את ישראל לשטחים שכל אחד מהם מוגדר כמרקם. העיקרון המרכזי של התוכנית הוא לייעד שטחים לבנייה בתוך אזורים עירוניים או בצמוד להם, ולשמר כמות מירבית של שטחים פתוחים לעתיד.

   לשם כך סומנו במפות כמה סוגים של מרקמים, על פי היקף הפיתוח והבינוי שיתאפשר בהם. המרקם העירוני הוא השטח שבו ירוכזו מרבית הבינוי והפיתוח. עיקרון מרכזי נוסף הוא מתן אפשרויות פיתוח בפריפריה, שנועדו לחזק את הגליל והנגב. לשם כך נקבע שהנגב יהיה מרקם שימור ויישמרו בו הטבע והנוף, אבל כן תותר במרקם זה הקמת אזורי תעסוקה ומיזמי תיירות מחוץ ליישובים. חלקים אחרים של הנגב הוגדרו כמרקם כפרי ובהם ניתן יהיה להרחיב יישובים קיימים בצורה משמעותית.

   מגבלות פיתוח בירקון ודרך לירושלים

   התוכנית החדשה מגדירה שטחים נרחבים באזור המרכז כמרקם המיועד לשימור וכך גם שטחים בנגב ובגליל. עם זאת היא מאפשרת בכמה אזורים עירוניים התפשטות של הערים. הדוגמה הבולטת היא ירושלים, שבה נכללו בתוך המרקם העירוני גם השטחים של "תוכנית ספדי" השנויה במחלוקת, ומאפשרת בנייה בשטחים פתוחים בהיקף נרחב. לעומת זאת הוחלט היום, על פי בקשת הקרן הקיימת, להוציא מהמרקם העירוני של נצרת ונצרת עילית את שטחי יער בית קשת המשתרעים על 25 אלף דונם.

   חידוש מרכזי של התוכנית הוא הגדרת שטחים בעלי חשיבות מיוחדת, שאינם גנים לאומיים ושמורות טבע, כשטח שהוא "מכלול נופי". בשטח זה יהיו מגבלות פיתוח וניתן יהיה להקים תשתיות רק אם יוכח שאין כל חלופה אחרת. בין השטחים שהוגדרו מכלול נופי ניתן לציין כמה אזורים בשרון, אזור נחל הירקון, הדרך לירושלים ועמק ארזים הנמצא בכניסה לעיר.

   הגופים הירוקים שלהם כמה נציגים במועצה הארצית לתכנון לא התנגדו לאישור התוכנית, אבל היו להם כמה הסתיגויות. הם טוענים שאין לכלול את תוכנית ספדי במרקם העירוני של ירושלים, כי תוכנית זו נידונה במסגרת אחרת של מוסדות התכנון. הוגשו לה התנגדויות רבות ויש להמתין לסיום הדיונים. כמו כן, טוענים הגופים הירוקים, שיש לעודד את פיתוח הנגב אבל אין לעשות זאת על חשבון משאבי הטבע והנוף, ולכן יש לקבוע שאזורי תעסוקה ותיירות יהיו בתוך יישובים קיימים או בצמוד להם.