פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   תוואי הגדר בגוש עציון יספח 18 אלף פלסטינים

   שרון יביא לממשלה בינואר את התוואי בגוש יחד עם התוואי בדרום הר חברון, שם הוצאו ממנה שטחים פלסטיניים רבים. אבו מאזן דורש לעצור הגדר

   ראש הממשלה, אריאל שרון, יביא לאישור הממשלה את התוואי המתוקן של גדר ההפרדה בגוש עציון ובדרום הר חברון בחודש ינואר, לאחר הבחירות לנשיאות הרשות הפלסטינית. התוואי יוצג בשבוע הבא לשרון, בתום דיונים אינטנסיביים בין משרד הביטחון ומשרד המשפטים.

   אישור התוואי יעמיד במבחן את מערכת היחסים בין ישראל להנהגה החדשה של הרשות הפלסטינית, כיוון שהגדר בגוש עציון תחדור לעומק הגדה המערבית ותיצור מובלעת ישראלית גדולה בין בית לחם לחברון. אבו-מאזן, הצפוי לזכות בבחירות ברשות, דורש לעצור את בניית הגדר. לפי התוכנית, תקיף הגדר בגוש עציון עשר התנחלויות שבהן כ-50 אלף ישראלים (רובם בעיר החרדית ביתר עילית) וארבעה כפרים פלסטיניים שבהם חיים כ-18 אלף תושבים. בצד "הישראלי" של התוואי נכללו גם קרקעות רבות של פלסטינים מאזור בית לחם.

   ההצעה שיביא שרון לממשלה תכלול גם את התוואי המתוקן בדרום הר חברון, שהוזז אל הקו הירוק והוציא מתחום הגדר חמש התנחלויות וקרקעות רבות של פלסטינים. הגדר הדרומית תיבנה עד יער יתיר, ומשם מזרחה לים המלח ותהיה מערכת הגנה שונה, כדי למנוע פגיעה בנוף המדברי. התוואי הדרומי תוכנן זה מכבר, ואושר באוקטובר בידי שר הביטחון, שאול מופז. ואולם, שרון עיכב את הבאתו לממשלה, כדי לכרוך אותו בחבילה אחת עם הגדר בגוש עציון, שתכנונה התעכב.

   לדברי מקורות מדיניים בירושלים, כריכת שני התוואים באותה החלטה נועדה להציג "עסקת חליפין": בתמורה לבנייה בגוש עציון, מוציאה ישראל שטח גדול מהגדר בהר חברון. הדבר נועד לרכך את הביקורת הבינלאומית וגם לרצות שרים ימניים, הצפויים למחות על "הוויתור" בגדר הדרומית.

   משרד הביטחון מתכנן להתחיל את העבודות בגוש עציון באביב הקרוב, לאחר שיושלמו ההליכים הסטטוטוריים. בגלל העיכובים שנוצרו בתכנון, תקבל הבנייה בגוש עציון עדיפות, במטרה להדביק את הפיגור ולהשלים את הפרויקט עד לסוף 2005.

   מערכת וואלה! חדשות מוסיפה:

   אתמול אמר אבו מאזן בקלקיליה, במסגרת מסע הבחירות שלו לראשות הרשות הפלסטינית, כי "אם הישראלים רוצים להשיג שלום הוגן וצודק, הם חייבים להפיל את הגדר ... לא יהיה שלום עד שלא תורד הגדר", אמר אבו מאזן.