פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   מחקרים: הפגים נפגעים בטווח הארוך

   הרופאים גאים בטכנולוגיות המאפשרות לשמור על חייהם של פגים, אך מתברר כי שיעור גדול מהם יסבלו מבעיות קשב, שיתוק מוחין ואסתמה. יש הורים התוהים אם לא היה עדיף לתת להם למות

   מדליין מאן החלה השנה את לימודיה בבית הספר התיכון. ביסודי היתה תלמידה מצטיינת וחוץ מזה היא נהנית לגלוש באינטרנט, מנגנת בכינור ורוכבת על סוסים. יום הולדתה ה-15 של נערה בריטית רגילה-למדי זו, שחל באחרונה, עורר עניין בעולם הרפואה, משום שמדליין היא התינוקת במשקל הנמוך ביותר ששרדה אי פעם. היא נולדה בשבוע ה-26 להריון ושקלה רק 280 גרם.

   ייתכן מאוד שבקרוב היא תאבד את הכתר. הטכנולוגיה המתקדמת מאפשרת לרופאים להציל את חייהם של תינוקות צעירים וצנומים יותר ויותר, הנולדים טרם זמנם. אך למרבה הצער, מאן אינה דוגמה מייצגת. מחקר שממצאיו הוצגו בחודש שעבר בכנס של אפידמיולוגים מרחבי אירופה באוניברסיטת בריסטול, התמקד בבעיות ההתפתחות וההתנהגות ארוכות הטווח הצפויות לתינוקות אלה.

   המחקר עקב אחר התפתחותם של 308 ילדים בריטים שנולדו ב-1995, לפחות 15 שבועות לפני זמנם. מקצת החוקרים שיערו כי ליקויים נוירולוגיים יתגלו כבעיה העיקרית אצלם, אך התברר כי דווקא בעיות לימודים וקשב היו שכיחות יותר. אלה היו חריפות במיוחד אצל התינוקות שנולדו מוקדם מכולם, בשבוע ה-22 להריון האם. כמו כן, הבנים סבלו מבעיות יותר מהבנות. מחקר זה הוא נגזרת של המחקר EPICure, שעוקב אחר התפתחות ילדים שנולדו בבריטניה ובאירלנד לפני השבוע ה-26 להריון.

   הילדים נבדקו כשהיו בני שנתיים וחצי. 50% מהם היו בריאים. ל-25% היו מגבלות חמורות ובהן שיתוק מוחין. ל-25% היו בעיות אחרות. שיעור לא מבוטל סבלו מבעיות כגון אסתמה. לרבים היו בעיות התנהגות, בעיקר כאלה הקשורות לקשב. וגם: ילדים רבים יותר נטו להשתמש ביד שמאל ולא בימין.

   בין גיל חמש וחצי לשש, הם נבדקו שוב. בין השאר נבחנו רמת המשכל שלהם, ההבנה, כישורי השפה והזיכרון. במקביל נבדקה קבוצת ביקורת של ילדים שנולדו בתום הריון מלא. התברר כי שיעור ניכר מהילדים שנולדו טרם זמנם - 40% - מתקשים בתחומים אלה. זאת, לעומת כ-2% בקבוצת הביקורת.

   אחד מראשי המחקר, פרופ' דיטר וולק, אפידמיולוג ופסיכולוג מאוניברסיטת הרטפורדשייר, אומר כי הממצאים מעלים שאלות בדבר איכות חייהם של ילדים אלו. הישרדות תינוקות שנולדו בשבועות מוקדמים להריון היא מסיפורי ההצלחה של הרפואה, הוא מציין, אבל הם נאלצים להתמודד עם בעיות קשות במשך שנים. כתבת תוכנית הטלוויזיה הבריטית "פנורמה" דיווחה כי מקצת מהורי הילדים אמרו ש"היו זמנים שהם תהו אם לא היה עדיף להניח לילדם למות".

   אחת ממסקנות המחקר היא, שמאחר שבעיות התפישה והקשב מתבטאות בעיקר בגיל בית הספר, הטיפול בילדים והמעקב אחריהם צריכים להימשך גם אחרי גיל הינקות. עתה מקווים, שהמחקר יסייע באיתור גורמים בהריון ובלידה העשויים לרמוז על בעיות בטווח הארוך.

   ואולי מדליין מאן הצעירה עשויה לתרום בעתיד למחקר כזה. היא רוצה להיות פסיכולוגית כשתגדל.