פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   הצעה: צה"ל ישלם לסכנין ארנונה

   חברי קבוצת "סיכון במשגב" מנסים לפתור את מצוקת הקרקעות של שכניהם הערבים, ומציעים לשנות את הגבולות בין הישובים

   "יש להעביר את הבסיס הצבאי הסמוך לסכנין, או חלק ניכר ממנו, לתחום השיפוט של סכנין", זו אחת ההמלצות בנייר העמדה שהגישו לאחרונה חברי קבוצת "סיכוי במשגב" לוועדת החקירה לשינוי הגבולות המוניציפאליים בין עיריית סכנין למועצה האיזורית משגב. "סיכוי במשגב" הוא גוף אזרחי המשתייך לעמותת "סיכוי" - עמותה יהודית-ערבית אשר שואפת להביא לשוויון אזרחי. במוקד עבודת הוועדה עומדת דרישת סכנין להגדיל את שטחה מ-8,300 דונם ל-19 אלף דונם.

   לדברי איציק גרשוני, מתנדב ב"סיכוי במשגב", "להעברת שטח הבסיס לסכנין יש משמעות מעשית אחת: תשלום ארנונה. המשאבים, שמקורם בארנונה, העומדים לרשות המועצה האזורית משגב יחסית לגודל האוכלוסיה, עולים בהרבה על המשאבים שעומדים לרשות עיריית סכנין. הבסיס הצבאי גובל בסכנין ממש, וקרוב אליה יותר מלכל יישוב אחר במשגב (...) העברת הארנונה מן הבסיס הצבאי לעיריית סכנין תשרת את האינטרס של תושבי משגב להתקדם לשוויון עם תושבי סכנין".

   סיר לחץ רותח ומבעבע

   היום תקיים הוועדה יום דיונים נוסף, במהלכו יערך שימוע לבעלי תפקידים ותושבי האיזור. דיוני הוועדה והחלטותיה הצפויות עומדות במוקד סדר היום של תושבי משגב וסכנין בשבועות האחרונים. בשבוע שעבר קיימה ועדת הגבולות, שמונתה על ידי שר הפנים, יום דיונים וסיור במשגב. ערב ביקור הוועדה ביובלים, השכנה לסכנין מצפון, חולקו ביישוב דפים ועליהם פניה מעיריית סכנין, שכותרתה "שכנינו היקרים באזור משגב". "אנו פונים לכל שכן באזור משגב", נכתב בפנייה, "לגלות הקשבה, הבנה והזדהות לבקשת סכנין להרחבת תחום שיפוטה. ההיענות לצורכי סכנין מחזקת את החברה הישראלית, נותנת לה חוסן חברתי אזרחי ואזורי ומעצבת זהות של שכנות טובה בין יהודים וערבים".

   במהלך הסיור האזינו חברי הוועדה לעמדות שהוצגו על ידי נציגי היישובים יובלים ואשחר, השכנים לסכנין מצפון, וכן לחברי "סיכוי במשגב". ראש המועצה האיזורית, ארז קרייזלר, הציג את עמדת משגב כפי שנקבעה במליאת המועצה.

   בניגוד לבקשת סכנין להעברת כ-9,700 דונם לתחומה, הציע קרייזלר כי יועברו 350 דונם בלבד. שטח מועצת משגב כיום הוא 183 אלף דונם. "אנו רואים חשיבות ביצירת חיץ מתוכנן וירוק שיישאר בתחום שיפוטה של המועצה. זאת על מנת להבטיח את המשך הפיתוח של היישובים הקהילתיים של משגב ובו בזמן לאפשר גם את פיתוחה של סכנין", אמר קרייזלר, "לכן הצענו 350 דונם באונה הצפונית, יתרה מזאת, ההצעה שלנו היא שהשטח שיישאר בתחום משגב יתוכנן במשותף עם סכנין".

   במשגב אומרים כי עמדתם נובעת ממספר מרכיבים והם: "שמירה על האופי הכפרי-קהילתי של היישובים במשגב; שמירה על השטחים הפתוחים; היענות לבקשת סכנין לתוספת שטחים למגורים באותם מקומות שהדבר נידרש וניתן; והעצמת אינטרסים אזוריים כגון חינוך ותעסוקה על מנת ליצור שיתופי פעולה לרווחת כל תושבי האזור".

   בסכנין סיכמו את הישיבה והצעת משגב כ"מתכון" לפיצוץ יחסי השכנות ומצאו לנכון לצאת בכרוז שמופנה לתושבי היישובים הקהילתיים. בכרוז, שחולק אתמול בהפגנה שקיימו עשרות תושבים בכניסה ליישוב, נאמר: "המצב הקיים משול לסיר לחץ הרותח ומבעבע (...) נראה לנו שלא הופקו הלקחים מאירועי אוקטובר ולא ננקטו הצעדים לבניית אמון הדדי ואנו שואלים מי מרוויח מזה שסכנין תחיה ב'גטו' סגורה ומסוגרת מכל הכוונים".

   בניגוד לעמדת מליאת מועצת משגב להעביר 350 דונם בלבד, חלק מתושבי המועצה רואים את התמונה באופן שונה: בפתח נייר העמדה שחיברה קבוצת "סיכוי במשגב", נכתב כי "סכנין סבלה בעבר מהפקעת קרקעות והגבלות פיתוח, ותהליך זה כלל גם טראומות כמו 'יום האדמה'. עד סוף שנות ה-70 היו בידי סכנין 68 אלף דונם, והיום - 9,700 דונם בלבד. אין ספק שבעיני השכנים הערבים קשורה הופעתנו בשטח כאן, מאז שנות ה-80, קשר הדוק עם ההצרה הדרסטית של תחום המחייה הקהילתי שלהם, אשר מתבטא בעיקר בשטח השיפוט המוניציפאלי". "בצד השינוי הממשי", נכתב במסמך, "חשוב לנו ביותר לשנות גם את מצב תודעה זה בקרבם, וברור לנו כי לא ניתן לערוך שינוי זה באמצעות פעילות תרבותית-חברתית בלבד".

   מתקשים למצוא מקום לקבורת מתים

   המחסור בקרקעות והצורך להרחבת היישוב נחשב לסוגייה הבוערת ביותר בעיני רבים מתושבי סכנין, ובראשם נבחרי הציבור. בסכנין מציינים כי מצוקת הדיור הולכת וגוברת, הן בשל הריבוי הטבעי, שמגיע ל-3% בשנה, והן בשל מה שמגדירים כ"הידוק הכתר" על העיר בשנים האחרונות. זאת, עם הקמת בסיס צה"ל, הגובל במטרים ספורים מהבתים בשכונה המערבית בעיר, בסוף שנות ה-90.

   בסכנין משמיעים מאז הקמת הבסיס קול צעקה גדול אך לרוב, צעקה שלא נשמעה מעבר לגבולות העיר. השנה מרגישים בסכנין שהצליחו לרשום לעצמם הישג אחד לפחות עם החלטת שר הפנים, אברהם פורז, למנות ועדה לבחינת הגבולות בין סכנין למועצה האזורית משגב. בעיני נציגי העירייה, הוועדה הפכה להיות המפלט האחרון לתושבים והם תולים בה תקוות רבות.

   ראש העיר סכנין, מוחמד בשיר, אמר אתמול: "המצוקה של סכנין היא אמיתית בכל המובנים - אם מדובר בקרקע לבנייה פרטית או ציבורית. בחודשים האחרונים אנחנו מתקשים למצוא מקום לקבורת המתים, שלא לדבר על פארקים או גינות ומוסדות ציבור. במקביל, אנחנו רואים איך היישובים של משגב מתפתחים, כמו שמגיע להם אני חושב שגם מגיע לנו".