פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   יום המחאה הבינלאומי נגד מקדונלדס יצויין בסופ"ש

   ארגונים חברתיים וסביבתיים יפגינו בת"א ובעולם, בטענה כי הרשת מנצלת עובדים, בעלי חיים ומדינות עניות, מביאה להאחדה של הרגלי אכילה ומעודדת מזון המזיק לבריאות

   פעילים חברתיים וסביבתיים ברחבי העולם יציינו בשבת את "יום המחאה הבינלאומי נגד רשת מקדונלדס". המועד נקבע ל-16 באוקטובר, יום המזון העולמי של האו"ם. בישראל יקיימו פעילים אירוע מחאה נגד מקדונלדס מחר בתל אביב.

   יום המזון העולמי של האו"ם מעלה השנה על נס את חשיבות טיפוח המגוון הביולוגי של גידולי המזון. פעילי האו"ם מזהירים מפני השתלטות החקלאות התעשייתית על תחום הגידולים - זו גורמת לצמצום המגוון ולהאחדת הרגלי התזונה.

   הפעילים קובעים כי לטובת הביטחון התזונתי של בני האדם, לא די לפתח טכנולוגיה המגבירה את קצב הגידולים; חובה לשמור על קשת רחבה של גידולים ועל סביבות אקולוגיות שונות (יער, שדה, ערבה, אחו, אוקיינוס ועוד). ארגון האו"ם מציין כי חרף הפיתוחים הטכנולוגיים המרשימים בעת האחרונה, כמו הנדסה גנטית של זרעים, עדיין 840 מיליון בני אדם בעולם סובלים רעב, ועוד רבים אחרים סובלים מתזונה חסרה ולקויה.

   מחאה בגינת שינקין

   המחאה נגד מקדונלדס קשורה לביקורת הזאת, אבל גם חורגת ממנה. לפי ארגוני המחאה, עם חטאי רשת המזון המהיר נמנים האחדה של הרגלי תזונה באמצעות פרסום מאסיבי, עידוד תזונה המזיקה לבריאות, ניצול עובדים, יחס אכזרי לבעלי חיים ופגיעה באיכות הסביבה.

   מקדונלדס אחראית לכריתת יערות גשם בדרום אמריקה לטובת שטחי מרעה. התופעה הזאת גם נקשרת בניצול מדינות עניות: שטחים חקלאיים שמקדונלדס תופסת בארצות העולם השלישי, לטובת שטחי מרעה, משמשים אותה לצורך גידול הבקר שאותו היא מוכרת במסעדותיה בארצות העולם העשיר. כלומר, היא משאירה אחריה אדמה חרוכה לטובת הגדלת רווחיה.

   אירוע המחאה של הארגונים הישראליים - פעולה ירוקה, מאבק אחד ואוכל במקום פצצות - יתקיים מחר מהצהריים בגינת שינקין בתל אביב. מתוכננות הפעלות לילדים, חלוקת אוכל טבעוני חינם, מיצג, תערוכה ודוכני מידע. ב-14:00 ייצאו הפעילים להפגין מול סניף מקדונלדס במעלה הרחוב.