פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   רב מפסגות: אסכים להטיל פולסא דנורא על שרון

   הרב יוסף דיין, איש תנועת כך, אמר כי ערך את טקס המוות הקבלי לרבין, ויסכים לחזור על המעשה. הוסיף כי הוא מייחל למות שרון. ח"כ איציק: על השב"כ לעצור אותו מיד. המשטרה חוקרת

   הרב יוסף דיין, תושב ההתנחלות פסגות ולשעבר איש תנועת כך מקרית ארבע, אמר אמש לערוץ 2, כי אם יתבקש להטיל קללת "פולסא דנורא" על ראש הממשלה אריאל שרון, הוא יעשה זאת. דיין ציין, שבעבר ערך טקס כזה לראש הממשלה יצחק רבין, לפני הירצחו, ואף נחקר על כך במשטרה ובשב"כ. פולסא דנורא היא קללה קבלית, האמורה לגרום למותו של המקולל.

   הרב דיין הוסיף, כי הוא מייחל למותו של שרון. "עכשיו אסור לנו גם לדבר. אסור לנו להתפלל. אסור לנו לחשוב. אסור לנו להרגיש. ראש השב"כ דיכטר אומר שיש אנשים שמייחלים למותו של שרון. אני בתוכם. מה, אסור לי לייחל?", אמר דיין. הרב דיין הוא איש ימין מוכר, ובעבר היה מועמד לכנסת מטעם תנועת כך.

   בעקבות הפרסום הורה ראש אגף החקירות, ניצב משה מזרחי, למשטרת מחוז ש"י (שומרון יהודה) לאסוף מיד את כל החומר בעניין, ולהעבירו מיד לפרקליטות כדי לברר האם קיים חשד לאיומים ולדברי הסתה. בעבר התגורר באזור קרית ארבע.

   יו"ר סיעת העבודה, ח"כ דליה איציק, אמרה אמש שעל השב"כ לעצור מיד את דיין. "אחרי רצח רבין לא הצליחו שירותי הביטחון להניח ידם על הרב שהתיר את דמו. לפנינו רב שמסית בגלוי לרצח ראש הממשלה", אמרה. ב-95', לאחר רצח רבין, לא הביאה חקירתו של דיין להליכים משפטיים נגדו.

   מועצת יש"ע מגנה הקריאות לפגוע בשרון

   איומים טלפוניים ברצח נגד ראש הממשלה, אריאל שרון, ונגד ראש מינהלת ההתנתקות, יהונתן בשיא, התקבלו בימים האחרונים במשרדי המינהלת באזור התעשייה גבעת שאול בירושלים. מפקד מחוז ירושלים במשטרה, ניצב אילן פרנקו, חשף זאת אתמול, והוסיף כי "אחד המטלפנים איים לפגוע פיסית בראש הממשלה".

   בתדרוך לעיתונאים מסר ניצב פרנקו, כי יחידות החקירה של המחוז הונחו להציב את לכידת המטלפנים בסדר עדיפות עליון. הוא הביע תקווה כי אלה אכן ייתפסו בתוך כמה ימים. בינתיים תוגברו הסיורים המשטרתיים סביב בניין המינהלת וכן תוגברה השמירה על בשיא ועל עובדים נוספים במינהלת.

   מועצת יש"ע הודיעה כי היא מגנה בתוקף את הקריאות לפגוע בראש הממשלה בשל תוכנית ההתנתקות. "אנו ננצח את התוכנית רק אם נקיים מאבק נחוש ולא אלים", נאמר בהודעת המועצה.

   ראש השב"כ, אבי דיכטר, מסר לפני כחודשיים לממשלה כי חלה הקצנה בפעילות הימין הקיצוני בעקבות פרסום תוכנית ההתנתקות והצעדים למימושה. השר לביטחון פנים לשעבר, צחי הנגבי, אמר ביולי כי "אין לי ספק - יש כבר אנשים, לדעתי, שקיבלו החלטה שבבוא הרגע הם 'יצילו את עם ישראל'. הם יתנקשו בחיי שר, ראש ממשלה, איש צבא או איש משטרה".

   גורמים רשמיים במערכת הביטחון אישרו אז את דברי הנגבי ואמרו כי להערכת השב"כ, גורמים קיצוניים בימין עלולים לנסות לבצע התנקשות כדי למנוע את יישומה של תוכנית ההתנתקות. גורמי הביטחון ציינו, עם זאת, כי אין כל מידע מודיעיני קונקרטי על תוכניות של אדם או ארגון כלשהו - או על שיחות שבהן נשמעת כוונה ברורה לפגוע או להתנקש באישיות פוליטית או בראש הממשלה. לדברי הגורמים הביטחוניים, הערכת השב"כ מבוססת על "המדרון החלקלק" ועל הלגיטימציה הציבורית והרבנית, שהולכת ונבנית בימין הקיצוני, לפגיעה באישים פוליטיים או באנשי כוחות הביטחון במהלך פינוי יישובים.

   מהי פולסא דנורא?

   "פולסא דנורא" - "שוט של אש" בארמית - היא קללה קבלית, החמורה בקללות היהדות. היא אמורה לגרום למות המקולל בתוך שנה מיום הטלתה, באמצעות זימון מלאכי חבלה. המלאכים נקראים שלא למחול למקולל על עוונותיו, "לתת בו חרב", ועד למותו - להטיל עליו את כל הקללות הכתובות בתורה.

   כחודש לפני רציחתו של ראש הממשלה יצחק רבין הטילו שלושה מקובלים מירושלים קללת "פולסא דנורא" שהוטלה עליו. זהותם של מחברי הקללה נותרה עלומה. בטקס, שהתקיים מול ביתו של רבין, התפללו עשרות פעילי ימין קיצוני למותו של ראש הממשלה - בהם פעיל כך לשעבר, אביגדור אסקין. המשטרה לא עשתה דבר כדי למנוע את קיום הטקס. לאחר הרצח, נשמעו האשמות על ההתעלמות מההסתה שקדמה לו, ובכלל זה על הטלת הקללה.