פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   המפדל נשארת בקואליציה

   מרכז המפלגה אישר ברוב של 66% את הצעת אורלב, לפרוש רק כאשר יוחלט בממשלה על פינוי התנחלויות. איתם: ההחלטה נותנת אור ירוק להאצת ההתנתקות. אורלב: זהו ניצחון של ארץ ישראל

   מרכז המפדל אישר אמש בהצבעה חשאית את הצעת השר זבולון אורלב שלא לפרוש כעת מן הקואליציה. הצעת אורלב ושלושת החכי"ם - שאול יהלום, ניסן סלומיאנסקי וגילה פינקלשטיין - זכתה לרוב של כ-66% - 497 חברי מרכז מתוך 757 שהשתתפו בהצבעה. לפי ההצעה, המפדל תפרוש מן הממשלה אם לא יתקיים משאל עם, ברוב מיוחס, להכרעה בתוכנית ההתנתקות, לפני החלטת הכנסת בנושא עקירת היישובים.

   הצעתו של יו"ר המפדל, השר אפי איתם, לפרוש מהקואליציה מיד לאחר החלטת ממשלה בנושא המקדמות על חשבון הפיצויים - זכתה לתמיכה של כ-34% - 260 חברי מרכז.

   איתם אמר בתגובה להחלטה: "אני מצטער שהמרכז הצביע נגד גוש קטיף וחושש מאוד שההחלטה נותנת אור ירוק לשרון להאיץ את תוכנית ההתנתקות, וכבר מחר לאשר חלוקת מקדמות למתיישבים ובכך לנסות לפורר את היישובים באמצעות שוחד ושלמונים".

   אורלב אמר בתגובה כי "זהו ניצחון של ארץ ישראל וניצחון דרכה של המפדל, המשלבת מאבק מדיני עם מאבק יהודי, דתי וחברתי". הוא קרא לאיתם לקבל את התוצאה ולפעול באחדות ובשלמות במסגרת המפדל בקואליציה.

   איתם: "באתי אליכם בתמימות"

   איתם קרא בנאומו במרכז לפרישה מיידית מהממשלה בשל האישור הקרוב של תשלום מקדמות למפונים. "ערב ראש השנה, רה"מ מכנס את הקבינט שלו ולועג לנו. הוא עומד לקבל החלטה על המקדמות. הוא מתחיל לקנות ערכים בכסף... להפר את ברית הדמים בדמים. זה יעמיד אותנו בפני שוקת שבורה, חינוכית ופוליטית", אמר והוסיף: "וייסגלס (לשעבר מנהל לשכתו של שרון -נ.ש.) אמר לי: 'עד שיגיע מועד הפינוי. אנחנו נקנה את כולם בכסף. לא יישאר שם אף אחד, חוץ מהמשוגעים'. אתם", אמר איתם לחברי מרכז מפלגתו, "הבד"ץ, ההכשר של שרון לתועבה הזאת. צריכים לחתוך את זה ועכשיו".

   איתם התייחס גם לסוגייה האישית ואמר: "באתי אליכם בתמימות וביושר כי קראתם לי. אני מסתכל לכם בעיניים עכשיו ואומר לכם: 'קמתי מכורסת השר. עזבתי שררה ושלטון כדי לעמוד בפניכם בידיים נקיות. אתם יכולים להגיד לי ללכת. לגרש אותי, להדיח אותי, אבל אני רוצה להזכיר לכם דבר אחד: כשבאתי למפלגה הזאת, הסקרים לא העבירו אותה את אחוז החסימה. בבחירות זכינו בשישה מנדטים'...".

   ציבור חברי המרכז שהאזין לדברים קם ממקומו, כמעט כאיש אחד, תוך צעקות ומחאה: "כפוי טובה", מילמל המזכ"ל שמריהו בן צור. "תסתלק מכאן", צעקו אחרים. "שגעון גדלות", הטיחו נוספים.

   ח"כ הרב יצחק לוי, קודמו של איתם בתפקיד יו"ר המפד"ל, חזר בו מתמיכתו בהצעת אורלב, שעות אחדות לפני כינוס המרכז. לוי עשה כן בהוראת הרב מרדכי אליהו. לוי הגדיר את הפיצויים: "סוס טרויאני". הוא העריך שהפיצויים יחוללו ביישובים: "שבר חברתי... יש כבר פניות של עשרות ומאות משפחות. זה הופך אותנו לשותפים בפינוי, לתחילת ההתפוררות".

   יהלום: "אתם תביאו את אוסלו ג'"

   ח"כ יהלום שתומך בהישארות בממשלה אמר לחברי המרכז: "אתם תפילו את שרון ותביאו את אוסלו ג'. הפלנו את שמיר והבאנו את אוסלו. הפלנו את נתניהו והבאנו את ברק. האם לא למדתם את הלקח? שרון", אמר יהלום, "תיכנן להעביר את ההתנתקות הזאת בבליץ. אנחנו בלמנו אותו. האטנו מאוד את הקצב. ככל שהזמן עובר, שרון נחלש. זאת תוצאה של המשך השותפות שלנו בממשלה הזאת. הנה אפילו נתניהו, ולבנת וגדעון סער מדברים עכשיו על משאל עם. בלעדינו, בליכוד לא היו מרימים את נס המרד נגד שרון".

   יהלום חלק בחריפות על ההערכות שהשמיעו המצדדים בפרישה, ש"היישובים יתפוררו עם ההחלטה על המקדמות". "הם עמדו במטחים של אלפי פצמרי"ם", אמר, "הפיצויים יפוררו אותם?".