פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   מאסר עולם לחייל שרצח קצין בת"א

   משפחתו של הנרצח, סרן ניב-יה דורבן, האשימה את קצין חינוך ראשי לשעבר, האלוף שטרן, בטיוח מקרי אלימות. השופטים מתחו ביקורת על מצ"ח שאיבדה חומר חקירה

   בבית הדין הצבאי של פיקוד צפון נגזר היום מאסר עולם על רולן יודוב, חייל צה"ל שרצח במרץ 2003 את סרן ניב-יה דורבן בת"א. אחרי הקראת גזר הדין מתחה משפחת דורבן ביקורת קשה על תפקודו של מי שהיה קצין חינוך ראשי בעת הרצח, תא"ל אלעזר שטרן, שמאז הרצח הועלה לדרגת אלוף ומשמש כראש אגף כח אדם בצה"ל.

   משפחת דורבן טוענת כי שטרן אחראי לטיוח מקרי אלימות והתאבדות חיילים שנשלחו לבסיס מחוו"ה אלון, בית ספר צבאי לחיילים עולים וחיילים המתקשים בעברית, שם עבר יודוב טירונות.

   הרצח של דורבן מזעזע במיוחד כי לא קדמה לו התגרות כלשהי. סרן דורבן, עתודאי בחיל האוויר שהועסק בפרויקט רגיש בתחום מסוקי האפאצ'י, בוגר מצטיין של הפקולטה לאווירונאוטיקה בטכניון, שב עם שתי קצינות ידידות מטיול בדרום. כשהחנה את רכבו ברחוב השופטים בת"א וניגש לתא המטען, הגיח לעברו יודוב, חמוש ברובה אמ 16 מכוון לעברו ואמר משפט ברוסית. דורבן לא הספיק לזוז או לומר משהו ויודוב לחץ על ההדק ופגע בבטנו של דורבן שמת זמן קצר לאחר מכן.

   למקום הגיעו אזרחים, שגם עליהם איים יודוב ברובהו ואחר כך נמלט מהמקום. יותר מאוחר התברר כי יודוב רב עם חברתו ורצה לגנוב את רכבו של דורבן ולנסוע לפגוש אותה. יודוב נלכד על-ידי המשטרה והועבר לידי המשטרה הצבאית החוקרת (מצ"ח). מאוחר יותר התברר כי חומר החקירה והעדויות שגבו חוקרי מצ"ח בבסיס שבו שירת יודוב אבדו. שופטי בית הדין הצבאי, אל"מ אבי לוי, סא"ל ארז פורת ורס"ן דורית מור מתחו ביקורת קשה על מצ"ח על אובדן החומר והזלזול כלפי החקירה.

   הרוצח, רולן יודוב, נידון פעמיים למאסר לפני הרצח

   סניגורו של יודוב, עו"ד אלקנה לייסט, טען כי יודוב היה שיכור לחלוטין בעת הרצח, יכולותיו הפיסיות והמנטליות נפגעו, הוא לא היה מסוגל להבין את מעשהו, ולכן צריך היה להרשיעו בהריגה או גרימת מוות ברשלנות. התביעה טענה כי למרות שיודוב שתה כמויות גדולות של אלכוהול לפני הרצח, לא פגעה השתייה בכושר השיפוט שלו והוא היה מודע לחלוטין למעשיו. כעובדה הצביעה על כך שנמלט במהירות, לא לפני שאיים בנשקו על אזרחים שבאו לסייע לדורבן הפצוע.

   אחרי הקראת גזר הדין פרץ יודוב בבכי ואמר שהוא מתחרט. יודוב עלה ארצה בשנת 2001 והתגייס שנה אחר כך, אחרי שלמד שנה בישיבה גבוהה עברית. בגזר הדין נחשפה העובדה שיודוב נידון פעמיים לעונשי מאסר לפני הרצח, בגין עבירות אלימות ופגיעה במשמעת.

   איך גייסו חייל כזה?

   דוד ורחל דורבן, הורי הנרצח, כתבו לרמטכ"ל וביקשו שלא יקדם את שטרן לתפקיד ראש אכ"א. לטענתם לא קיבלו תגובה הולמת לדרישתם. "יש שאלות פתוחות שנותרו כך גם אחרי גזר הדין" אמר אתמול פרופ' דוד דורבן. "מי נתן לחייל כזה נשק, מי גייס אותו? שנה לפני הרצח של ניב-יה, רצח חייל גבעתי שרק סיים טירונות בבסיס מחוו"ה אלון, חייל גבעתי אחר. בית המשפט קבע שהרוצח על גבול הפיגור. איך גייסו חייל כזה? ועדת החקירה שהוקמה אחרי הרצח של ניב-יה תיארה את הבסיס הזה כפצצת זמן מתקתקת. תא"ל שטרן אמר שיעשה תחקיר על הבסיס ועל הרצח והוא לא עשה אותו. אחרי שנה הראו לנו את ה'תחקיר' וזה היה עמוד אחד שעליו פרטי הרוצח ולא יותר".

   דוד דורבן הוסיף: "בבסיס שממנו בא יודוב אין תרבות של הפקת לקחים. הייתה שם כמות גדולה של שימוש בסמים ואלימות. חודש לפני הרצח התאבד חייל שישן במיטה ליד הרוצח של ניב-יה, וכמה שבועות אחר כך התאבד עוד חייל מהבסיס. אולי בדיקה עמוקה יותר של מה שקורה שם היתה מונעת את הרצח"?