פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   תושבי רמת חובב חשופים יותר למומים וסרטן

   דו"ח מראה כי שיעור התמותה מסרטן באזור גדול בכ-65% מהשיעור הארצי, ומספר המומים המולדים כפול. במ' הבריאות דורשים לבחון הנתונים מחדש

   תושבי הנגב המתגוררים בקרבת אזור התעשייה רמת חובב חשופים יותר משאר האוכלוסייה למומים מולדים קשים, למחלות בדרכי הנשימה ולסרטן. כך עולה מנתונים לא רשמיים ולא סופיים של דו"ח הסקר האפדמיולוגי החסוי שנערך בשלוש השנים האחרונות במחלקה לאפדמיולוגיה שבבית הספר למדעי הבריאות, באוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע. הפרופ' בתיה סרוב, ראש המחלקה, היא שניהלה את המחקר.

   הדו"ח לא פורסם עד כה. זאת, על אף שבדיון שנערך בוועדת הפנים ואיכות הסביבה של הכנסת במאי 2003 אמרה רופאת מחוז דרום במשרד הבריאות, ד"ר אילנה בלמקר, שעד סוף ספטמבר 2003 הוא יפורסם בציבור.

   על פי המחקר, מגורים בסמוך לאזור התעשייה רמת חובב - עד 20 קילומטרים מהאתר - קשורים להולדתם של עשרות תינוקות בדואים הסובלים ממומים מולדים. מדובר גם במומים קשים במערכות העצבים, הלב והשלד. מומים אלה גורמים, בין היתר, לפיגור, לנכויות, להפלות ולמוות של תינוקות.

   מהנתונים עולה ששיעור המומים המולדים בקרב התושבים הבדואים הגרים ליד אזור התעשייה של רמת חובב גבוה עד פי שניים מאלה שמתגלים אצל התושבים הבדואים שאינם מתגוררים באזור. על פי ד"ר בלמקר, בדואים מתגוררים גם מול רמת חובב, כ-500 מטר מהכניסה, ובתי באר שבע נמצאים כ-12 ק"מ מהאתר.

   תושבי האזור הסמוך לרמת חובב סובלים גם משיעור גבוה באופן ניכר של מחלות בדרכי הנשימה (כמו אסטמה ודלקות ריאות) ומאשפוזים רפואיים רבים, חוזרים ונשנים, בבתי חולים. ממצאים אלה עלו הן בקרב מבוגרים והן בקרב ילדים, והם אופייניים ליישובים הבדואים ולקיבוצים באזור, שחלק מהם נמצאים במרחק של כ-20 ק"מ מרמת חובב.

   במחקר נמצא גם כי בקרב האוכלוסייה שמתגוררת ליד רמת חובב שיעור התמותה ממחלות הסרטן השונות גדול בכ-65% מהשיעור הקיים בקבוצות אוכלוסייה מקבילות בישראל. ממצא זה התגלה הן באוכלוסייה הבדואית והן באוכלוסייה היהודית (בקיבוצים ובבאר שבע).

   כמו כן, נמצא במחקר כי בקרב התושבים בשכונות נוה נוי ונחל בקע בבאר שבע, גבוה שיעור התחלואה מסרטן עד פי שניים מהממוצע הארצי. שתי השכונות הללו הן הקרובות ביותר בבאר שבע לאזור התעשייה של רמת חובב. הממצאים בנושא הסרטן שעלו מהמחקר סותרים נתונים אחרים, שפורסמו על ידי משרד הבריאות בעיתונות המקומית בבאר שבע. על פי נתונים אלה, שיעור התחלואה מסרטן בשכונות נוה נוי ונחל בקע נמוך דווקא מהממוצע הארצי. ככלל, על פי נתוני משרד הבריאות, התחלואה מסרטן בבאר שבע נמוכה במעט מהממוצע הארצי.

   נתוני הדו"ח שעסקו במומים מולדים בקרב התושבים הבדואים הושוו גם לשיעור המומים אצל בדואים מהנגב המתגוררים באזורים מרוחקים מרמת חובב. עורכי המחקר בדקו גם מומים מולדים שמקורם במוטציות גנטיות ביישובים ובשבטים בדואיים בנגב. בדיקות אלה חיזקו את המסקנה, לפיה בקרב הבדואים הגרים בסמיכות לרמת חובב שיעור מומים מולדים גבוה משמעותית - שמקורם במקום מגוריהם ולא בנתון אחר הקשור לאוכלוסייה הבדואית. חיזוק נוסף לנתונים נמצא בכמה מחקרים בעולם, שבדקו את הקשר בין מפעלי תעשייה רעילים לבין שיעור חריג של מומים מולדים אצל התושבים הגרים בסמוך להם.

   המחקר הוזמן ומומן על ידי משרד הבריאות

   המחקר הנוכחי הוא אחד המקיפים שהתקיימו בישראל אודות השפעת מפעלי תעשייה על התושבים המתגוררים בקרבתם. הוא בדק את נתוני התחלואה והתמותה של תושבי הנגב מ-1995 עד 2000. הסקר נערך על בסיס הנתונים על מומים מולדים של בית החולים סורוקה בבאר שבע ושל משרד הבריאות; נתוני סורוקה והרופאים בקיבוצי הנגב על אשפוזים בבתי חולים ועל מחלות בדרכי הנשימה; וכן על בסיס קובץ הנתונים על תמותה ותחלואה מסרטן במשרד הבריאות. כמו כן נערכו ראיונות עם חולים, בעיקר בקיבוצי הנגב, ונבדקו תיקים רפואיים במרפאות הקיבוצים.

   משרד הבריאות הוא שהזמין את המחקר ודאג למימונו. על פי הערכות, המשרד שילם כ-600 אלף שקלים עבור המחקר. העילה לעריכתו: הטענות לגבי השפעה של החומרים הרעילים והמזהמים במפעלי התעשייה ובאתר הפסולת הרעילה, הפועלים ב-25 השנים האחרונות ברמת חובב, על כ-350 אלף תושבי האזור הסמוך.

   בחודשים האחרונים הוצגו הנתונים לוועדת ההיגוי שהוקמה במשרד הבריאות לבחינת המחקר. בראש הוועדה עמד הפרופ' מנפרד גרין, ראש המרכז לבקרת מחלות. בוועדה העלו אנשי משרד הבריאות השגות רבות וביקורת קשה על דרך איסוף החומר והעיבוד הסטטיסטי של הנתונים שהיו הבסיס למחקר האפדמיולוגי - וביקשו לחזור ולבדוק את הממצאים. ביום חמישי האחרון הוצגו נתונים אלה גם למנכ"ל המשרד, הפרופ' אבי ישראלי, ולדברי בכיר במשרד ביקש ישראלי מגרין לערוך בחינה מחודשת של כל נתוני הסקר לפני שיוצגו לציבור.

   פרופ' סרוב מסרה כי על פי ההסכם בינה לבין משרד הבריאות היא מנועה מלדבר על ממצאי המחקר, שהוגש למשרד עוד באוקטובר 2003. עם זאת, לדבריה, כל השיטות שעל בסיסן נערך הסקר היו מקובלות על משרד הבריאות ואושרו על ידו עוד לפני ביצוע הסקר. סרוב אמרה כי ד"ר אילנה בלמקר, רופאת מחוז דרום במשרד הבריאות, "היתה מעורבת אישית בכל מהלך העבודה, וגם הדו"ח שהוגש למשרד הבריאות נעשה בתיאום איתה, ולאחר שעשינו אינספור טיוטות כדי להשביע את רצונה. כל מילה בדו"ח שהוגש לוועדה תואם עמה מראש".

   לדברי סרוב, "מטרת הדו"ח היתה לאתר ממצאים חריגים ונקודות שלדעתנו מחייבות בדיקה נוספת - וזה מה שעשינו. ואכן, ד"ר בלמקר הקימה צוות של רופאים לבדוק נתונים נוספים שנבדקו בסקר, שחסויים מאיתנו וגלויים בפני משרד הבריאות, כמו תיקים רפואיים של חולים". ד"ר בלמקר סירבה להגיב.

   מהנהלת המועצה התעשייתית רמת חובב נמסר, כי לא הועברו להם נתוני המחקר ולכן הם אינם יכולים להתייחס אליהם. ממשרד הבריאות נמסר, כי העבודה על הסקר טרם הסתיימה, וכאשר היא תסתיים, תוצאותיה יפורסמו.